Domáci dezinfekčný prostriedok: Keďže je kvôli koronavírusu vypredaný, tak si ho vyrob!

Už je to niekoľko dní, čo sa na Slovensku objavil prvý pozitívny prípad koronavírusu. A aj napriek tomu, že sa na nás z každej strany valia informácie o tom, že netreba podliehať panike, ľudia panikária. Regály v obchodoch s antibakteriálnymi gélmi a dezinfekčnými prostriedkami sú úplne prázdne a kým niektorí majú zásoby na celý rok dopredu, iným sa neušlo. No určite zúfať nemusíte, pretože si dezinfekčné prostriedky môžete sami doma vyrobiť. Stačí vám na to len zopár základných „ingrediencií“ a môžete si namiešať litre dezinfekčného prostriedku.

Áno, niektorí sa smejú, pretože Slováci objavili základy správnej hygieny a zistili, že je potrebné si pravidelne umývať ruky. Uličky v obchodoch zívajú prázdnotou, dezinfekčná hystéria sa na nás valí z každej strany, ale nie každý myslel aj na to, že si dezinfekčný prostriedok môžete vyrobiť. Či už ide o antibakteriálny gél, čistiaci prostriedok do domácnosti alebo dezinfekčný prostriedok do domácnosti, tak si ho vyrobte.

Dezinfekčný prostriedok odporúčaný WHO

Svetová zdravotnícka organizácia v súvislosti s koronavírusom vydala zoznam odporúčaní, ktoré by mal dodržiavať každý občan krajiny postihnutej týmto vírusom. Okrem toho, že WHO uvádza, ako sa pred vírusom chrániť, vydala tiež recept, podľa ktorého si môžete vyrobiť vlastný dezinfekčný prostriedok na ruky. Budete potrebovať:

 • 83 ml etanolu (96 %) alebo 75 ml izopropylalkoholu (99,8 %),
 • 4,5 ml peroxidu vodíka (3 %),
 • 11 ml prevarenej vody,
 • 1,5 ml glycerínu (98 %).

Všetky uvedené zložky nalejte do nádoby a poriadne premiešajte! Následne si stačí zopár kvapiek naliať do rúk, poriadne rozotrieť a nechať pôsobiť. Síce ide o dezinfekčný prostriedok pre africké krajiny kvôli ochrane pred ebolou, WHO uvádza, že je rovnako účinný aj v prípade koronavírusu.

Pozri aj: Čo je koronavírus a ako sa tento smrteľný vírus prenáša? Je dôvod na paniku?

dezinfekčný prípravok

Zdroj: Shutterstock®

Účinný dezinfekčný prostriedok

 • 30 ml alkoholu (minimálne 60 %)
 • 30 ml prevarenej vychladenej vody poprípade destilovanej vody
 • 2 kvapky čajovníkového oleja
 • 3 kvapky antibakteriálneho esenciálneho oleja (mätový, tymianový, škoricový, rozmarínový)
 • 1 lyžička Aloe vera gélu.

Všetky ingrediencie nalejeme do uzatvárateľnej nádoby s rozprašovačom alebo dávkovačom, poriadne premiešame a používame na dezinfekciu rúk.

dezinfekčný prípravok na ruky

Zdroj: Shutterstock®

Dezinfekčný prípravok na ruky

 • Alpa (poprípade lieh z lekárne alebo iný alkohol)
 • Esenciálny olej – najlepšie mätový alebo rozmarínový či škoricový
 • Aloe vera gél

Aj v tomto prípade zmiešajte všetky uvedené zložky a poriadne ich premiešajte. Pomer je v tomto prípade na vás a závisí predovšetkým od toho, koľko alkoholu použijete. Aloe vera je predovšetkým na to, aby alkohol pokožku rúk nevysúšal. Gél z Aloe vera dokonca môžete pokojne vynechať. V tom prípade si vytvoríte dezinfekčný prostriedok, ktorý môžete použiť na dezinfekciu domácnosti, mobilu, počítača a iných technických zariadení, ktorých sa dotýkate.

Odporúčame: Para, gril či olej? Aká je najzdravšia tepelná úprava potravín?

antibakteriálny gél

Zdroj: Shutterstock®

Jednoduchý antibakteriálny gél na ruky

 • Lieh – kúpite v lekárni
 • Aloe vera gél
 • Esenciálny olej – oreganový, mätový, škoricový, rozmarínový, koriandrový...

V prvom rade zmiešajte približne polovicu šálky gélu Aloe vera s 1 šálkou liehu a pridajte približne 15 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Pokojne môžete zmiešať aj viacero esenciálnych olejov, nepoužívajte ich však viac ako 5!

antibakteriálne mydlo

Zdroj: Shutterstock®

Antibakteriálne mydlo

 • Prevarená voda podľa veľkosti dávkovača (môže byť aj destilovaná voda)
 • Kastílske mydlo
 • ½ lyžice hroznového oleja
 • Esenciálny olej podľa vlastného výberu

Vami vybraný dávkovač mydla naplňte destilovanou alebo prevarenou vodou do ¾ jeho objemu. Následne pridajte kastílske mydlo, ktoré bude tvoriť ¼ objemu nádoby. Potom primiešajte hroznový olej a 20 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Nádobu uzavrite a poriadne všetko premiešajte.

Z prírodných surovín medzi najlepšia čistiace suroviny patrí predovšetkým citrón a grapefruit. Preto určite nič nepokazíte, keď do niektorého z vyššie uvedených receptov na dezinfekčné prostriedky pridáte aj zopár kvapiek z citróna alebo grapefruitu. Skvelé je aj koloidné striebro, ktoré pôsobí ako silné antibakteriálne činidlo.

Neprehliadni: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO): Mýty a fakty o koronavíruse

4 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.03.2020 07:54

ďakujem za rady...

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

14.03.2020 09:04

V dnešnej panikárskej dobe keď je všetko vypredané dobré rady.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.05.2020 21:57

Super návod rada vyskúšam

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

11.09.2023 21:32

Kupujem ich v lekárni

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE