Ako sa zbaviť molí v domácnosti? Tieto 100 % účinné triky ocení každý

V niektorých domácnostiach začalo veľké jarné upratovanie. Vonku sa nám začína otepľovať, čo znamená, že teplé oblečenie začíname postupne odkladať do krabíc a zároveň ich vymieňame za jarné oblečenie. Nemilé prekvapenie môže nastať vtedy, keď otvoríte krabicu a z nej vyletí moľa, ktorá si „pochutnávala“ na vašom oblečení.

Ešte horšie prekvapenie sa môže dostaviť vtedy, keď sa potravinové mole ubytujú vo vašej potravinovej skrinke, kde sa zabývali bez toho, aby platili nájom. Veru, sú drzé a dokonca sa hostia aj na vašich potravinách, ktoré môžete v takom prípade vyhodiť do koša a vydať sa na veľký nákup. Predtým, než to urobíte, sa však musíte všetkých molí v domácnosti zbaviť. Na chémiu ale ani nepomyslite a nepoužívajte ju najmä na miestach, kde skladujete potraviny. Vyskúšajte radšej prírodné pasce, ktoré zaberú na 100 %.

Neprehliadni: Ako si vybrať a kam umiestniť orchidey v domácnosti? Toto sú základy

potravinové mole

Zdroj: Shutterstock®

Na potravinové mole pomáha pivo!

Spočiatku nenápadná sivá moľa je postrachom najmä pre múky. Larvy mole sa v nich rady usádzajú. Avšak tu platí, že sa k vám samé od seba nenasťahujú. Prinášate si ich domov z obchodov, a to najmä v ryži, múke, strukovinách a iných obilninách. Ba dokonca, larvy mole sa častokrát „ubytovávajú“ v sušienkach, čokoláde, sušenom ovocí alebo orechoch.

Ak ste ich teda objavili v potravinovej skrini, tak na nich vytiahnite pivo. Áno, čítate správne – pivo! Neuveríte, ale potravinové mole zbožňujú pivo. Je to doslova ich lákadlo, na ktorom si rady pochutnajú pri každej príležitosti. Preto nalejte pivo do zaváraninovej fľaše, vrch prekryte obväzom a poriadne upevnite po stranách páskou alebo gumičkou, aby sa nezošmykol. Pivo mole priláka, no z fľaše sa von nedostanú, a tak sa im ich milované pivo stane osudným.

Namiesto piva tiež môžete použiť vínny ocot, ktorý funguje na rovnakom princípe. Tiež pomáha, ak do skrinky vložíte bobkový list, sušenú kôru z citrusov, klinček alebo celé korenie.

šatníkové mole

Zdroj: Shutterstock®

Na šatníkové mole zaberá lieh!

Šatníkové mole dokážu narobiť na oblečení poriadnu neplechu. Na vašom obľúbenom svetri si dokážu pochutnať až tak, že vám spravia dieru, ktorá sa už nebude dať opraviť. Veru, škoda toho svetra. Šatníkové mole si tiež rady pochutnávajú na kožušine, ale aj iných kúskoch oblečenia, dokonca aj na kobercoch.

Ak vám zo skrine vyleteli mole, tak je potrebné začať s ich vysťahovaním. V prvom rade vyberte zo skrine všetko oblečenie a dajte ho prevetrať na vzduch. Rovnako nechajte vyvetrať aj skriňu a následne sa pustite do riešenia problému. Skriňu vyumývajte roztokom vytvoreným z 1 dielu liehu, 4 dielov destilovanej vody (môže byť aj prevarená a vychladená voda) a 40 kvapkami esenciálneho oleja podľa preferencie – levanduľový, mätový, cédrový.

Vytvoreným roztokom poriadne poumývajte skriňu. Takto sa nielenže zbavíte molí, ale tiež osviežite svoj šatník. Ak navyše do skrine vložíte bavlnené vrecúško naplnené levanduľou, mätou, klinčekmi či rozmarínom, tak moliam nedáte žiadnu šancu. Takáto bylinková vôňa je pre nich odpudzujúca, preto sa vám do skrine viac nenasťahujú.

Na odpudenie molí môžete tiež použiť:

  • listy fenikla, rozmarínu alebo čierne korenie,
  • olej z levandule, paliny alebo klinčekov,
  • cédrové drevo,
  • eukalyptus i sušenú citrónovú trávu,
  • bobkový list,
  • jablčný ocot,
  • pomarančovú kôru,
  • olej z borievky červenej.

Odporúčame: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

Aktualizovaný článok: 22.3.2023

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.03.2019 05:19

Pivo je pre mňa prekvapením, ďakujem za tip!

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

12.03.2019 16:31

My sme mole doma mali, už nemáme a používali sme levandulu ktorá nepomáhala nejako extra ale potom nám dal známy jednu žltú rastlinu a tá ich odohnala tak že odvtedy som ich už nevidela, myslím že to bola komonica lekárska a tú odporúčam veľmi :)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

12.03.2019 16:55

pred pár rokmi som bojovala s moľami, nemohla som objaviť, kde sa udomácnili, myslím, že nakoniec pomohla levanduľa

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.03.2019 23:23

V oblečení som našťastie mole ešte nemala,ale v múke,v piškótach,aj v ovsených vločkách už áno.Ja som si do špajze zavesila taký lepiaci pásik,ktorý som si kúpila a mole sa naň prilepujú.Ale aj tak mi občas nejaká vyletí,tak to skúsim aj s tým pivom.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.03.2019 06:20

Dobré rady,o pive som teda ešte nepočula..

Vaše meno:

Patrícia Paškanová

Patrícia Paškanová

11.04.2019 20:58

Super, aspoň budeme vedieť ako na ne. Niektoré rady som poznala, no tú s pivom nie.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.04.2019 07:57

Pivo určite vyskúšam to som nevedela

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

17.04.2019 16:08

Páči sa mi nápad s klinčekmi, tú vôňu aj tak milujem, a je bonus, že ju mole nemajú rady.

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

30.05.2019 21:55

Mole sú veľmi nepríjemný spoločník. Ďakujem za tip. Človek nikdy nevie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE