Stvrdnutá či popraskaná pokožka na pätách je nevzhľadná a obzvlášť počas leta je pre každú dámu nežiadaná. A nech používate akékoľvek spôsoby ideálne na jej odstránenie, žiadne nie sú dostatočne účinné. Ani taká pemza, ktorá by si mala so stvrdnutou pokožkou poradiť, to nedokáže úplne.
Jedinou možnosťou je navštíviť pedikérku, ktorá svojimi zázračnými nástrojmi dokáže vyhladiť aj tu najpopraskanejšiu a najtvrdšiu pokožku na chodidlách. Poprípade si salón a pedikúru môžete spraviť aj doma.
Ak dôvodom tohto vášho problému so stvrdnutou pokožkou a hlavne popraskanou kožou (ktorú môžeme označiť aj ako hyperkeratóza) nie je žiaden zdravotný problém, tak vám určite pomôže domáca maska na nohy, ktorá ju dokáže obnoviť už v priebehu 1 mesiaca. Ako ošetrovať popraskané päty?
Pozri aj: Domáca maska pre pleť v zrelom veku: Daj zbohom vráskam!
Zbohom popraskané päty – pomôže regeneračná maska
Vyrobiť si domácu masku nie je žiaden problém. V kuchyni totižto nájdete dostatok surovín, ktoré môžete pri príprave masky využiť. V prvom rade je to obyčajný jogurt, ktorý má hydratačné účinky. Zázraky dokáže aj smotana, tvaroh, ale aj mlieko.
Aj medzi koreninami nájdete také, ktoré prospievajú pokožke – dokážu ju regenerovať, vyhladiť, zjemniť a dokonca príjemne hydratovať.
Pri popraskaných pätách je vhodné siahnuť po olivovom oleji, ktorý má hydratačné a zjemňujúce účinky. Rovnako siahnite aj po citrónovej šťave, ktorá má peelingové účinky a vaječnom žĺtku, ktorý pokožke dodáva vlahu.
Ako si vyrobiť domácu masku na suché a popraskané päty?
Zmiešajte 1 žĺtok, 1 lyžičku citrónovej šťavy a 1 lyžičku olivového oleja. Zo surovín si vymiešajte masku a naneste ju v hrubšej vrstve na chodidlá a predovšetkým na popraskané päty, kde sa vyskytuje zhrubnutá pokožka.
Masku prekryte potravinovou fóliou, natiahnite si bavlnené ponožky a nechajte ju pôsobiť aspoň 30 minút. Masku následne zmyte teplou vodou a nezabudnite svojim chodidlám dopriať extra starostlivosť v podobe krému na nohy.
Masku sa odporúča používať aspoň 2-krát do týždňa, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Hladká pokožka chodidiel vás dostane!
Odporúčame: Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže
Ako predchádzať popraskaným chodidlám?
- Dobrá starostlivosť o nohy: Pravidelné umývanie, odlupovanie mŕtvej kože a orezávanie nechtov sú základné kroky na udržanie zdravých chodidiel.
- Hydratácia: Používajte kvalitný hydratačný krém alebo maslo na nohy, najlepšie s obsahom zložiek, ako je močovina, glycerín alebo vazelína. Aplikujte ich denne, obzvlášť po umytí chodidiel. Takto znížite riziko, že sa objavia suché päty a zrohovatené päty.
- Vyhýbanie sa nadmernému treniu a tlaku: Noste obuv, ktorá dobre sedí a je pohodlná. Vyhnite sa príliš tesnej obuvi, ktorá by mohla spôsobiť trenie alebo tlak na určité miesta chodidiel.
- Exfoliácia: Pravidelné odstraňovanie odumretej kože z chodidiel pomocou exfoliačných produktov alebo pemzy môže pomôcť predchádzať tvorbe hrubých miest a popraskaných pätiek.
- Vlhkosť: Snažte sa udržiavať vhodnú úroveň vlhkosti vo vašich nohách. Vlhké prostredie môže viesť k zmäknutiu kože a zvýšiť riziko popraskaných chodidiel, zatiaľ čo príliš suché prostredie môže spôsobiť vysušenie a popraskanie pokožky.
- Pravidelné cvičenie: Udržiavajte zdravú cirkuláciu krvi vo vašich nohách tým, že budete pravidelne cvičiť a chôdza. Dobrá cirkulácia môže pomôcť udržiavať pokožku hydratovanú a zdravú.
Ďalšie tipy na starostlivosť o nohy:
- Namáčanie chodidiel: Predtým ako sa pustíte do odstraňovania zrohovatenej kože, namočte si nohy vo vani s teplou vodou asi 10-15 minút. Toto zmäkčí kožu a uľahčí jej odstránenie.
- Nočný ošetrovací rituál: Pred spaním si natrite chodidlá bohatým hydratačným krémom a potom si na ne natiahnite bavlnené ponožky. To pomôže zabezpečiť, že hydratačný krém zostane na mieste a bude pôsobiť počas celej noci. Podporí sa regenerácia suchej popraskanej kože.
- Kokosový olej a med: Kokosový olej má výživné vlastnosti a med má antibakteriálne a protizápalové účinky. Zmiešajte kokosový olej s medom v rovnakom pomere a aplikujte túto zmes na popraskané päty pred spaním. Zakryte ich bavlnenými ponožkami a nechajte pôsobiť cez noc.
- Ovsený kúpeľ: Ovsený kúpeľ môže pomôcť zmäkčiť pokožku a zmierniť podráždenie. Zmiešajte mletú ovsenú kašu s teplou vodou a namočte do nej nohy asi 15-20 minút.
- Aloe vera: Aloe vera má upokojujúce a hojivé vlastnosti, čo ju robí skvelou voľbou na liečbu popraskaných päty. Aplikujte čerstvý alebo čistý aloe vera gél priamo na popraskané miesta a nechajte pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc.
- Ricínový olej: Ricínový olej má silné hydratačné vlastnosti a môže pomôcť zmäkčiť hrubú kožu na popraskaných pätách. Masírujte ricínový olej do popraskaných miest niekoľkokrát denne.
- Vaječný bielok a citrónová šťava: Zmiešajte bielok z jedného vajca s trochou citrónovej šťavy a aplikujte na popraskané päty. Počkajte, kým sa zmes nevysuší a opláchnite vodou.
Zaujme ťa: Najlepšia domáca maska proti čiernym bodkám: Čiastočne nahradí kozmetičku!
Článok aktualizovaný 1.4.2024