Ako si umývať vlasy správne? Pozri, čo si doteraz robila zle!

Každá z nás túži po zdravých, hustých, žiarivých vlasoch. Chceme odvšadiaľ počuť tú otázku: „Čím si umývaš vlasy, že ich máš tak krásne?" Závidíme ženám s bohatou hrivou, ktorou hádžu zo strany na stranu (verte mi, aj vy by ste ňou tak hádzali, keby ste takú mali máte). Ako sa vraví, vlasy sú korunou krásy. Mnohé ženy si k nej dopomáhajú rôznymi úpravami, predlžovaním, nastrelovaním, zahusťovaním. Jednoducho sa chcú pochváliť dokonalými vlasmi.

Nie je žiadnou novinkou ani svetovým objavom, že o vlasy sa treba starať preto, aby boli zdravé a krásne. Na trhu existuje veľa prípravkov, ktoré sľubujú všetko, o čom ste snívali pre vaše vlasy, a to do týždňa. Niektoré z nás používajú domáce masky, zábaly na suché vlasy i rozštiepené končeky či oleje. Toto je síce všetko pekné, zabúdame však na jeden podstatný fakt - umývanie vlasov. 

Praktizujeme to pravidelne a nie je to žiadna veda. Na tom sa predsa nedá nič pokaziť. Voda, šampón, kondicionér, osušiť... Áno, máte pravdu, nie je to žiadna atómová fyzika. Robíme to však správne? Umývame si vlasy tak, ako by sme mali?

Pozri aj: DIY maska na suché a zničené vlasy: Dodaj im hĺbkovú hydratáciu!

Teplota vody

Zdroj: pinterest.com

Čo je mokré, to je dobré

Pred tým, ako sa pustíte do umývania vlasov, poriadne ich opláchnite. Napríklad aj taká bielizeň v práčke pred samostatným cyklom a primiešaním pracieho prostriedku potrebuje prepláchnuť. Vaše vlasy, pred tým ako na ne nanesiete šampón, by mali byť dostatočné mokré. Opláchnite ich teplou vodou, ktorá otvorí kutikulu - prirodzenú ochranu vlasu, ktorá ho chráni pred poškodením. Takýmto spôsobom sa odstránenia akékoľvek nečistoty zachytené vo vlasoch.

Vlasy môžete pred umývaním prečesať, a tak z nich tiež odstrániť nečistoty, prach a odumreté vlasy. Česanie mokrých vlasov spôsobuje poškodenie vlasu, vyššiu lámavosť.

Tak teplá či studená?

Teplota vody je prvá vec, ktorú väčšina ľudí pri umývaní vlasov zanedbáva. Teplá voda je vhodná na umývanie vlasov. A posledné oplachovanie po kondicióneri musí byť studenou, aby sa kutikuly uzavreli. Navyše vaše vlasy budú pekné lesklé. Horúcej vode by ste sa mali úplne vyhnúť, pretože odstraňuje prirodzené oleje z pokožky hlavy.

ako správne umývať vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Kamarát kondicionér

Veľa vlasových odborníkov a špecialistov odporúča prejsť končeky vlasov malým množstvom kondicionéra pred tým, ako ich umyjete šampónom, a to v prípade, ak vaše vlasy siahajú pod plecia. Takýmto spôsobom udržíte končeky vašich vlasov zdravšie, pevnejšie a samostatné vlasy budú hladšie a lesklejšie. 

Ako šampónovať?

Toto je ďalšia chyba, ktorej sa dopúšťame pri umývaní vlasov. Vlasy šampónujte na temene hlavy a na zátylku hlavy. Najlepší spôsobom ako si umyť vlasy je začať jemnou masážou od korienkov a jemne stiahnuť penu zo šampóna na konce vlasov. Vlasy, ktoré sú najbližšie k pokožke hlavy sú najmladšie a sú najsilnejšie, zatiaľ čo končeky vlasov sú najstaršou, zvyčajne najsuchšou a najkrehkejšou časťou vlasov. So šampónom to nepreháňajte. Neznamená to, že čím viac šampónu použijete, tým čistejšie vaše vlasy budú. 

Pokiaľ nie sú vaše vlasy extrémne znečistené, vyhnite sa umývaniu dvakrát, ako píšu v pokynoch na obaloch niektorých šampónov.

Druhov a značiek šampónov je neúrekom. Každé vlasy sú iné, jedinečné, preto je dôležité, aby ste si sami našli taký, ktorý vám bude vyhovovať. Či máte rovné vlasy, farbené, krátke, kučeravé, suché, mastné.

Kondicionér

Zdroj: pinterest.com

Buďte jemní!

Pri umývaní vlasov šampónom buďte opatrní a nedrhnite si pokožku hlavy, tak ako keby ste zrovna prišli z maliarskej brigády. Použite brušká vašich prstov, miernym tlakom a zvislými ťahmi masírujte pokožku hlavy. Nepoužívajte kruhové pohyby, ktoré môžu zamotať vaše vlasy. Takýmto spôsobom zvyšujete prietok krvi a stimulujete rast vlasov. Nezabúdajte na to, že silným trením a masírovaním môžete spôsobiť narušenie vlasovej kutikuly - zvýšenie lámavosti vlasov. 

Len na končeky

Po umytí šampónom vlasy dôkladne opláchnite a vytlačte z nich vodu predtým, ako nanesiete kondicionér. Ten aplikujeme približne od polovice vlasov po končeky, nikdy nie na korienky. Vlasy zopnite a pokračujte v sprchovaní. Kondicionér nechajte vo vlasoch pôsobiť čo najdlhšie. Pre zdravý lesk vlasov opláchnite kondicionér studenou vodou. 

*Tip pre kučeravé vlasy: po tom, ako na vlasy nanesiete kondicionér, prečešte ich prstami. Zmyte ich, osušte šampónom a už viac nečešte. Naneste prípravok na kučeravé vlasy a nechajte vyschnúť. Vaše kučery budú krajšie, definované a nebudete mať na hlave hrivu ako levica :)

Pozri aj: Ako vyzerať o pár rokov mladšie? Nechajte sa inšpirovať Japonkami!

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.05.2020 07:28

Veľmi dobré rady, o vlasy sa treba správne starať, aby boli zdravé a krásne.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

17.05.2020 14:04

Posledné oplachovanie po kondicionéri má byť studenou vodou...netušila som.

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

19.05.2020 21:46

Zaujímavý článok, už viem, prečo mám stále zamotané vlasy, pri umývaní používam kruživé pohyby... :)

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

19.05.2020 21:46

Zaujímavý článok, už viem, prečo mám stále zamotané vlasy, pri umývaní používam kruživé pohyby... :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

19.05.2020 22:51

Je dobré vedieť, že si umývam vlasy správne :-D

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

20.05.2020 00:03

takže aj umytie vlasov nemusí byť správne, zaujímavé

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

24.05.2020 08:55

zistila som, že si umývam vlasy rovnako ako sa odporúča, akurát kondicionér nechávam kratší čas..

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

25.05.2020 23:09

ďakujem za dobré rady:)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE