Slaďte zdravšie – datľovým sirupom

Hľadanie zdravších alternatív sladenia sa stáva čoraz viac populárnejším. Klasický biely cukor spomaľuje metabolizmus, zapríčiňuje osteoporózu, spôsobuje obezitu, zaťažuje tráviaci trakt a mnoho iného. Nahradiť biely rafinovaný cukor v kuchyni môžete zdravšími alternatívami ako sú včelí med, melasa, javorový sirup alebo stévia. Trochu menej známou, ale rovnako chutnou a zdravou náhradou je aj datľový sirup. 

 

Datle ako skvelý zdroj energie

 

Ako už názov napovedá, datľový sirup sa vyrába z datlí. Mixovaním sušených datlí s vodou vzniká hustá kaša, z ktorej sa vďaka filtrácií stane sladká šťava – sirup. Datle patria medzi tropické ovocie s vysokým obsahom sacharidov. Sú tiež bohatým zdrojom vitamínu A, vitamínu B, vlákniny a minerálov draslíka, železa a medi. Patria medzi rýchle a zároveň zdravé zdroje energie, preto sú ideálnym občerstvením pri turistike. 

 

Odporúčame vyskúšať: Prečo sa vybrať v jeseni na prechádzku?

Slaďte zdravšie – datľovým sirupom

Zdroj: Shutterstock®

Zdravá náhrada bieleho cukru

 

Datľový sirup má sladkú, ovocnú chuť a preto je skvelou alternatívou bieleho cukru. Vďaka vysokému obsahu minerálov má pozitívny vplyv na čistenie krvi. Medzi jeho ďalšie pozitívne účinky na zdravie patrí posilňovanie imunity, skvalitnenie spánku alebo zlepšenie trávenia.

 

Konzistenciou sa podobá na med a jeho farba je tmavšia. V kuchyni sa hodí pri príprave sladkých dezertov, koláčov, ale aj do ovsených vločiek alebo rôznych nápojov. Skladovať sa odporúča v chladnejších miestnostiach.

 

Odporúčame prečítať: Cyklotrasy na Slovensku III.

Slaďte zdravšie – datľovým sirupom

Zdroj: Shutterstock®

Príprava domáceho sirupu z datlí

 

Na prípravu sirupu budeme potrebovať 150 g vykôstkovaných datlí. Tie vložíme do misky a zalejeme vodou tak, aby v nej boli všetky datle ponorené. Takto ich necháme odstáť aspoň 5 hodín. Potom všetko vložíme do mixéra a mixujeme dovtedy, kým nevznikne kaša.

 

Datľový sirup by mal byť tekutý, no nie príliš riedky. Preto počas mixovania môžeme pridávať vodu dovtedy, pokiaľ nám konzistencia nevyhovuje. Na záver ho môžeme precediť cez sitko, aby sa v sirupe nenachádzali väčšie kúsky. Skladovať ho môžeme v chladničke.

 

Odporúčame prečítať: Prvá pomoc pri popáleninách

Slaďte zdravšie – datľovým sirupom

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com, www.pixabay.com

4 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.01.2016 09:47

dobre vediet,my sladime vcelim medikom

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

28.01.2016 10:50

o datľovom sirupe som ešte nepočula

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

28.01.2016 13:20

my doma sladíme veľmi málo a ak tak používame med o ďatlovom sirupe som ešte nepočula

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.01.2016 18:45

datle moc nemusím, ale rada by som sirup skúsila

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE