Postrach menom čierne bodky - ako sa ich zbaviť!

 

Ženy či muži, všetci ich poznáme. Sú otravné a držia sa na tvári ako kliešť. Nevábne vyzerajúce čierne bodky na nose, brade, lícach. Postrach menom komedóny, jeden z miernejších príznakov akné. Občas už máte dávno po puberte, ale aj tak vám nechcú dať pokoj.

 

 

Poďme sa bližšie pozrieť na tento kozmetický ale v neposlednom rade aj zdravotný problém.

 

Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať z 9 typov make-upov

 

Vznik komedónov na tvári začína približne v pubertálnom období, kedy sú hlavnou príčinou hormóny androgény a s nimi súvisiaca zvýšená tvorba mazu, ktorý upcháva folikul a následne majú baktérie voľné pole pôsobnosti. Komedóny môžu byť otvorené, čiže viditeľné čierne bodky na pokožke, môžu byť uzatvorené, alebo aj mikrokomedóny, ktoré vôbec nie je vidieť.

 

Dobrou správou je, že sa s nimi dá bojovať, treba sa však vyzbrojiť zvýšenou dávkou trpezlivosti. Liečba je zdĺhavá a jej efektivita závisí najmä od poctivosti pacienta. Samozrejme, ťažšie formy akné patria do rúk lekára dermatológa, ktorý nastaví liečbu a určí presnú diagnózu. 

 

Odporúčame prečítať:  Detoxikácia napomôže kráse

ako sa zbaviť čiernych bodiek

Zdroj: Shutterstock®

Základom je držať pleť v dobrej kondícii. Čistiť, čistiť, čistiť. Trh je priam presýtený rôznymi prípravkami od výmyslu sveta. Je veľmi vhodné poradiť sa s lekárom, alebo lekárnikom pri výbere prípravku podľa typu pleti.

 

Mastnejšia pleť si môže dovoliť prípravky s obsahom alkoholu, zatiaľ čo suchá pleť väčšinou privíta miernejšie prípravky ako čistiace mlieka, gély bez alkoholu. Nikdy si nechytáme tvár neumytými rukami.

Komedóny nevytláčame!!!

 

Aktuálne môžete súťažiť: Vyhrajte krém Matriciane Rides od BIODERMY

pomoc pri čiernych bodkách

Zdroj: Shutterstock®

Kožní lekári často odporúčajú prípravky na báze kyseliny salicylovej, ílu, liečivého bahna či alkoholu. Je na vás dámy, či dáte prednosť pílingu, čistiacim maskám, alebo pásikom, ktoré sľubujú úplné odstránenie čiernych bodiek. Hlavná je pravidelnosť. Mnohé ženy nedajú dopustiť na pravidelné návštevy kozmetičky a hĺbkové čistenie pleti. Určite ho odporúčam, pokiaľ možno, choďte naň pred víkendom, aby sa pleť cez víkend zregenerovala.

 

Odporúčame prečítať: Ako správne odstraňovať AKNÉ

 

Naparenie pleti možno efektívne vyskúšať aj doma, stačí hrniec, horúca voda, do ktorej pridáte bylinky, najvhodnejšia je šalvia (je protizápalová), alebo upokojujúca medovka. Nič nepokazíte ani kamilkami. Už naše staré mamy si umývali tváre kamilkovým výluhom, je jemný a neškodí ani extrémne citlivej pleti. Prekryť hlavu uterákom a šup, pleť napariť. Póry sa otvoria a prečistia. Potom je vhodné pleť hĺbkovo vyčistiť, či už penou na čistenie, alebo prípravkami s mikroperličkami.

 

Samozrejme, následne tvár umyť studenou vodou, takto vyčistené póry sa uzatvoria. Je veľmi vhodné používať aj detské mydlo, respektíve detskú kozmetiku. Je kontrolovaná a často je bez obsahu sulfátov a parabénov, ktoré pleti iba škodia. No naparovať treba veľmi opatrne a nie často, aby vám póry nezostali otvorené už na stálo. Ak je však tento problém vážnejší, určite odporúčame sa vložiť radšej do rúk odborníčky.

 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn

čierne bodky

Zdroj: Shutterstock®

Odvážnejším ženám sa medze nekladú ani pri rôznych domácich maskách na báze citrónovej šťavy, alebo iných prírodných preparátov. Samozrejme, ženy s alergickou pleťou by podobné kúsky bez porady s lekárom skúšať nemali. Stravovanie hrá tiež veľkú rolu v boji proti čiernym bodkám.

 

Všeobecne nič nepokazíte občasným detoxom, či už pomocou bylinných čajov ako žihľava, alebo ostropestrec mariánsky ktorý regeneruje pečeň - hlavný orgán proti boji s toxínmi. Vhodné je doplniť do tela vitamín B a E. Fajčenie neprospieva ani zdravej pleti, nie to pleti problémovej. 

 

Odporúčame prečítať: Peelingy na tvár - typy a ich použitie

rozšírené póry

Zdroj: Shutterstock®

Medzi ďalšie metódy liečby, finančne náročnejšie môžeme zaradiť liečbu IPL svetlom, chemickým peelingom, mikrodermabráziou, laserom či ultrazvukom. Skúsení lekári v rôznych estetických centrách vám dokážu takýmto spôsobom pomôcť na veľmi dlhú dobu. 

 

Odporúčame prečítať: AKO ZAMASKOVAŤ AKNÉ

7 komentárov
ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

28.10.2014 08:53

vyskúšala som aj domáce čistenie pleti,tiež keď sú na to vhodné domáce podmienky-vhodné kozmetické prostriedky

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

28.10.2014 09:41

najistejsie je to u kozmeticky dať ošetriť.

Vaše meno:

Lenka

Lenka

28.10.2014 22:46

No, nie som si istá, či sa ich dá celkom zbaviť :-(

Vaše meno:

anka  -                fb anka all saga saganová

anka - fb anka all saga saganová

29.10.2014 16:10

tak to nie je pekne,čierne bodky preč s nimi

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

30.10.2014 15:45

občas sa mi pár ukážu, ale pleť si čistím denne.

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

16.01.2015 20:39

cierne bodky su riadne potvory...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

13.12.2016 19:20

treba hodne trpezlivosti

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE