Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tú správnu?

Svoju domácnosť si dnes bez chladničky dokáže predstaviť asi len málokto.

 

Či už varíte alebo nie, bez chladničky nemožno doma v podstate skladovať veľkú časť potravín. Niekomu stačí malá pre pár jogurtov, iní dávajú prednosť veľkým americkým chladničkám.

 

"V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo chladničiek. Principiálne sa delia na samostatné chladničky, kombinované chladničky s mrazničkou a v poslednej dobe stále populárnejšie takzvané americké chladničky," hovorí Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa spoločnosti Datart.

 

Odporúčame prečítať: Rasca: Možno obyčajná, ale účinná!

Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tu správnu?

Zdroj: Shutterstock®

Samostatné a kombinované chladničky

Samostatné chladničky zvyčajne majú len malý mraziaci priestor, ktorý ale nedokáže zaistiť teplotu pre dlhodobé uchovávanie mrazených potravín. Vyberať môžete z nízkych modelov, ktorým sa tiež hovorí hotelové, až po veľké samostatné chladničky. Pre domácnosť sa ale viac hodia kombinované prístroje, ktoré majú v dolnej časti šuplíky mrazničky a v hornej časti je chladnička. Väčšina modelov sa drží normovaných rozmerov s šírkou 60 centimetrov. S čím počítajú mnohé kuchyne.

 

Samostatné chladničky alebo kombinované prístroje si môžete zaobstarať aj vo variante pre zabudovanie do kuchynskej linky. Technicky nie je medzi vstavanou a voľne stojacou chladničkou žiadny rozdiel, cenovo sú tie vstavané zhruba o tretinu drahšie.

 

Odporúčame prečítať: Už žiadne tabletky na bolesť hlavy, ale akupresúra!

Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tu správnu?

Zdroj: Shutterstock®

Priestranné americké chladničky

Hitom sú dnes priestranné americké chladničky, ktoré sa hodia najmä do početnejších domácností a väčších kuchýň. Variant existuje celá rada, najčastejšie je dvojkrídlové prevedenie, vľavo je mraznička, vpravo chladnička. Ale na trhu sú napríklad aj štvorkrídle prístroje, ktoré sú medzi chladničkou a mrazničkou rozdelené nie vertikálne ale horizontálne. Prednosťou amerických chladničiek býva výrobník ľadu a ľadovej triešte a automat na chladenú vodu.

 

Avšak pozor, americké chladničky nie sú len výrazne širšie než bežné prístroje, sú aj hlbšie. Umiestnenie do bežných kuchynských liniek môže byť problematické. Výrobník ľadu a automat na chladenú vodu potom potrebujú prívod vody, ktorý tiež nemusí byť vždy dostupný. Na druhú stranu, americké chladničky sú vo vnútornom priestore naozaj veľkorysé a ich dvere zvyčajne pojmú to, čo samotné menšie chladničky.

 

Odporúčame prečítať: JÓD – stopový prvok, ktorý je pre nás dôležitý!

Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tu správnu?

Zdroj: Shutterstock®

Lenže nie každý dokáže veľkú chladničku alebo mrazničku zaplniť. "Ani jeden extrém totiž nie je dobrý, plná malá chladnička alebo prázdna veľká chladnička. Zhruba počítajte s vnútorným objemom 50 až 70 litrov na jednu osobu v domácnosti, u mrazničky je to zhruba 20 litrov. Opačne potom platí, že chladiť prázdnu chladničku je ekonomicky značne nevýhodné, optimálne by prístroj mal byť zaplnený na 70 a viac percent svojho objemu. Pri výbere chladničky preto dobre počítajte a rozhodujete sa aj podľa počtu členov v domácnosti," vysvetľuje Iva Pavlousková z Datartu.

 

Odporúčame prečítať: Medovka lekárska: Prečo by ste ju mali mať doma aj vy?

Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tu správnu?

Zdroj: Shutterstock®

Vyberajte podľa hlučnosti

Chladničky sú v prevádzke trvalo, takže čím úspornejší prístroj, tým menej zaplatíte za energiu. Aktuálne modely kategórie A ++ majú zhruba tretinovú spotrebu oproti 15 rokov starým chladničkám. Pri spotrebe 0,3 kWh denne vás bude prevádzka stáť zhruba 10 centov za deň. Dôležité je aj vhodné umiestnenie prístroja. Ideálne by mal byť čo najďalej od zdroja tepla a nemal by byť na priamom slnečnom svetle. Pri moderných chladničkách a mrazničkách môžete zvyčajne pohodlne nastavovať vnútornú teplotu. Štandardom je 5 stupňov v chladničke a -18 stupňov v mrazničke. Každý stupeň dole potom zvyšuje spotrebu asi o 6 percent.

 

Máte radi pokoj a ticho? Vyberajte aj podľa hlučnosti chladničky. Tie moderné sa zmestia do 38 dB, čo je v podstate nutnosť, ak máte kuchyňu spojenú s obývacím priestorom. Lineárne kompresory sú nielen tiché, ale aj úsporné a predovšetkým majú veľkú výdrž.

 

Odporúčame prečítať: Zápach v chladničke - spôsoby, ako ho navždy odstrániť

Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tu správnu?

Zdroj: Shutterstock®

A potom sú tu šikovné vychytávky. Koniec otravného odmrazovania zabezpečí funkcia No Frost. Verte neverte, s touto funkciou nebudete musieť nikdy odmrazovať. Majitelia starších chladničiek a mrazničiek neveriacky krútia hlavou, ale je to tak. Pri výbere nového prístroja odporúčame aj antibakteriálnu ochranu pomocou aktívneho striebra. MultiFlow je funkcia, ktorá zaisťuje rovnomernú cirkuláciu vzduchu v chladničke a udržuje v nej rovnakú teplotu. Súčasne sa ale hodí nulová zóna, ktorá je vhodná pre skladovanie zeleniny alebo mäsa. V časti chladničky sa teplota udržiava okolo nuly. Obe funkcie výrazne pomôžu k efektívnejšiemu skladovaniu potravín.

 

Pri výbere kombinovaného prístroja odporúčame Twin Cooling Plus systém, ktorý zabezpečuje, že sa nemiešajú pachy z mrazničky a chladničky. Niektoré modely majú tiež integrovaný ionizátor vzduchu alebo luxusný odklápací predný panel Showcase, ktorý otvorí len police vo dverách a nie je potreba otvárať celé dvere.

 

 

Náš tip:

"Chladnička váži bežne 60 - 80 kg, americké potom majú 100 - 120 kg. Väčšina domácností sa s nákupom nového spotrebiča navyše zbavuje starého, preto je dobré využiť v našich predajniach službu Datart doprava," hovorí Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datartu a dodáva: "V rámci služby vám naši technici nový spotrebič odnesú až na miesto, kde ho chcete mať, zapoja ho a predvedú vám, ako sa používa. A to aj v prípade vstavaných spotrebičov. Okrem starého spotrebiča si následne odvezú tiež všetky obaly."

6 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

28.05.2017 01:28

Život bez chladničky si veru predstaviť neviem. Ja preferujem kombinovanú chladničku s mrazákom.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

28.05.2017 07:30

Dobré informácie,nám by bola americká chladnička zbytočná,tá naša je pri spotrebe našej rodiny večne prázdna...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.05.2017 19:44

najhoršie na tom je, že sme obmedzený priestorom

Vaše meno:

Zuz Kosle

Zuz Kosle

08.05.2023 14:51

s akou znackou chladnicky mate dobru skusenost? nasa pomaly dosluhuje a budeme ju chciet vymenit

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

11.05.2023 10:34

nasa je od znacky orava, mame ju uz dlhsie ale funguje stale ako nova, pokojne by som znova sla do tejto znacky

Linda Nijkl

Linda Nijkl

11.05.2023 10:34

nasa je od znacky orava, mame ju uz dlhsie ale funguje stale ako nova, pokojne by som znova sla do tejto znacky

Inga Lodr

Inga Lodr

16.05.2023 13:28

doma mame obrovsku chladnicku a dokazeme ju statocne zapratat, ale zase ja do nej davam vsetko, aj ovocie

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

22.05.2023 13:36

manzel chcel velku chladnicku, ja som bola sprvoti proti tomu ale je pravda ze ju vieme dost napratat

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE