Chudnutie podľa ajurvédy

 

Ajurvéda ako staroveká indická veda prežíva veľký boom a rozmach. 

 

Má jedny z najprirodzenejších a najúčinnejších metód  k dosiahnutiu zdravia duše a tela. Obezita je celosvetový problém, ktorý rieši milióny ľudí.

 

Ajurvéda má pre nás odpovede aj na otázky týkajúce sa chudnutia. 

 

 

A nie, nespájajú sa so zázračnými tabletkami, práškami, čajmi, ani polievkami.  Je to iba o jedení správnej stravy v správnom čase. 

 

 

Tak skúste rozhýbať svoje kilá s ajurvédou! 

ajurvédske koreniny

Zdroj: Shutterstock®

Diéta?

 

Nie tak celkom. Jesť by sa malo všetko, ale s mierou. To je základná zásada. Ajurvéda odporúča vegetariánsku diétu. Zakomponujte dostatočné množstvo ovocia, obilia, zeleniny, strukovín a mliečnych výrobkov do svojej každodennej stravy. Vzhľadom na vysoké množstvo vlákniny, ktorá je v týchto plodoch, pomáhajú pri chudnutí.

 

Ovocie, ako sú pomaranče, jahody, jablká, hrušky, hrozno a citróny sú najlepšie plody, ktoré môžu byť konzumované – pomáhajú zbaviť sa mäkkého tukového tkaniva. Ayurveda zakazuje jesť surovú zeleninu. S výnimkou  uhorky, paradajky, mrkvy a kapusty, tieto môžete jesť v tepelne neupravenej forme. Mäso má veľkú stopku. Ak si ho neviete odoprieť, tak maximum je 2x týždenne.

 

 

Cmar

 

Ten ajurvéda považuje za božský nápoj. Nie, tentoraz to nie je ten klasický, ktorý vzniká pri mútení masla, ale nápoj tvarohovej konzistencie. Vlastne niečo ako tvaroh zmiešaný s vodou, dochutený kúskami mäty, rasce, alebo koriandra. Pomáha udržiavať váhu a ako bonus zlepšuje pleť, ktorej dodáva jemnosť a žiarivosť. Pomáha tráveniu. Pite ho veľa a často. Aspoň dva poháre denne. 

 

Odporúčame prečítať: Kuchárska kniha Letné a zimné nápoje (recenzia)

cmar

Zdroj: Shutterstock®

Horúca voda

 

Ďalšie ajurvédske tajomstvo. Vyplavuje toxína z tela, čistí pleť.  Ako teplá ingrediencia rozpúšťa tukové zásoby. Samozrejme, v kombinácii so správnou stravou. Pokiaľ budete jesť nezprávne potraviny, môžete vypiť aj hektoliter horúcej vody. Nepomôže.

 

Strava by mala byť harmonizujúca Kapha došu. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám , sladeným nápojom, pozor na ťažké mliečne produkty a mäso. Pitie teplých nápojov podporí trávenie. Zeleninu si treba okoreniť zázvorom, kumínom, koriandrom, garam masalou a feniklom. Jesť sa má pomaly, jedlo poriadne prežúvať a prípadne si k tomu pustiť príjemnú hudbu. Počas jedla nepiť.

 

Odporúčame prečítať:

7 letných tipov pre vodné znamenia: Rak, Škorpión a Ryby

7 letných tipov pre zemské znamenia: Býk, Panna a Kozorožec

7 letných tipov pre ohnivé znamenia: Lev, Strelec a Baran

7 letných tipov pre vzdušné znamenia: Vodnár, Blíženci a Váhy

 

 

Chôdza

 

Aspoň hodinu denne, rezkým krokom. Vybehnite po schodoch namiesto výťahu, prejdite sa o zastávku ďalej. Veľmi to pomáha. 

chôdza a chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Pozdrav slnku (Surya namaskar)

 

Je séria 12 cvičení, asánov, ktoré tvoria celú sadu. Vykonáva sa v skorých ranných hodinách, priamo oproti vychádzajúcemu slnku. Pomáha telu chudnúť, mať dobré držanie a oslobodiť sa od neduhov.

 

 

Jedzte včas

 

Čo a kedy jesť, je veľmi dôležité. Medzi jedlami sa odporúča 3 hodinový odstup. Ajurvéda odporúča ľahké jedlá. Polievky, ovocie, zeleninu. Nemalo by sa ísť spať s prázdnym žalúdkom. Posledné jedlo pred zotmením. 

 

Odporúčame prečítať: Okúzľujúce jednoduché šaty Basil Soda

Striktné NIE alkoholu, cigaretám a fastfoodu

 

Žiadne vyprážané, mastné a tučné. Žiadna sóda, alkohol ani cigarety. Látky v nich obsiahnuté škodia telu aj duchu.

 

 

Adekvátne spite a vstávajte skoro

 

Spíme preto, lebo naše telo potrebuje odpočívať. Neskorý odchod spať a neskoré vstávanie, je jedným z najväčších známok nezdravého životného štýlu a nezdravej mysle podľa ajurvédy. Doprajte svojmu telu oddych, ktoré potrebuje.

 

Popri adekvátnom spánku je dôležité vyhýbať sa stresu, ktorý je jedným z dôvodov pre väčšinu ľudí pre priberanie na váhe. Choďte spať  včas a začnite svoj deň za úsvitu.

 

Tieto tipy vám pomôžu v dosiahnutí vašich cieľov ako schudnúť, bez toho, aby ste bola uvedená do omylu a utrácala peniaze za zbytočné produkty, ktoré nikdy prinášajú vám žiadne uspokojivé výsledky. Zostaňte aktívna, jedzte správne a vždy majte pozitívny prístup!

 

vyprážané jedlo

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Erika Špacírová

Erika Špacírová

12.04.2016 09:38

pekný článok :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE