Nekupuj ich! Poradíme ti, ako si vypestovať bylinky v kuchyni

Kúpite ich za nemalé peniaze v obchode a o niekoľko dní vám zvädnú a sú zrelé akurát tak do koša, nie do varenia. Reč je o bylinkách, s ktorými sa tento scenár opakuje často dookola.

 

Keď do varenia používate čerstvé bylinky často, radšej si ich vypestujte doma, pretože len vtedy vieme presne, čo sa s bylinkou dialo predtým, ako ste si ju priniesli domov.

 

Niektoré bylinky sú veľmi nenáročné a vypestujete si ich v pohodlí domova. Poradíme vám, ako si vypestovať bylinky priamo vo vašej kuchyni.

 

Vyškúšaj: Poznáš tradičné fašiangové recepty? Vyskúšaj niektorý z nich!

pestujte si bylinky doma

Zdroj: Shutterstock®

Ako vypestovať mätu?

Pri pestovaní mäty nemôžete pokaziť doslova nič. Poradí si aj s tým, že ju zalievate len veľmi sporadicky a nepotrebuje ani extra veľa slniečka. Pamätajte si len dve veci. Mätu nepestujte zo semien, ale z priesady. Prečo? Takto môžete ochutnať, čo vlastne idete pestovať a chuť vás nikdy nezradí.

 

Okrem tejto zásady dajte mäte priestor, takže ju zasaďte do dostatočne veľkého kochlíka. Keď sa mäta rozrastá, potrebuje priestor, inak sa vie sama zadusiť.

pestovanie mäty

Zdroj: Shutterstock®

Ako vypestovať rukolu?

Pestovať rukolu na okne. Prečo nie? Rukole sa dobre darí v oknách smerujúcich na sever, pretože nepotrebuje príliš veľa svetla. Čím väčší kochlík jej dáte, tým menšie budú jej listy.

 

Takže sa odporúča pestovať ju skôr v menšom kochlíku pre listy vhodné na šalát. Použite na ňu semená, ale aj priesady. Bude sa jej dariť lepšie. Rukola nepotrebuje príliš veľké teplo, takže nad radiátor ju nedávajte.

 

Pozri aj: Dokonalý deň zamilovaných: Venuj kreatívny valentínsky darček!

pestovanie rukoly

Zdroj: Shutterstock®

Ako vypestovať bazalku?

Bazalka je ďalšia bylinka, na ktorú by ste v obchode nemali minúť ani euro. Môže sa pestovať zo semien, ale aj z priesady. Trik je naplniť kochlík zeminou až po úplný okraj, aby keramika nerobila ani najmenší tieň. Vtedy sa bude vašej bazalke dariť.

 

Zaujme ťa: Ako býva herečka Reese Whiterspoon? Jej krásny ranč ťa očarí!

pestovanie bazalky

Zdroj: Shutterstock®

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.02.2018 07:03

Pestujem všetky uvedené i zopár ďalších a niet nad domáce zásoby.

Vaše meno:

benynka

benynka

12.02.2018 10:15

mätu, medovku a pažítku pestujem vonku na záhrade a petržlenovú vňať a druhú pažítku celoročne v kvetináči na parapetnom okne...tie bylinky čo predávajú v potravinových obchodoch sú na priamu konzumáciu nie na pestovanie

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

12.02.2018 11:34

ja si pestujem aj zeruchu, je najmenej narocna a na maslovy alebo syrovy chlebik je vyborna

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

12.02.2018 15:59

Ano , aj ja si pestujem doma bylinky.. Najmä pažítku , bazalku , a nejaké v záhradke ,ako petržlen - vňať , mätu , rozmarín a pod. Je to úplne iná chuť , ako z obchodu ..!!!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE