Ako sa starať o orchideu, aby krásne kvitla? Keď je smädná, ukáže to!

Aj vy ste ju dostali do daru a neviete čo s ňou? Orchidea je naozaj krásna a majestátna rastlinka, no môže byť i veľmi náročná na starostlivosť najmä pre tých, ktorí dokážu vyhubiť aj kaktus. Napriek tomu, že skúsení pestovatelia kvetín ju považujú skôr za nenáročný kvet, tí menej skúsení vedia, že orchidea práve nenáročná izbová rastlina nie je. Ak patríte k tým menej skúseným pestovateľom, máme pre vás dobrú správu – keď spoznáte základy o tom ako orchidei ulahodiť, odvďačí sa vám. Ako sa starať o orchideu, aby krásne kvitla a robila vám len a len radosť?

Miluje vlhko a tieň

Kvetinári a kvetinárky, ktorí sa pestovaním kvetín zaoberajú celý svoj život jednohlasne tvrdia, že starostlivosť o orchideu zvládne (takmer) každý. Chce to len menšiu prax. Keď si domov prinesiete orchideu (alebo ju za vás prinesie niekto iný) je dôležité, kam ju v domácnosti umiestnite. Keďže ide o tropický kvet, orchidei sa bude dariť skôr vo vlhkejšom prostredí a zároveň na tienistejšom mieste. Čo nikdy nerobte? Nedávajte ju na priame slnečné svetlo. Aby ste jej dopriali vhodnú dávku vlhka, presuňte ju na dva dni v týždni do kúpeľne. 

Odporúčame: Ako zdravo zahustiť pokrmy? Ide to aj bez klasickej bielej múky!

tipy na starostlivosť o orchideu

Zdroj: Shutterstock®

Vodu si vypýta sama

Orchidea potrebuje ako každý kvet dostatok vody, no s polievaním sa to pri nej nesmie preháňať. Existuje však spôsob ako zistíme, že je smädná. Podľa pestovateľov orchideí totiž sama ukáže, že potrebuje vodu a je to ten najspoľahlivejší indikátor. Kým sú korene orchidey jasne zelené, kvet žiadnu vodu nepotrebuje, no keď zošednú, je čas ju poliať. Aj preto by sa mala orchidea pestovať v priehľadnom črepníku – nemusíte ju tak vyberať von, aby ste si overili farbu jej koreňov. Ak však potrebujete vedieť, ako často polievať orchideu, zvyčajne je to raz až dvakrát týždenne v závislosti od aktuálnej teploty vzduchu.

Hnojenie podľa ročného odbobia

Vhodné hnojivo prospeje každej jednej rastline, o tom niet žiadnych pochýb. A orchidea je podľa odborníkov na hnojenie trocha náročnejšia než iné izbové rastlinky... Aby sa vašej orchidei darilo, hnojte ju podľa ročného obdobia. V lete by sa mala pohnojiť každý týždeň, v zime však len raz mesačne. Ak sa budete o svoju orchideu starať podľa týchto odporúčaní a zároveň nebudete robiť časté chyby pri pestovaní izbových rastlín, mala by kvitnúť a robiť vám radosť počas celého roka.

8 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

25.08.2020 12:06

Aj keď sa snažím ,občas mi nejaká orchidea odíde.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

25.08.2020 14:55

moju orchideu raz za 14 dní ponorím na hodinu do vody.má tieň,ale dostatok svetla a je nádherná,kvitne takmer stále.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

25.08.2020 22:01

Tiež mám pár orchideí,je to krásna kvetinka.Niektoré mi už kvitli niekoľkokrát,ale priznávam,že niektoré mi aj vyhynuli.Ked vidím v obchode nejakú krásnu,neodolám a kúpim si ju.Stane sa,že aj dostanem pri príležitosti nejakého sviatku.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.08.2020 06:15

Výborné rady, vďaka!

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

26.08.2020 07:41

neviem ich veľmi pestovať

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.08.2020 09:12

mala som orchideu a dosť dlho mi vydržala, ale momentálne nemám

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

27.08.2020 07:53

Mám ich doma niekoľko a vždy ma obdaria krásnymi kvetmi, ktoré nám skrášlujú domácnosť

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

27.08.2020 13:54

Dobre vedieť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE