Ako zútulniť svoj domov? Ide to rýchlo, lacno a bez veľkých úprav!

Svoj domov by sme si vždy mali zariaďovať podľa vlastných predstáv. Interiér by sa nám mal páčiť a v danom prostredí by sme sa mali cítiť dobre. Domov by mal byť pre nás oázou pokoja, miestom, kde nájdeme útočisko aj priestor na oddych. Tiež by mal byť miestom, ktoré nás inšpiruje alebo aj miestom, v ktorom budeme môcť naštartovať svoju kreativitu. Náš vkus či názory sa však časom menia, a tak sa nemožno čudovať, že z času na čas chceme svoje bývanie trochu obmeniť. Nie vždy sú pritom potrebné veľké zmeny a drahé prerábanie. Napríklad aj úplne maličkosti v podobe dekorácií či vhodných doplnkov dokážu razom zútulniť a skrášliť domov a priniesť želanú zmenu. V článku sme si pre vás pripravili hneď sedem tipov, ktoré sa vám môžu zísť, pokiaľ si chcete vytvoriť útulnejší domov. 

Prírodné materiály

Zútulniť domov vám v prvom rade pomôžu prírodné materiály. V súčasnosti je veľmi moderný najmä nábytok v čiernej, bielej či sivej farbe s lesklými povrchmi, ktorý však pôsobí pomerne chladno. Ak máte moderne zariadenú domácnosť, nebojte sa do nej prepašovať aj trochu drevených prvkov. Drevo prináša do domácnosti teplo. Môžete zvoliť menší drevený kus nábytku, napríklad konferenčný stolček. Postačia však aj menšie dekorácie z dreva, ratanu či iných prírodných materiálov. Veľmi trendy sú napríklad prútené košíky

Odporúčame: Ako vybrať jedálenský stôl do kuchyne či jedálne: Máme pre teba zopár rád

izbové dekorácie

Zdroj: Shutterstock®

Látky a kožušiny

Váš domov vám pomôžu zútulniť aj najrozličnejšie látky. Čo máme na mysli? Obrovskú zmenu v interiéri prinesú napríklad krásne a výrazné závesy. Najmä tie v teplejších farbách razom zútulnia izbu. Taktiež neváhajte domácnosť skrášliť peknými obliečkami na vankúšiky, kuchynský stôl môžete pokryť obrusom, do spálne si zase zaobstarajte štýlový prehoz na posteľ. Dobrou voľbou sú aj kožušinky, ktoré môžete prehodiť na kreslo aj položiť na zem. Zabudnúť, samozrejme, nemožno ani na koberce. Vďaka menšiemu huňatému koberčeku bude každá obývačka pôsobiť útulne a pohodlne.

Izbové rastliny a kvety

Nič tak nezútulní a neskrášli domov, ako keď doň vnesieme trochu viac prírody, a tým aj života. To je možné nielen vďaka dreveným prvkom, ale aj izbovým rastlinám a kvetom. Menšie či väčšie izbové rastliny ihneď prinesú do interiéru zelenú farbu, ktorá navyše pôsobí upokojujúco. Interiér, v ktorom sa vyníma zopár pekných izbových rastlín, nepochybne pôsobí oveľa útulnejšie. Domov tiež skrášlia kvitnúce izbové rastliny, ako napríklad orchidea či antúria. Z času na čas však neváhajte svoj domov zútulniť aj živými kvetmi vo váze, ktoré sú snáď tou najkrajšou izbovou dekoráciou. Vďaka rastlinám si doma vytvoríte skutočnú oázu pokoja. 

útulný domov

Zdroj: Shutterstock®

Fotografie

Ako sme spomenuli už vyššie, zútulniť domov vôbec nie je náročné a môžete to urobiť aj prostredníctvom úplných maličkostí. Veď aké náročné je do obývačky na skrinku alebo stolík postaviť izbovú rastlinu s krásnymi listami v štýlovom kvetináči? Ak už doma nejaké izbové rastlinky máte, neváhajte po miestnosti rozvešať aj rodinné fotografie. Urobte na stene obrovskú koláž z fotiek, prípadne rozvešajte iba pár zarámovaných fotografií, alebo po miestnosti rozmiestnite na poličky fotky v rámikoch. Takto jednoducho zútulníte spálňu, detskú izbu aj obývačku. Vyberajte najmä fotky pripomínajúce tie najkrajšie chvíle vo vašom živote. 

Svietidlá

Aj to správne osvetlenie dokáže spraviť domov útulnejším. Nebojte sa v jednej izbe kombinovať viac svetelných zdrojov. Okrem hlavného stropného svietidla, ktoré osvetľuje celú miestnosť, postavte na skrinku či na zem aj menšiu lampu, ktorá bude poskytovať menšie a tlmenejšie svetlo, ktoré vytvorí útulnú atmosféru. Skvelou voľbou sú však i rôzne reťaze s rozličnými svetielkami, ktoré rozhodne nepatria len k Vianociam. Svetlené reťaze sú v súčasnosti čoraz obľúbenejšou interiérovou dekoráciou. Umiestniť ich môžete prakticky kamkoľvek, napríklad nad posteľ, na zrkadlo, poličku, komodu a podobne.

ako skrášliť domov

Zdroj: Shutterstock®

Vône

K dokonalej atmosfére v domácnosti vám môžu pomôcť aj vône. Umiestnenie vonných sviečok v izbe predstavuje veľmi lacný, rýchly a jednoduchý spôsob, ako interiér zútulniť. Horiace sviečky prinášajú do domácnosti teplo a pohodu. Zvoliť tiež môžete aróma lampu či difuzér, ktorý možno používať s esenciálnymi olejmi. Vône sviečok či éterických olejov vždy voľte podľa vlastných preferencií. Vyberajte vône, ktoré sú vám príjemné a ktoré pôsobia na vás upokojujúco. Rozvoňaná domácnosť pôsobí útulne, je v nej možné oddychovať i relaxovať. 

Hand made dekorácie

Zútulniť svoju domácnosť možno i prostredníctvom handmade dekorácií, respektíve pomocou doplnkov, ktoré si sami vyrobíte. Vlastnoručne vyrobené dekorácie majú obrovské čaro. Internet je plný nápadov a inšpirácií na DIY dekorácie, no pri ich výrobe sa môžete nechať unášať aj vlastnou fantáziu a kreativitou. Môže ísť o sezónne dekorácie, napríklad vlastnoručne vyrobené vianočné ozdoby, dekorácie z prírodných materiálov, dekorácie z nádob z vyhorených sviečok alebo zaváraninových pohárov či plechoviek, z papiera, z mušličiek z dovolenky a prakticky z čohokoľvek, čo nájdete doma alebo v prírode. Aj niečo staré sa dá pretvoriť na niečo nové a krajšie, na niečo, čo zútulní a skrášli domov a dodá mu jedinečný šmrnc.

Odporúčame: Abstraktné tváre a perokresby: Trend, do ktorého sa zamiluješ

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.12.2020 18:57

Výborné tipy; nie vždy sú potrebné veľké zmeny a drahé prerábanie!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

29.12.2020 16:04

Správne zvolené doplnky a dekorácie dokážu naozajstné divy, najradšej mám vonné sviečky a difuzéry :-)

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.03.2021 22:31

prírodné materiály a rastliny nikdy nevyjdu z módy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE