Zvažuješ prácu z domu? Všetko, čo potrebuješ vedieť o home office

Ráno otvoríte oči, uvaríte si kávičku a vhupnete poza stôl s počítačom. V prípade práce z domu môže váš nástup do práce každé ráno vyzerať asi takto nejako, pomerne veľmi jednoducho. Ale čo sa za spojením home office naozaj skrýva a má tento štýl práce len výhody? To rozhodne nie! Všetko o home office sa dočítate v nasledovnom článku, ktorý sa týmto veľmi populárnym „benefitom”, ako ho zamestnávatelia nazývajú, zaoberá.

Na svedomí ho má internet

Mnohí ľudia ešte aj v dnešnej dobe nemajú jasno v tom, čo vlastne home office znamená. V preklade ide o prácu, ktorú vykonávate z pohodlia domova, a to prostredníctvom vymožeností digitálneho sveta, cez počítač a internet. Bez internetového pripojenia by ste sa o home office zrejme uchádzali len ťažko. V súčasnosti prácu z domu ponúka ako výhodu mnoho zamestnávateľov a lákajú na ňu už v samotných pracovných ponukách. Aké sú výhody a nevýhody home office?

Zaujme ťa: Rakovina štítnej žľazy: Aké sú varovné signály tohto ochorenia?

prečo home office

Zdroj: Shutterstock®

Výhody home office

Poďme sa teda pozrieť na to, čo pozitívne nám home office môže priniesť do života. Hneď ako prvé vás zrejme poteší to, že ušetríte. V prvom rade na cestovnom, pretože žiadne auto ani mestskú dopravu nebudete potrebovať na to, aby ste sa dostali za počítač. Do pomyselnej kancelárie, ktorá môže sídliť pokojne aj na vašej sedačke, sa dostanete pekne po svojich a za niekoľko sekúnd. Z toho vyplýva aj to, že váš home office môže byť hocikde, nielen vo vašom byte či dome, ale pokojne aj na pláži niekde v exotike. Záleží len na type práce, akú vykonávate a na dohode so zamestnávateľom.

Nehrozí vám ani žiadne dlhé pripravovanie sa, keďže sami pre seba sa obliekať ani fintiť nemusíte, čo predstavuje výhodu časovej úspory, ale aj finančnej, keďže nemusíte investovať do oblečenia vhodného do kancelárie ani šminiek. Home office napokon zamestnancovi poskytuje dostatočne veľkú dávku flexibility, keďže si môže vybaviť aj svoje osobné záležitosti vo chvíli, keď má od práce na istý čas pohov.

Pozri aj: Vieš, ako využiť avokádo? Skús tieto úžasné jedlé aj nejedlé tipy!

ako pracovať z domu

Zdroj: Shutterstock®

Nevýhody home office

Tak ako všetko, aj home office má svoju temnú stránku. Ak pracujete výlučne z domu, hrozí vám určitá izolácia od okolia. Už žiadna kávička s kolegom a pokec o tom, aký mal víkend, samozrejme, ani obedy a meetingy zoči-voči. Jednoducho si pri práci z domu musíte zvyknúť na určitú samotu. Ďalšou nevýhodou je, že doma striehne mnoho nástrah v podobe rôznych vyrušení: od vysávania, umývania riadu až po vešanie vypraných vecí či varenie. Musíte teda počítať s tým, že počas pracovnej doby z domu toho urobíte určite menej ako počas pracovnej doby v kancelárii.

Pozor aj na celkové zdravie. Sedavé zamestnanie nám spôsobuje mnoho predpokladov na vznik ochorení, napríklad bolesti chrbta, ale aj vážnejšie diagnózy ako kardiovaskulárne choroby. Zatiaľ čo v prostredí kancelárie sa zväčša prejdete hoci len za kolegyňou alebo na obed, v domáckom prostredí presedíte aj celý deň bez pohybu. Mali by ste sa preto pravidelne postaviť a prejsť, ideálne aj mimo bytu.

Vyskúšaj: Chceš byť opäť vo forme? Toto sú najlepšie cviky na pevný zadok

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.02.2019 06:07

Tento štýl práce má okrem svojich výhod naozaj i nevýhody, preto rozhodne stojí za zváženie, nie každý je totiž schopný práve tieto nevýhody ustáť.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.02.2019 18:09

dnes v čase internetu sú iné možnosti, ja keď som si v minulosti aj zobrala prácu domov - bola som projektantka - vždy mi nakoniec niečo chýbalo a nepohla som sa ďalej, dnes sa veľa dá vyhľadať na nete - katalógy, normy a pod.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE