Život s bezlepkovou diétou - celiakiou

Predstavte si, že by ste zrazu museli prestať konzumovať všetky potraviny obsahujúce lepok, ktorý je najčastejšie zahrnutý v pečive, cestovinách a iných bežných potravinách. Nemožné?

 

Taký je život celiatikov, ktorý to v začiatkoch choroby, zvanej celiakia, nemajú ľahké.

 

Zo dňa na deň sa musia prispôsobiť radikálnej bezlepkovej diéte. Ako táto choroba vzniká a akým spôsobom je možné toto ochorenie liečiť, sa dozviete v dnešnom článku.

 

 

Čo je to celiakia a ako vzniká?

 

Ako sme si už v úvode povedali, celiakia by sa dala laicky definovať ako špecifická neznášanlivosť gluténu. V odbornejšom ponímaní ide o vrodené autoimunitné ochorenie či poruchu metabolizmu s poruchou aktivity enzýmov, ktoré odbúravajú glutén (lepok). 

 

 

Odporúčame prečítať: Liečivé účinky ušnej sviečky

chlieb

Zdroj: Shutterstock®

Toto ochorenie štatisticky postihuje zhruba jedného človeka zo sto. Vedeli ste o tom, že celiakia sa vám môže prejaviť i v neskoršom veku? To, že ide o vrodené ochorenie znamená, že ho máte v sebe od narodenia, avšak je individuálne, kedy sa u vás prejaví.

 

  • Najčastejšie sa však objavuje zhruba v druhom až treťom roku života, kedy sa zavádzajú do stravy múčne jedlá. Telo tieto potraviny neprijíma dobre a často sa voči nim búri prostredníctvom hnačiek či dávenia.
     
  • Choroba sa môže prejaviť aj stratou na váhe, celkovou slabosťou či poruchami krvotvorby 
     

 

Odporúčame prečítať: Ako úspešne bojovať proti jarnej únave?

lepok

Zdroj: Shutterstock®

Nie u každého postihnutého sa však problémy prejavujú navonok. Existuje niekoľko foriem celiakie i viaceré stupne jej intenzity, pričom v niektorých typoch môžu výrazné príznaky ochorenia absentovať. U tých pacientov však môže byť celiakia diagnostikovaná prostredníctvom krvných či iných vyšetrení, v rámci ktorých môžu niektoré hodnoty kolísať.

 

 

Ako celiakiu liečiť?

 

Liečbou celiakie je špeciálna nasadená diéta (bezlepková diéta). Každý typ celiakie si vyžaduje špecifickú liečbu, ktorú odporučí ošetrujúci lekár. Pri nedostatku vitamínov sa najčastejšie odporúčajú vitamíny skupiny B, vitamín D, vápnik, draslík, železo, horčík. Po diagnostikovaní ochorenia je nutné prestať konzumovať potraviny s obsahom gluténu (lepku) – všetky bežné výrobky obsahujúce jačmeň, raž, pšenicu a ovos. 

 

 

Odporúčame prečítať: Žiarivý úsmev? Jednoducho!

celiakia

Zdroj: Shutterstock®

Pokročilá moderná doba priniesla mnohé bezlepkové potraviny (bezlepkový chlieb, cestoviny a iné), ktoré sú dostupné v špecializovaných obchodoch, na internete alebo v obchodoch so zdravou výživou. Jedálniček si však môžete doplniť i ryžou, zemiakmi, kukuricou, sójou, syrmi, ovocím či zeleninou.

 

 

Odporúčame prečítať: Čo robiť, keď vás páli záha?

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Stretli ste sa s celiakiou vo vašom okolí?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

4 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

29.03.2015 10:10

áno stretla som sa a myslím si že je to v dnešnej dobe dosť rozšírené ochorenie

Vaše meno:

Monika Šomšáková

Monika Šomšáková

01.04.2015 10:28

mám kamarátku ktorá má celiakiu čiže viem ako to je žiť s tým dosť často si odopiera to čo má rada a hlavne v reštauráciach má dosť veľký problém

Vaše meno:

Martina Bernárová

Martina Bernárová

07.04.2015 16:21

Ja som celiatička a myslím, že v dnešnej dobe už nie je problém sa vystravovať :). Pokiaľ je pacient šikovný mnoho vecí si vie pripraviť doma. Ak ide o reštaurácie je to bieda , bieda mnoho krát ani personál nevie čo jedlo obsahuje a väčšinou nemajú nič čo by mohol celiatik.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

27.12.2016 12:46

stretla som sa s celiakiou,dnes je to rozšírené ochorenie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE