Inšpiratívne Slovenky: Leona Sovjaková – Háčkovanie je moja vášeň

Háčkovanie patrí medzi tradičné ručné práce, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Na Slovensku majú dlhú tradíciu a my sme radi, že vám môžeme predstaviť inšpiratívnu dámu, ktorá háčkovanie hrdo prezentuje svojou jedinečnou tvorbou i dnes. Háčik a klbko priadze sú jej vernými spoločníkmi. Inšpiratívna milovníčka ručných prác Leona Sovjaková tvrdí, že háčkovanie je pre ňu ako terapia. 

 

 

1. Čo bola tvoja prvotná motivácia, ktorá ťa priviedla k háčkovaniu?

Úplne prvý podnet k háčkovaniu bola moja staršia sestra Biba. Chcela som jej na Vianoce dať praktický darček, ktorý by som vyrobila vlastnými rukami. Mama mi ukázala základy háčkovania a neskôr som začala premýšľať o tom, že by som mohla skúsiť vyrobiť zopár súpravičiek a ponúknuť ich kamarátkam. S plnými taškami výrobkov som navštívila kolegyne v práci a na moje veľké prekvapenie som viac ako polovicu predala. Háčkovanie ma veľmi bavilo a zároveň upokojovalo, keďže tvorivú prácu odmalička milujem. Skúšala som nové vzory a rozšírila výrobu aj pre detičky.


Na začiatku som predávala len medzi priateľmi, známymi a rodinou. Vždy som niečo predala a začali pribúdať aj objednávky podľa predstáv zákazníčky. Po ukončení rodičovskej dovolenky som do práce už nenastúpila a ukončila pracovný pomer. Bolo to však vysoké riziko nepravidelného príjmu a neistota. Manžel ma podporil, a tak som sa napriek rizikám rozhodla pre slobodu a prácu, ktorá ma baví a napĺňa. Do dnešného dňa som neoľutovala. Čas si viem pekne rozdeliť a prispôsobiť, môžem sa venovať rodine, dcérkam a záhrade. 

 

Bude vás zaujímať: Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

háčkované čiapky a baretky pre deti

Zdroj: Shutterstock®

2. Aká je komplexná ponuka tvojich produktov?

Na začiatku som len háčkovala. Neskôr som pridala aj pletenie (štrikovanie). Výrobky mám rozdelené na letný, jarný, jesenný a zimný tovar. K letnému tovaru patria háčkované klobúky pre deti a dámy. K jarnému a jesennému tovaru patria háčkované bavlnené čiapky a baretky pre deti a dospelých. K zimnému tovaru patria pletené i háčkované čiapky rôznych vzorov a typov, šály, nákrčníky, návleky na nohy, trojuholníkové šatky a sem-tam plédy.

 

Bude vás zaujímať: Tetánia: Choroba mladých 21. storočia

detské háčkované baretky

Zdroj: Shutterstock®

3. Ako prebieha proces výroby?

Najprv si objednávam zaujímavé bavlny, vlny a priadze. Musím sa zamerať na všetky farby a melírované vlny, aby bol sortiment výrobkov široký. Už pri pohľade na vlnu v mysli vidím konečný výrobok. Výroba čiapok a šálov je dosť zdĺhavá a samotnej výrobe venujem veľa času. Čím je vlna tenšia, tým je dlhšia dĺžka výroby. Je tam viac menších očiek a háčkovka je tenšia. To isté platí aj pri pletení. Každý výrobok je originál, je jedinečný a čas výroby je rozdielny. Napríklad čas výroby háčkovanej  bavlnenej detskej čiapky asi na 6-ročné dieťa je približne 5 až 6 hodín, dospelácky háčkovaný nákrčník na zimu 5-8 hodín (záleží od hrúbky vlny a použitej háčkovky).

 

Výrobe venujem každý voľný čas. Najlepšie sa mi pracuje vo večerných a nočných hodinách, keď už deti spia. Keďže som výrobca i predajca v jednej osobe, všetko si organizujem sama. Príprava na jarmok, výroba dekoračných aplikácií, prišívanie ozdôb, etikiet a visačiek, objednávanie tovaru, prezentácia výrobkov a samotné fotenie. V tomto roku som si zakúpila kvalitný fotoaparát a fotky si robím a upravujem sama. Ako modelky mi pomáhajú a pózujú moje dcérky. Príprava na väčšie fotenie, zvládnutie a organizovanie detí, výber vhodného oblečenia, vhodného prostredia, úprava fotiek a ich vkladanie na predajný portál Sashe zaberá tiež veľa času. Komunikácia so zákazníkmi je veľmi dôležitá. Snažím sa byť sama sebou, prirodzená a vychádzať v ústrety.

 

Predávanie na jarmokoch má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že zákazníčky si môžu výrobok skúsiť, ohmatať. Je to dosť náročná práca a aj tá je zahrnutá do konečnej ceny výrobku. Predaj cez internet je jednoduchší, nevýhodou je, že si výrobok pred zakúpením nemôžu zákazníčky skúsiť. Predajnému portálu však musím venovať tiež veľa času. Vkladať nové výrobky, zostavovať kolekcie a výklady, písať články na prezentáciu vlastných výrobkov. Ak to zanedbám, návštevnosť obchodu i predaj rapídne klesá. No mám len dve ruky, škoda, že moje výrobky sa nedajú vyrábať rýchlejšie. 

 

Odporúčame: Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

zimné háčkované čiapky a súpravy

Zdroj: Shutterstock®

4. Čo by si jednoznačne odporučila našim čitateľkám z tvojej ponuky?

Sú to teplé čiapky na zimu z kvalitnej a krásnej vlny s vysokým obsahom ovčej vlny alebo zo 100 % ovčej vlny. Tento materiál je už na prvý pohľad iný od ostatných syntetických materiálov. Má úžasné termoregulačné vlastnosti a mnoho výhod. Tieto čiapky sú krásne farebné, predĺženého typu, ozdobené veľkou bombuľou z umelej kožušiny. Oživia šatník každej náročnej a uzimenej zákazníčky. Druhé sú detské bavlnené baretky, ozdobené háčkovanou alebo ručne vyrobenou látkovou kvetinkou s korálikmi. Pôsobia romanticky a ležérne a rozžiaria deťom očká.

 

Odporúčame: Celulitída a menštruácia nie sú tabu: Umelkyňa šokuje celý svet!

háčkované zimné dámske čiapky

Zdroj: Shutterstock®

5. Čo pre teba osobne znamená krása?

Krása je súzvuk vonkajšieho a vnútorného vyžarovania. Môžeme ju vnímať viacerými zmyslami. Napríklad krása môjho výrobku je vonkajšia, ktorú vnímame zrakom a vnútorná, ktorú vkladám do výrobku pri samotnej výrobe. Tú môžeme vnímať srdcom. Ak niečo vyrábam s láskou a radosťou, má výrobok vnútornú krásu a pozitívnu energiu, ktorú môžeme cítiť pri nosení. Tú vám nemôže vložiť žiaden stroj. Preto ručne vyrobené výrobky majú pre mnohých ľudí vyššiu hodnotu a mali by byť drahšie ako podobný alebo manufaktúrne vyrobený výrobok. Krása je pre mňa veľmi dôležitá, no nemala by byť samotným cieľom života, ale výsledok lásky, práce, harmónie a pozitívnej energie. Len vtedy má zmysel a liečivú silu. Príklad si môžeme brať zo samotnej prírody, ktorá bez zásahu človeka je v prirodzenej forme stále krásna. 

 

Bude vás zaujímať: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

háčkované letné klobúky a baretky

Zdroj: Shutterstock®

6. Aké rady na záver by si dala ženám, ktoré tiež niečo milujú alebo objavujú, ale boja sa prvého kroku svojho sebavyjadrenia?

Milé dámy, ak viete, čo by ste chceli robiť, ale chýba vám odvaha, nebojte sa spraviť prvý krok. Odvážnemu šťastie praje. Rozum nám často nahovára opak ako srdce a strach nás nepustí urobiť prvý krok. Dôležitá je podpora najbližších, manžela, rodičov, priateľov a známych. Nenechajte sa odradiť pesimistickými scenármi, ktoré niektorí ľudia okolo seba radi šíria. Chcú vo vás len prebudiť strach a strach nie je dobrý radca. Hlavne keď nejde o život. Mňa najviac podporil manžel a viac som nepotrebovala.

 

Poznámky ako napríklad „Načo si študovala vysokú školu“ a „Prečo odchádzaš z banky“ som si prestala všímať. A keď som ja spokojná a takto šťastná, šťastná bude aj celá moja rodina, aj keď sme sa niekedy museli uskromniť. Najlepší čas na začiatok je obdobie materskej a rodičovskej dovolenky, kedy mnohé šikovné žienky v sebe objavia dar tvorivosti, nejaký talent pre ručné práce alebo im napadne, v čom by mohli podnikať. Najväčším šťastím v práci je, ak vás práca veľmi baví, napĺňa a dokáže vás uživiť. Ak vaše srdce priťahuje určitý druh práce, alebo máte dávny sen, treba to skúsiť, hoci rozum hovorí veľakrát niečo úplne iné. 

 

Odporúčame: Šikmá veža v Pise: Neuveriteľné, aké fotky s ňou turisti robia!

 

Aj vy ste sa s nami zamilovali do Leoniných výtvorov?

 

Všetky tieto krásne ručne vyrábané čiapočky, baretky, klobúčiky, šály, súpravičky a oveľa viac si môžete zakúpiť u Leony priamo tu: www.sashe.sk/LeonaS

 

FOTOGALÉRIA:

18 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

13.08.2017 15:35

Ach to boli časy, keď sme celá rodina chodili "obštrikovaní" a " obháčkovaní" :) Mama mala zlaté ruky:)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.08.2017 21:20

rucna praca sa mi vzdy pacila... obdivujem ludi ktori maju trpezlivost... rada si kupujem hackovane veci sko na oblecenie pre seba tak i do bytu... najnovsi moj hackovny kusok je krasna niela hackovana zaclova

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

15.08.2017 15:38

Och, veľmi dôležitá oprava: ...mama MÁ zlaté ruky- aj keď dnes háčkuje už len výnimočne :)

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

16.08.2017 13:36

krásne veci, aj ja si co to upletiem a niekedy aj uháčkujem, ale to sa skôr ešte len učím. Na malé deti sa dajú spraviť krásne vecičky.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.08.2017 23:00

Rada som si prečítala krásné vecičky má šikovné ruky a talent

Vaše meno:

Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

01.09.2017 11:45

I ja rada hačkujem - drobnosti pre neter.

Vaše meno:

Dana Hanusková

Dana Hanusková

29.09.2017 15:43

nádherná inšpirácia, už sú to roky čo som v rukách nedržala ihlice a háčik, ale narodila s mi vnučka tak sa teším ako ju vyparádim

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

29.10.2017 00:06

Krásne a veselé :)

Vaše meno:

Stella Brezinová

Stella Brezinová

17.12.2017 11:34

Určite na to treba veľkú trpezlivosť a lásku. Obdivujem to.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

18.12.2017 14:02

taky jsem pletla svetry, ale tak šikovná jsem nikdy nebyla

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

18.12.2017 23:07

Keď som mala malú dcéru tak som veľa štrikovala a hačkovala. Vtedy sa nedali dostať pekné vlnené vecičky.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.12.2017 08:33

práve včera som doštrikovala pre dcrku pulover - červený

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

06.01.2018 22:38

Keď dcéra bola malá, tak som vždy večer pri telke štrikovala. Vtedy nebolo dostať pekné oblečenie, tak sme museli štrikovať, keď sme chceli mať malé parádnice. Môj prvý zárobok bol za hačkovanú čiapku 35 korún, vtedy som mala 13 rokov.

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

07.01.2018 12:27

Obdivujem, že aj v dnešných časoch sa mladé dievčatá, ženy, púšťajú do ručných prác.

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

09.01.2018 09:44

krásne diela... ručná práca si vždy zaslúži ocenenie

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

04.03.2018 17:23

Kedysi som aj ja háčkovala a štrikovala,možno si zasa niečo uháčkujem..tieto obrázky ma "nakopli".

Vaše meno:

Júlia Filová

Júlia Filová

04.02.2019 20:09

Nádherná práca! Ja háčkujem pre relax, je to perfektný psychiater na moju dušu.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.07.2019 19:26

Sú orginálné peknučké

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE