Do kritiky zvyčajne premietame naše priania, aby ostatní zodpovedali našim predstavám o svete, morálke, živote. Často nemá kritika opodstatnenie práve kvôli týmto našim pohnútkam a snahám o „naprávanie“ tých druhých. S tým úzko súvisí aj fenomém, ktorý tak trefne vystihol René Egli: „Ľudia zúfalo lipnú na posudzovaní. Keby prestali posudzovať, nemohli by už kritizovať suseda, či spolupracovníka. A túto ‚zábavu‘ si mnoho ľudí nechce nechať vziať. Keby totiž prestali posudzovať, stalo by sa niečo mimoriadne; už by neboli lepší ako ten druhý!”
„Kritickosť môže byť nepohodlná, ale nikto nehovorí, že človek je tu preto, aby žil v pohodlí.“
Jean-Paul Sartre
Vnímate, kedy máte tendenciu pohoršovať sa a ťahá vás to do kritiky? Viete sa pritom pristihnúť a povedať si, že hoci máte potrebu kriticky sa vyčleňovať, môžete reagovať napríklad konštatovaním: „Ja to mám inak a je v poriadku, že oni to majú tiež inak.“
„Šťastný je ten, kto si z kritiky blížnych nerobí barometer svojej nálady.“
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!