Vieš, aké sú najčastejšie chyby pri sprchovaní a kúpaní? Vyhni sa im

Niektoré aktivity robíme úplne automaticky, napríklad také sprchovanie. Je to tak aj u vás? Že nie a pobyt v kúpeľni si užívate? Vychutnávate si minúty venované hygiene, či už v sprche alebo v relaxačnom kúpeli? Nech už je to tak či onak, je možné, že pri tom robíte isté chyby, ktoré sa môžu negatívne prejaviť aj na vašej pokožke. Pozrite sa teda pravde do očí a čítajte ďalej.

Používanie prípravkov nevhodných pre váš typ pokožky či vlasov

V sprche či vo vani využívame množstvo produktov: sprchovacie gély, mydlá, šampóny, kondicionéry... Pri ich výbere však niekedy kladieme väčší dôraz na vôňu ako na to, či zloženie produktu bude vyhovovať aj našej pokožke či vlasom. Pokiaľ je vaša pokožka suchá a citlivá, mali by ste venovať kozmetike určenej na očistu tela špeciálnejšiu pozornosť, aby ste svoj stav kože ešte viac nezhoršili. V tomto prípade je vhodné preferovať výživnejšie a jemnejšie produkty, ako sú olejové sprchové gély či telové mlieka do sprchy. Výbornými hydratačnými aj vyživujúcimi zložkami, ktoré by ste mali vyhľadávať v kozmetike, sú aj jojobový a arganový olej, bambucké maslo, ale aj med či mliečne proteíny. Šampón si voľte podľa stavu vašej pokožky na hlave, zatiaľ čo kondicionér vyberajte podľa kvality a potrieb vlasov (napr. mastná pokožka hlavy = šampón na mastné vlasy, suché končeky vlasov = výživný a regeneračný kondicionér).

Pozri aj: Ako využiť penu na holenie netradične? Skús tieto super triky!

nevhodné prípravky na sprchovanie

Zdroj: Shutterstock®

Nedostatočné opláchnutie peny z tela a vymytie šampónu

Ponáhľate sa a zo sprchy vychádzate ešte so zvyškami čistiacich produktov na pokožke? V tomto prípade robíte veľkú chybu a svojej koži môžete ublížit prílišným vysušením a podráždením. Podobne je to aj pri nedostatočnom vymytí šampónu z vlasov. Táto nedôslednosť môže spôsobiť nielen podráždenie pokožky hlavy, ale aj rýchle mastenie vlasov.

Horúca aj studená voda môže byť problémom

Doprajete si relax v horúcom kúpeli? Rovnako aj horúca sprcha poskytne úľavu po náročnom dni, avšak podľa odborníkov to nie je ideálne riešenie pre pokožku. Horúca voda ju totiž zbavuje prirodzeného ochranného filmu a môže zhoršiť aj existujúci ekzém či iné kožné problémy. Treba však dodať, že ani druhý extrém nie je vhodný. Studená voda je síce prostriedkom na otužovanie, avšak z hľadiska hygieny nie je ideálna, nakoľko pomocou nej nemusíme dobre zmyť telo od čistiacich produktov na telo a vlasy. Najvhodnejšou alternatívou je vlažná sprcha alebo striedanie studenej a teplej vody. Ideálna teplota vody na sprchovanie a kúpanie je 44˚C.

horúca voda pri sprchovaní

Zdroj: Shutterstock®

Príliš dlhý pobyt v sprche či vo vani

Pri kúpaní či sprchovaní si však treba dávať pozor nielen na teplotu vody, ale aj na čas, ktorý v nej strávime namočení. Pri príliš dlhom kúpaní či sprchovaní možno znova hovoriť o vysušujúcom pôsobení na pokožku, avšak do úvahy treba zobrať aj kvalitu vody. Pokiaľ z vášho kohútika tečie tvrdá voda, tak to bude mať ďalší negatívny dopad, pretože minerály obsiahnuté vo vode dokážu upchávať póry, ale rovnako aj spôsobovať podráždenie. Okrem toho dlhé kúpanie zaťažuje srdce a krvný obeh a vy sa môžete potom cítiť paradoxne viac unavene ako zrelaxovane. Odborníci odporúčajú do týždňa maximálne jeden kúpeľ vo vani.

Rýchle a nešetrné vysušenie uterákom

Rovnako dôležité je aj to, čo sa deje po kúpeli či sprche. Svojmu telu by sme mali dopriať šetrné zaobchádzanie. Osuškou či uterákom telo dôkladne vysušte, aby pokožka nezostala na niektorých miestach mokrá, no zároveň si treba dopriať čas a kožu zbytočne nešúchať. Správne by sa malo postupovať zhora nadol.

chyby pri kúpaní

Zdroj: Shutterstock®

Ignorovanie starostlivosti o pokožku po kúpaní či sprchovaní

Považujete starostlivoť o pokožku tela po kúpaní za nadbytočnú? Verte tomu, že takýmto prístupom svojej koži naozaj škodíte. Po osušení uterákom by jej mala byť čím skôr dopriata dávka hydratácie a zvláčnenia. Je na vás, akú podobu ošetrenia využijete, mala by však spĺňať potreby vášho typu pokožky. Telové mlieka, krémy či oleje – vyberajte si radšej tie menej parfumované a s prírodnými blahodarnými zložkami.

Zanedbanie vetrania kúpeľne

Hygienu máte za sebou a rýchlo opúšťate priestory kúpeľne? Pozor na to! Mokrá kúpeľňa bez nedostatočného vetrania je ideálnym priestorom na množenie baktérií a plesní, čo sa zanedlho môže odraziť aj na vašom zdraví. Ak teda máte v kúpeľni okno, otvorte ho. Prúdenie vzduchu môžete podporiť aj vetrákom a otvorenými dverami.

Inšpiruj sa: Vieš, na čo je dobré pálenie bobkového listu? Tento trik ťa dostane!

12 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.04.2019 07:35

Výborný článok pre každého!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.04.2019 17:42

niekedy tiež zostávam vo vani pridlho, hlavne po únavnom dni

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

21.04.2019 21:07

Myslím,že sa sprchujem tak akurát.Vlažná voda,končím studenšou na rozprúdenie krvi.Používam hydratačné telové šampóny,na vlasy šampón a kondicionér na objem.Dobrý článok...

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

22.04.2019 10:58

po dobrej sprche si dám vhodné telové mlieko aby sa pokožka zregenerovala.

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

23.04.2019 20:52

dobre a uzitocne rady

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.04.2019 21:52

kúpeľňa bez nedostatočného vetrania je ideálnym priestorom na množenie baktérií a plesní

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

25.04.2019 12:34

A veľmi dôležitá vec je často meniť osušky a uteráky,čo veľa ľudí zabúda, samozrejmosťou je mať aj svoj uterák a osušku

Vaše meno:

Martin Benetin

Martin Benetin

25.04.2019 18:38

Hlavne to netreba preháňať s množstvom sprchovacieho gélu.

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

13.05.2019 21:05

Dobrá rada nad zlato...

Vaše meno:

Marta Hollá

Marta Hollá

17.05.2019 14:09

Ja zbožňujem horúcu sprchu, po tomto článku sa budem ale asi krotiť :D

Vaše meno:

Simona Káčerová

Simona Káčerová

06.06.2019 19:53

Dobre vedieť niektoré veci.

Vaše meno:

Zuzana Grajzerova

Zuzana Grajzerova

29.07.2019 10:43

toto som nevedela budem sa tomu vyvarovat

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE