Spoznajte mýty o bielení zubov

Dr. Valéria Michnová z dentálnej kliniky ArtDentistic v Bratislave nám prezradila viac o aktuálnych trendoch a mýtoch v oblasti bielenia zubov.

 

Aké sú najčastejšie mýty o bielení zubov?

 

Mnoho ľudí je i v dnešnej dobe presvedčených, že bielenie zuby poškodzuje.

 

V prvom rade pacientov ubezpečujeme, že rozumnej koncentrácii peroxidu sa nemusia báť, zvlášť v doplnku s modrým svetlom lampy, ktorá akceleruje bieliaci efekt. Toto svetlo navyše ničí signifikantné množstvo „čiernych baktérii“, čo pozitívne vplýva na dobré baktérie, takže priamo bielením udržujeme v ústach zdravú bakteriálnu rovnováhu. Modré svetlo ničí baktérie vyvolávajúce parodontózu. Takže bielením dosiahneme nielen belší žiarivejší úsmev, ale zároveň predchádzame gingivitíde – zápalu ďasien.

 

Odporúčame prečítať: Kiwi prospieva vášmu zdraviu a kráse

 

Tu treba ale pripomenúť, ze počas ambulantného bielenia je nutné všetky sliznice, ďasná a pery dokonale chrániť – peroxid nepoškodzuje zuby, ale na sliznice je veľmi agresívny. Z tohto hľadiska by som sa nikdy nezverila do rúk amatérov, ktorí za lacné peniaze bielia ktovie - akými materiálmi, ktorých bieliaci efekt je minimálny až žiadny, a efekt na sliznice, ďasná a pery alarmujúci. Vo Veľkej Británii je bielenie v beauty salónoch ilegálne.

mýty o bielení zubov

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je nutné si dať bielenie zubov urobiť v odbornej ambulancii?

 

Veda už natoľko pokročila, že môžem bezpečne povedať, že bielenie v žiadnom prípade nepoškodzuje zuby. AK toto bielenie indikuje stomatológ, prevedie ho stomatológ, alebo na jeho indikáciu ho prevedie edukovaná dentálna hygienička pod dohľadom stomatológa.

 

Odporúčame prečítať: 10 dôvodov štíhlosti a dlhovekosti Japoniek

 

Stomatológ individuálne zhodnotí možnosť bielenia u daného pacienta, a jeho výsledný efekt, pretože vie, ktoré zuby sa môžu, a dajú vybieliť a predpovedať možnú citlivosť. Všeobecne známe frázy ako: korunky, mostíky a biele plomby sa nedajú bieliť, a že nesmú byť prítomné kazy na bielených zuboch – to sú síce pravdivé, ale veľmi všeobecné frázy.  

mýty o bielení zubov

Zdroj: Shutterstock®

Asi najdôležitejšia je informácia od pacienta, čo od bielenia očakáva, a my po tejto konzultácii a vyšetrení indikujeme bielenie, alebo možno odporučíme inú metódu na získanie žiarivého úsmevu. Tak isto nie každé zuby sa dajú vybieliť a neexistuje exaktná farba, ktorú striktne bielením dosiahneme – je to individuálne.

 

Odporúčame prečítať: Revolučná techonológia pomáha liečiť neplodnosť

 

Preto ak vám niekde konkrétne sľubujú vybielenie o 6-8 odtieňov, len citujú predpoklad výrobcu bieliaceho systému a problematike nerozumejú. Preto prízvukujem, bielenie by mal prevádzať niekto, kto tejto tematike a efekte bielenia dokonale rozumie. 

preventívna prehliadka u zubára

Zdroj: Shutterstock®

Ako teda bielenie prebieha?

 

Používame peroxid na bielenie, ale u ordinačného bielenia je koncentrácia len 6% a citlivosť je žiadna, alebo len minimálna. Na ňu bude konkrétny pacient upozornený dopredu, pretože pri tenšej sklovine sa určitá citlivosť zubov predpokladá. Výsledný efekt dosiahneme už po 1 hodine.

 

Odporúčame prečítať: 7 faktov, ktoré ste o pitnom režime nevedeli

 

Domáce bielenie je vhodnejšie pre ľudí, ktorí nemajú obnažené krčky, nemajú citlivé zuby, neočakávajú okamžitý výsledok, a znesú bieliacu dlahu. Používame 12 % alebo 16% koncentráciu Carbamid peroxidu, aplikovaného vo forme gélu do individuálne zhotovených bieliacich nosičov po dobu 7-21 dní. Tej koncentrácie sa netreba zľaknúť, účinná koncentrácia peroxidu, ktorý vznikne rozpadom carbamidu je podstatne nižšia, 3,5 násobne. Carbamid je ale stabilný vo vode, teda v slinách, a preto sa používa do nosičov. Je to ale nami „nekontrolovateľný“ proces, pacient si sám doma koriguje nanášanie gélu. Pravdu povediac, ordinačné bielenie preferujeme, lebo vidíme a ovplyvňujeme celý bieliaci proces od začiatku až do konca.

bielenie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Čomu by sa mali ľudia, ktorí majú o bielenie záujem, vyvarovať?

 

Počas bielenia a 48 hodín po bielení platí striktný zákaz fajčenia, pitia a jedenia sfarbujúcich potravín – káva, čaj, cvikla, karí, sója, všetky „berries fruits“ a vína. Pacientom zvlášť po bielení doporučujeme ešte dva týždne byť opatrní, a pri konzumácii týchto potravín a sfarbujúcich nápojov piť slamkou.

 

Odporúčame prečítať: Viete správne sediet?

mýty o bielení zubov

Zdroj: Shutterstock®

Načo netreba zabúdať pred touto procedúrou a následne po nej?

 

Určite skontrolovať všetky zuby – tie musia byt bez kazové. Ak v estetickej oblasti majú biele výplne, veneerky, korunky, mostíky, tie bude treba po bielení logicky vymeniť. Určite treba absolvovať dentálnu hygienu a nechať si skontrolovať stav ďasien a parodontu. Po bielení treba dodržať termíny na kontrolu, ktoré určí stomatológ individuálne. 

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
7 komentárov
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.08.2014 09:11

najdôležitejšie je si vybrať správneho odborníka.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.08.2014 14:30

zaujímavý článok zas som o niečo múdrejšia

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

26.08.2014 14:53

bielením zubov sa nezaoberám,len nech sú zdravé

Vaše meno:

Lenka

Lenka

26.08.2014 22:53

U odborníka by som sa bieliť si zuby nebála, ale doma určite nie.

Vaše meno:

Martina Polťáková

Martina Polťáková

28.08.2014 11:25

po prečítaní článku uvažujem, že si dám zuby bieliť u odborníka v ambulancii, doteraz som sa bála, že je bielenie škodlivé na zuby :-)

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

01.09.2014 20:11

Ak si človek vyberie skvelého odborníka, nemal by sa báť. Ale nie stále to platí. Páčia sa mi krásne biele zuby.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.05.2020 14:39

Ešte som nebola na bielení zubov, aj keď je pravda, že by som si chcela dať zuby vybieliť odborne, ale odrýdza ma od toho fakt, že sa bojím, aby potom neboli zuby viac citlivé. Takže do toho času sa spolieham na bieliace zubné pasty na prírodnej báze, ako sú napr. s obsahom kokosového oleja :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE