Vieš, aké nástrahy ukrýva klimatizácia v aute? Pozor na svoje zdravie

Otvoriť okno, alebo si zapnúť klimatizáciu? Vonku začína byť teplejšie a toto je jedna z prvých otázok, ktorú si určite kladiete. Zvýši klimatizácia spotrebu? Ochoriete? A či vám dokonca začnú slziť oči a budete kýchať? Klimatizáciu by ste v prvom rade nemali vypínať ani v zime, aby sa tam neusadili kolónie baktérií, okná sa vám budú zahmlievať a dokonca pri zapnutej klimatizácii v zime sa vám motor zohreje rýchlejšie. So stúpajúcou teplotou vonku nám stúpa teplota aj v aute, a to aj vtedy, keď je zaparkované. Na kontrolu a údržbu klimatizácie je v tieto jarné dni správny čas, pretože porucha klimatizácie uprostred horúceho júnového dňa je zlým snom azda každého. Kontrolovať by sa mala každé dva roky a dá sa to robiť aj v rámci servisu auta.

Odporúčame: Ako si vybrať ekologické auto? Sú hybridy a elektromobily správnou voľbou?

ako si správne nastaviť klimatizáciu

Zdroj: Shutterstock®

Správne nastavenie

Ak už máte klimatizáciu odborne skontrolovanú a vydezinfikovanú, je čas si ju správne nastaviť. Aj keď je príjemné mať počas horúcich dní v aute ako v chladničke, nie je to najšťastnejšie riešenie. Odborníci odporúčajú rozdiel oproti vonkajšej teplote okolo 5 – 6°C, pri ktorom nehrozí tepelný šok pri vstupovaní a vystupovaní z auta. Je však jasné, že keď je vonku 34°C a v aute 29°C, príliš nám to nepomôže. No aj vtedy je vhodné postupne znižovať teplotu do momentu, kým je to prijateľné. Ak máte klimatizáciu, ktorá vám priamo neukazuje °C, snažte sa nastaviť ju tak, aby vám to bolo príjemné, nie však šialene studené. Klimatizácia by na nás tiež nemala fúkať priamo a ani by sa nemala odrážať priamo na nás. Ak musíme často vystupovať a nastupovať, je lepšie nechať otvorené okná ako spustenú klimatizáciu, pretože auto sa bude stále pokúšať dorovnať teplotu na nastavenú, čím môže stúpnuť spotreba.

TIP: Pred zastavením auta skúste klimatizáciu vypnúť. Dostane sa tak von vlhkosť, ktorá môže spôsobovať nepríjemný zápach.

choroby ktoré klimatizácia spôsobuje

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné komplikácie

Pri nesprávnom nastavení klimatizácie, teda ak je teplota v aute oveľa nižšia ako teplota vonku, môžeme začať trpieť niekoľkými zdravotnými ťažkosťami. Bolel vás niekedy po dlhšej ceste autom v lete krk? To boli pravdepodobne stuhnuté trapézy od klimatizácie. Tak isto môžete dostať prievan, svalovicu, ba dokonca prechladnúť.

Zaujme ťa: Vieš, ako sa správne zipsovať na ceste? Tu sú zásady radenia sa!

ovplyvní zapnutá klíma spotrebu?

Zdroj: Shutterstock®

Spotreba a zapnutá klimatizácia

Tvrdenie, že ak máte zapnutú klimatizáciu, tak sa vám zvýši spotreba, je vraj mýtus. Je na tom čosi pravdy, ale v zásade záleží od auta. Pokiaľ jazdíte na malom mestskom aute s malým motorom s výkonom približne pod  80 kW, tak sa vám spotreba zvýši. Pokiaľ však máte auto s väčším výkonom a aj väčším motorom s niekoľkými valcami, znamená to, že vám spotreba nestúpne dramaticky, keď tak maximálne o 1 liter na 100 km. Spotreba tiež závisí od nastavenia a typu. Ak je vaša klimatizácia manuálna, má nábeh na väčšiu spotrebu ako na druhej strane tá automatická.

kedy si dať vyčistiť klimatizáciu

Zdroj: Shutterstock®

Či preferujete vetranie oknami, alebo klimatizáciou, rozmýšľajte, či je to to najlepšie pre vaše zdravie. Želáme vám veľa šťastných kilometrov v príjemne chladnom aute.

8 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

20.04.2019 22:49

Ja osobne nemám rada klimatizáciu , ked sa dá radšej sa jej vyhnem . Už mi spôsobila zdravotné problémy .

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.04.2019 17:48

Klimatizácia má negatívne účinky nielen v aute.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

21.04.2019 21:45

Klimatizácia je dvojsečná zbraň .

Vaše meno:

Vladimír Ťahún

Vladimír Ťahún

23.04.2019 14:29

Dobrý sluha, ale zlý pán.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.04.2019 21:57

Zas som o niečo múdrejšia

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

15.03.2021 12:16

ja klimatizáciu zapínam iba pri dlhších cestách.

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 17:04

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 17:04

1

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE