Mazivo WD-40 ako univerzálny pomocník: Taký poklad ukrýva manžel v garáži!

Ani nevieme aké poklady ukrývajú naše polovičky v garáži, pivnici alebo vozia so sebou v aute. Síce ide prioritne o pomocníka, ktorého ocenia naše polovičky, no my, ako šikovné gazdinky, mu nájdeme uplatnenie aj v domácnosti.

Mazivo v spreji je skvelé na namazanie pántov na dverách, no okrem toho ho v domácnosti môžete využiť aj inak. Nechajte sa inšpirovať nápadmi, ktoré stoja za vyskúšanie.

Univerzálne mazivo wd-40 - aj aerosólový sprej

Viete, čo je rovnako skvelé? Toto mazivo WD-40 (zároveň aj odstraňovač hrdze, mastnoty a špiny) patrí k pomerne lacným záležitostiam. 400 ml kúpite už od 4 €. Poďme sa teda pozrieť, ako všestranne ho dokážete využiť.

WD-40 je univerzálne mazivo a penetrant, ktorý sa používa na rôzne účely v domácnosti, dielni alebo priemyselných prevádzkach. Jeho názov je odvodený od anglického "Water Displacement, 40th Formula", čo znamená vytlačenie vody.

WD-40 má množstvo výhod a využití. Medzi jeho hlavné vlastnosti patrí:

  • Mazivo - WD-40 efektívne maže a chráni povrchy pred koróziou a opotrebením. Pomáha pohybu rôznych mechanizmov a zabraňuje ich zaseknutiu. Pôsobí ako ochranný prostriedok kovových častí a uvoľňuje zhrdzavené časti.
  • Penetrant - dokáže preniknúť do malých priestorov a povrchov, čím uvoľňuje zaseknuté a skorodované časti.
  • Odstraňovač vody - WD-40 ochraňuje kovové povrchy pred vlhkosťou a vodou, čím zabraňuje korózii a hrdzi.
  • Ochranný náter - vytvára ochranný film na povrchu kovových materiálov, ktorý zabraňuje korózii a opotrebeniu.
  • Odstraňuje mastnotu.
  • Odstraňuje vŕzganie.
  • Ochraňuje kov a odstraňuje vlhkosť / vytesňuje vlhkosť - slúži ako ochrana.
  • Používa sa aj na stuhnuté mechanizmy zámkov či na reťaze bicyklov alebo ako rozpúšťadlo starých mazadiel. Rýchle preniká aj do tých najmenších častí a je maximálne účinné.
  • WD-40 sa používa na mnohé účely ako mazivo pre zámky, pánty, náradie, bicykle, autá, lode, v automobilizme, ale aj ako penetrant a penetrujúce mazivo pre uvoľnenie skorodovaných častí alebo odstránenie rezavej vrstvy.

POZOR - je dôležité pamätať na to, že WD-40 by sa nemal používať ako mazivo pre vysoko namáhané mechanizmy alebo na miestach s veľmi vysokými teplotami. Je vhodné použiť špeciálne mazivá alebo oleje na takéto účely.

Celkovo je WD-40 všestranný produkt a nenahraditeľný pomocník s mnohými využitiami a je užitočným nástrojom vo vašej dielni alebo domácnosti ako pomocník domácich majstrov.

1. Čistič toalety

Často hľadáme spôsob, ako vyčistiť záchodovú misu. Žlté škvrny nám nedajú spávať a sme ochotné vyskúšať čokoľvek. Ak ste v toaletnej mise zbadali usadeniny či vodný kameň, nastriekajte na ne WD-40 a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne záchod prešúchajte kefou. Uvidíte, ako rýchlo sa kameň rozpustí.

Neprehliadnite: VIDEOTEST: Protivrásková podprsenka SLEEP&GLOW proti vráskam na dekolte

ako vyčistiť toaletu

Zdroj: Shutterstock®

2. Na nástroje

WD-40 môžete použiť na premazanie nástrojov, ako sú kliešte alebo nožnice, s ktorými sa nedá len tak ľahko strihať. Ak je vaše používané náradie zhrdzavené, o to viac toto mazivo a jeho účinky oceníte. Stačí ho nastriekať na pružiny alebo „pánty“ a nechať ho spraviť svoju prácu. Nožnice tak ľahko rozhýbete a rovnako aj iné náradie.

3. Odstráni nálepky

Existuje viacero spôsobov, ako odstrániť nálepky z akéhokoľvek povrchu. Ak ste zošúchali nálepky z nábytku, no ostali vám na ňom lepivé zvyšky, ktoré nejde ničím odstrániť, tak skúste použiť WD-40. Nastriekajte ho na nálepku, nechajte chvíľu pôsobiť, aby kvapalina prenikla do lepidla a následne zotrite špongiou. Po nálepke neostane ani stopy.

4. Zaseknutý prsteň?

Možno sa už aj vám stalo, že vám akosi opuchli prsty, v dôsledku čoho ste z prsta nemohli dať dole prsteň. V takom prípade sa ako prvé núka vyskúšať mydlovú vodu, v druhom rade krém alebo to skúsiť niťou. Poprípade môžete rovno použiť silikónový olej. Nastriekajte ho na prst aj pod prsteň a stiahnite dole. Následne si ruky poriadne vydrhnite mydlom a teplou vodou.

Zaujme ťa: Umývačka riadu umyje nielen špinavý riad: top nápady na jej využitie

námraza na aute

Zdroj: Shutterstock®

5. Oceníte ho aj pri námraze

Naneste tenkú vrstvu maziva na okná vášho auta. Ušetríte sa tak od ranného šúchania ľadu z okien. WD-40 vytvorí tenkú olejovú vrstvu na povrchu okien, vďaka čomu sa sneh a ľad naň neprilepia. Malé množstvo maziva nastriekajte na okno a rozotrite suchou a čistou bavlnenou utierkou.

6. Riešenie proti vodnému kameňu

WD-40 môžete použiť aj na ošetrenie sprchového kúta. Teda, aby sme boli úplne presní, nastriekajte mazivo na sklenené dvere sprchového kúta a bavlnenou utierkou ho rozotrite. Pôsobí vodoodpudivo, vďaka čomu sa vám na dverách sprchového kúta nevytvoria vodné usadeniny.

7. Odstráni škvrny od paradajok

Napokon môžete WD-40 využiť aj v práčovni. Je skvelý na odstránenie škvŕn od paradajok na oblečení. Len ho na škvrnu nastriekajte, nechajte chvíľu pôsobiť a potom operte ako obvykle.

Pozri tiež: Horčica – tipy, ako ju šikovne využiť nielen v kuchyni!

Aktualizované na 18.04.2024

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.12.2021 06:24

O takomto jeho inom využití som netušila, vďaka za článok!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

12.12.2021 13:59

tak toto som nevedela, už bežím do garáže skontrolovať manželove police s prípravkami :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE