Naklíčený cesnak a jeho účinky: Vyhadzovať ho do koša alebo nie?

naklíčený cesnak

Síce nemá vábnu vôňu, no je veľmi prospešný pre naše zdravie a chuť jedál. Aj vy ste ho museli jesť, keď ste boli malí, v surovom stave? Ak áno, možno ste si k nemu vytvorili averziu a možno to praktizujete dodnes.

Naši rodičia a rovnako aj naši predkovia vedeli, že surový cesnak pomáha posilňovať imunitu a predchádzať tak vzniku rôznych zdravotných problémov. Ale čo v prípade, ak vám cesnak začal klíčiť? Častokrát sa stáva, že pri nesprávnom skladovaní začne klíčiť skôr, než ho stihnete spotrebovať.

Vôbec ho však nemusíte vyhadzovať do koša! Je naklíčený cesnak nebezpečný? Len málokto vie, že naklíčený cesnak je rovnako prospešný pre naše zdravie ako čerstvý cesnak. Ako je to možné? Zistite, prečo sa odporúča naklíčený cesnak nevyhadzovať! Prečo cesnak klíči? Ako použiť naklíčený cesnak? Viac v našom článku!

Pozri aj: Vieš, čo nerobiť po jedle? Na tieto veci musíš rýchlo zabudnúť!

cesnak s klíčkami
Shutterstock®

Je naklíčený cesnak nebezpečný?!

Naklíčený cesnak nie je nebezpečný na konzumáciu, ale jeho chuť môže byť o niečo horkejšia alebo ostrejšia než pri čerstvom cesnaku. Klíčky, ktoré sa tvoria, sú znakom toho, že cesnak starne, ale to neznamená, že je pokazený alebo škodlivý. V skutočnosti niektoré štúdie naznačujú, že naklíčený cesnak môže mať dokonca vyššiu antioxidačnú aktivitu ako čerstvý cesnak.

Výhody naklíčeného cesnaku – prečo je naklíčený cesnak zdravší? 

Podľa štúdií naklíčený cesnak obsahuje až 5-krát viac antioxidantov (zvyšuje sa jeho antioxidačný potenciál), ako čerstvý nenaklíčený cesnak. Tu však treba odpozorovať jeho dobu naklíčenia. Totižto, v tomto prípade môžeme hovoriť o prospešnom naklíčenom cesnaku, ktorý je naklíčený 5 dní.

Možno si práve hovoríte, že naklíčený cesnak rozhodne patrí do koša, pretože už nie je vhodný na konzumáciu. Avšak, ak sa spolu s nami zamyslíte, v súčasnosti sa v gastronómii využívajú naklíčené zrná a strukoviny, ktoré vďaka tomu obsahujú vyšší podiel výživných látok. A rovnako to platí aj v prípade 5-dňového naklíčeného cesnaku.

Pri klíčení sú rastliny citlivé na baktérie a vírusy, čo ich núti produkovať vyššie množstvo fytoalexínov, vďaka ktorým majú rastliny silnejšie ochranné účinky. Tieto fytoalexíny sú toxické pre mikroorganizmy, ale zato celkom prospešné pre ľudské zdravie.

Naklíčený verzus nenaklíčený cesnak

Či už taký alebo taký, cesnak je vždy skvelou voľbou pre naše zdravie. Oba varianty totiž obsahujú alicín a ďalšie zlúčeniny, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak, spomaliť aterosklerózu či znížiť riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

Cesnak má antibiotické účinky a dokonca v súčasnosti mnohí tvrdia, že je účinnejší, než antibiotiká. Ak sa práve pýtate, ako to je možné, tak odpoveď je jednoduchá – cesnak vraj obsahuje také zlúčeniny, ktoré dokážu eliminovať aj tie druhy mikroorganizmov, na ktoré sú antibiotiká prikrátke.

K antibiotickým účinkom cesnaku sa tiež pridávajú aj jeho antibakteriálne a antivírusové účinky. A z ďalších tromfov cesnaku môžeme spomenúť hlavne vitamíny (vitamín B1, vitamín B2, vitamín C) a minerály (sodík, draslík, jód, selén, zinok, vápnik, železo). A navyše, cesnak je vhodný aj na chudnutie, pretože pomáha telu bojovať so zlým cholesterolom a podporuje ten dobrý.

Odporúčame: Petržlenový čaj z vňate i koreňa - účinky a TOP spôsoby prípravy

cesnak a jeho účinky
Shutterstock®

Ako použiť naklíčený cesnak?

Naklíčený cesnak môžete využiť prakticky tak isto ako nenaklíčený, teda pri varení a pečení či v studenej kuchyni. Avšak, naklíčené strúčiky majú spravidla kvôli výhonkom horkejšiu chuť. Ak vám to prekáža, strúčiky vždy pozdĺžne rozrežte a klíčky z prostriedku jednoducho vyberte. 

Ako využiť cesnakové klíčky?

Cesnakové klíčky môžu byť využité v kuchyni rovnako ako cesnak samotný, hoci majú jemnejšiu a trochu ostrejšiu chuť. Tu je niekoľko spôsobov, ako ich využiť:

  • Do šalátov: Nakrájajte klíčky na drobno a pridajte ich do zeleninových alebo obilninových šalátov. Dodajú im jemnú cesnakovú arómu a výraznú chuť.
  • Na ozdobu: Použite klíčky ako ozdobu na hotové jedlá, napríklad na polievky, cestoviny alebo pizzu. Pridajú nielen chuť, ale aj vizuálny kontrast.
  • Do dresingov a omáčok: Rozmixujte klíčky s olejom, citrónovou šťavou a bylinkami na výrobu jednoduchého dresingu alebo pridajte do omáčky pre extra chuť.
  • Do ázijských pokrmov: Klíčky môžete pridať do stir-fry jedál, rezancov alebo ryže, kde doplnia chuť ostatných ingrediencií.

Skladovanie cesnaku – ako zabrániť klíčeniu cesnaku?

Aby ste zabránili klíčeniu cesnaku, je dôležité skladovať ho správne. Tu sú tipy, ako na to:

  • Skladujte cesnak na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste: Ideálna teplota pre cesnak je medzi 15 – 18 °C. Vyhnite sa skladovaniu v chladničke, pretože vlhkosť a chlad môžu podporiť klíčenie.
  • Chráňte cesnak pred priamym svetlom: Skladovanie v tmavom prostredí pomáha predchádzať klíčeniu. Na to je vhodná napríklad špajza alebo kuchynská skrinka.
  • Použite vrecúška z prírodných materiálov: Cesnak by mal byť skladovaný vo vrecúškach z papiera alebo bavlny, aby bola zabezpečená dobrá cirkulácia vzduchu. Vyhnite sa plastovým obalom, ktoré môžu spôsobiť, že cesnak rýchlejšie zvlhne a začne klíčiť.

Článok aktualizovaný 22.9.2024

Aktualizovaný článok: 22.09.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

15 komentárov

Stanislav Kučo

Stanislav Kučo

20.08.2018 09:40

Cesnak musi byt v kazdej domacnosti

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

20.08.2018 10:24

Cesnak je prírodné antibiotikum a je skutočne vhodný na veľa chorôb, ak ho človek užíva v miere denne, je to doslova bomba na imunitu a organizmus sa tak prispôsobí, že ho už nie je cítiť a to doslova.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

20.08.2018 11:53

dobre vedieť

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

20.08.2018 20:50

ja osobne ho zbožnujem a dám ho kde sa dá kolko krát aj len tak si dám jeden stručik cesnaku samozrejme ak nikam nejdem

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.08.2018 21:40

Mám svoj domáci a používam vo veľkom pri varení

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.08.2018 22:14

Cesnak používame takmer denne; niet nad domáci, ktorému sa kupovaný určite nevyrovná.

Vaše meno:

Jana Hricová

Jana Hricová

21.08.2018 16:55

oddnes nevyhadzujem naklíčený cesnak

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

26.08.2018 18:01

niekoho od surového cesnaku môže bolieť žalúdok keď ho konzumuje večer,je preto vhodné jesť ho ráno.veď sa aj hovorí "ráno liek,večer jed"

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

01.09.2018 15:34

taky česnek u nás nesmí chybět, máme ho rádi všude i na chleba

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 19:07

ako usledovať tých 5 dní? na 6. deň už treba vyhodiť?

Vaše meno:

Helena Zobková Šimurdová

Helena Zobková Šimurdová

25.03.2019 12:58

Tak to ste ma potešili, lebo v jarnom období mi často naklíči a nevedela som čo s tým.

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

29.08.2023 21:25

Pestujem ho na zahrade a dávam cesnak všade kde sa dá

Vaše meno:

Lucia Šeptáková

Lucia Šeptáková

30.08.2023 07:00

Cesnak nesmie chýbať doma,dobre vedieť...

Vaše meno:

Mária Sivová

Mária Sivová

30.08.2023 08:14

Do koša zvyknem vyhadzovať iba naklíčenú cibuľu.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.08.2023 19:17

so surovým cesnakom sa nekamaráti môj žlčník, ale tepelne upravený môže

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.