Ako uchovať chladničku čistú? Nechaj si poradiť!

Ako uchovať chladničku čistú, ideálne dlhšie, než len pár hodín po jej umytí, to je večná dilema. Je to totiž spotrebič, ktorý používame pomerne intenzívne a často. Otvárame ju niekoľkokrát za deň, pred odchodom do práce, po príchode z práce, pred prípravou večere a tak ďalej. Nehovoriac o tom, že v nej skladujeme potraviny a pri čom, keď nie práve pri potravinách by sme mali dbať na hygienické pravidlá? Veď predsa nikto nechce, aby nám medzi šunkou a paprikou poletovali nežiadúce mikróby, baktérie a iné choroboplodné zárodky, no nie? Ale viete, ktoré pravidlá treba dodržiavať? Dnes vám to prezradíme, preto zostaňte s nami!

Pravidelné čistenie je základ

Hoci novodobé moderné chladničky s automatickým odmrazovaním už netreba rozmrazovať tak prácne, ako kedysi, dodržiavať hygienické pravidlá pre chladničku musíme aj dnes. Jej pravidelné čistenie je preto niečo, na čo rozhodne myslite, ideálne raz za mesiac (a teda nielen myslite, ale ho aj vykonajte). Použite na to špeciálne čistiace prostriedky, pretože práve tie chladničku nielen vyčistia, ale aj odstránia zápach. Takto predídete nielen vzniku zápachu, ktorý vás doslova ovalí s každým pootvorením chladničky, ale aj vzniku plesní.

Inšpiruj sa: Pivo a jeho vplyv na zdravie a krásu: Zisti, čo sa v ňom ukrýva!

čistota chladničky

Zdroj: Shutterstock®

Zaobstarajte si nezávadné pohlcovače pachov!

Na škodu nebude ani zaobstaranie si pohlcovačov pachov, určených špeciálne do chladničiek. Mimochodom, už to nie je ako kedysi – dnes už pri bežnej očiste chladničky spotrebič netreba vypínať od elektrického prúdu. Nezabúdajte dôkladne umyť steny chladničky aj poličky a to z každej strany. Ak poličky umývate mimo chladničky, pod tečúcou horúcou vodou, pred opätovným vložením do chladničky ich poriadne vysušte a počkajte, kým vychladnú. Na úplný záver môžete vnútro chladničky vytrieť octovou vodou či citrónovou šťavou. No darmo, tento grif našich starých mám je jednoducho nesmrteľný a zaručene funguje aj dnes.

ako vyčistiť chladničku

Zdroj: Shutterstock®

Aká má byť teplota v chladničke?

V chladničke by ste mali udržovať približne 5-stupňovú, maximálne však 8-stupňovú teplotu. Nemala by byť doslova natrieskaná potravinami, pretože tým rapídne klesá jej výkon, nehovoriac o tom, že tým úplne zamedzíte prúdeniu vzduchu medzi potravinami. V takom prípade sa vám pokazia raz dva. Rovnako dôležitým faktorom je, aby dvierka chladničky dobre tesnili a neboli poškodené. Pri umiestňovaní potravín do chladničky myslite na to, že v jej vrchnej časti je najvyššia teplota a v spodnej, nad priehradkou na zeleninu, najnižšia. Navrch teda umiestnite napríklad maslo či džem, do stredu hotové jedlá a na spodok ovocie, zeleninu alebo údeniny.

 

Vyskúšaj: Ako odstrániť vodný kameň či iné nečistoty? Skús tento trik!

starostlivosť o chladničku

Zdroj: Shutterstock®

Kontrola potravín musí byť pravidelná a dôsledná

Pokiaľ ide o samotné potraviny, skladované v chladničke, minimálne raz do týždňa ich všetky dôkladne skontrolujte a pokazené veci ihneď vyhoďte. To, čím viete udržať vašu chladničku čistú, je uchovávanie potravín v obaloch a pokiaľ sú už otvorené, tak by mali byť aj starostlivo prikryté. V opačnom prípade si môžete tak akurát vychutnať karamelový veterník s arómou a príchuťou údeného kolena a to neznie príliš lákavo, čo myslíte? V chladničke určite neskladujte žiadne exotické ovocie, napríklad banány, citrusy alebo ananás. Nemajú tu čo robiť ani zemiaky, baklažán, paradajky, šalátové uhorky a iná vodnatá zelenina.

skladovanie potravín v chladničke

Zdroj: Shutterstock®

Pokrm, ktorý ste nedojedli a odložili si do chladničky „na neskôr“, zjedzte buď do dvoch dní alebo ho z chladničky vyhoďte. V opačnom prípade si tam budete vedome pestovať zdroj baktérií. Zeleninu nikdy nevkladajte do chladničky znečistenú, napríklad od zeminy.

Neprehliadni: TOTO dokáže obyčajná zelenina?! Neuveríš, ako pôsobí pór na krásu

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.10.2018 06:55

Výborný článok!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.10.2018 08:59

snažím sa podobne, kontrolujem pravidelne záruku potravín, umývam tiež octovou vodou

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.10.2018 22:45

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

05.10.2018 09:59

Aj ja umývam chladničku octovou vodou.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.12.2018 13:05

Každý mesiac? Pekná myšlienka :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE