Poznáte základy zdravého životného štýlu? Potom určite dobre viete, že zdravá strava a pravidelný pohyb sú jeho nosnými piliermi. Niekedy sa však môže stať, že to, čo považujete za naozaj zdravé, až také zdravé jednoducho nie je a má to opačný ako žiadaný efekt na váš organizmus. Prečo idú kilá hore, aj keď žijete nadpriemerne zdravo?
Zákerné smoothie
Tvária sa ako to najzdravšie, čo môžete vypiť a zjesť, no opak je niekedy pravdou. Ovocno-zeleninové šťavy, nazývané „smoothie”, môžu byť, žiaľ, aj veľmi zákernou súčasťou jedálnička. Dokážu byť pre človeka naozaj prospešné, no to najprv musíte vedieť, ako ich pripravovať správnym spôsobom. My sme tu na to, aby sa z vášho každodenného zdravého smoothie nestala časovaná bomba, po explodovaní ktorej budete mať o 5 či 10 kíl naviac. Naučte sa, ako smoothie (ne)pripravovať.
Pozri aj: Najčastejšie chyby pri príprave smoothie: Toto ti skôr priťaží ako pomôže
Základ je vyváženosť
Každé smoothie by malo obsahovať zdravý pomer živín, a to najmä to, ktoré nahrádza niektorý chod, napríklad raňajky alebo večeru. Ak do smoothie dávate ako tekutinu ovocné džúsy, rýchlo s tým prestaňte. Sú bohaté na cukry a chýbajú im bielkoviny a tuky. Zvoľte radšej nesladené rastlinné mlieko, napríklad mandľové alebo kokosové. Bielkoviny môžete smoothie dodať pomocou proteínového prášku, pričom by ste tiež mali zvoliť nesladený. Chýbajú ešte tuky, ktoré do smoothie dodá orechové maslo či semienka, napríklad chia alebo ľanové.
Najviac cukru do smoothie prináša ovocie, ktorým zvykneme tento nápoj doslova prepchať v domnienke, že bude o to zdravší. Vyberajte si skôr ovocie s nižších obsahom cukru a pridajte ho naozaj len za hrsť, možno aj menej. Ovocie dodá smoothie sladkú chuť, no s cukrom to takto nepreženiete. Ak chcete, aby bolo smoothie krémovejšie, pridajte ovocie zmrazené.
Tipy na prípravu smoothie
- Na veľkosti porcie smoothie záleží. Vyhraďte si misku či pohár s objemom približne 250 ml. Nenaplňte nádobku doplna, jedna dávka by mala mať maximálne 230 ml.
- Priveľa ingrediencií (aj keď zdravých) sa pri smoothie nevypláca. Keď si kupujete smoothie, skontrolujte si kalórie, pretože priveľa ingrediencií môže znamenať práve kalorickú bombu.
- Pri smoothie je zabijakom cukor. Smoothie musí obsahovať viac zeleniny ako ovocia a aj zo zeleniny by ste mali voliť zeleninu s nízkym obsahom cukru, ako je kel, špenát, cukina, uhorka. Ovocia dávajte do smoothie len trochu, na mierne osladenie.
- Smoothie nepite, ale jedzte. Vedci tvrdia, že keď budete jesť smoothie z misky pomocou lyžice, zasýti vás viac a na dlhšiu dobu.
- Smoothie by ste mali jesť výlučne po fyzickej aktivite alebo aspoň v čase dňa, ktorý je pre vás najaktívnejší.
Vyskúšaj: Recept na jahodové smoothie 3x inak: Lahodné, chutné a zdravé!