Zabijaci vzťahu: 3 príčiny krachu a rozpadu partnerstiev

Na začiatku roka, ktorého príchod zanedlho oslávime, si dávame mnohé predsavzatia. Niektoré sa týkajú upevnenia zdravia či vyformovania postavy, iné sa viažu na kariérne ciele a ďalšie smerujú aj na medziľudské vzťahy. A práve na posledné spomínané sa zameriame v tomto článku, konkrétne si bližšie analyzujeme tri najzávažnejšie problémy v partnerských vzťahoch. Možno ich zároveň zaradiť medzi najčastejšie príčiny krachov zväzkov, a to či už začínajúcich a pomerne krátkych, ale aj dlhodobejších i manželských. Aby sme vedeli, ako zharmonizovať a posilniť vzťah s partnerom, musíme vedieť aj o úskaliach, ktorým sa treba rozhodne vyhnúť. Prečítajte si o nich ďalej.

Problémy s komunikáciou bývajú tými najhoršími

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že bez otvorenej a úprimnej komunikácie viazne nielen partnerský vzťah, ale aj všetky ostatné. Hovorí sa, že „nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie“, čo je naozaj výstižné konštatovanie. Hoci by sme chceli pre druhého to najlepšie, chceli by sme splniť jeho priania a túžby, nikdy sa tak nestane, keď nám ich neprezradí. A taktiež nebudeme nikdy vedieť, čo tomu druhému prekáža. Bez kvalitnej komunikácie sa ľudia od seba vzďaľujú.

Neprehliadni: Najvernejšie znamenia zverokruhu: Tieto berú lásku naozaj vážne

koniec lásky

Zdroj: Shutterstock®

Vo väčšej miere majú problém otvoriť sa muži, ale aj ženy dokážu svojím zaťatým mlčaním mnohé skomplikovať, hoci ním chcú napríklad len upozorniť na niečo, čo muži pokazili či prehliadli. Problémy akéhokoľvek charakteru sa však nemôžu vo vzťahu s úspechom vyriešiť bez fungujúcej komunikácie. Osočovanie, výčitky, ale ani mlčanie nič nevyriešia.

Odborníci odporúčajú pristupovať k vypätým situáciám tým spôsobom, že sa obaja partneri zamerajú len na jeden konkrétny problém a nevracajú sa do minulosti k iným prehreškom a podobne. Rovnako je dôležité, aby partneri vedeli podať aj prijať konštruktívnu kritiku a spoločne mali snahu nájsť kompromis. K tomu sa však spoločne dopracujú len tak, že si dajú vzájomne priestor na vyjadrenie sa a druhého si naozaj vypočujú a pochopia. Vypočutie druhého tvorí významnú súčasť komunikácie, no mnohým ľuďom robí problém a niekedy si vytiahnu z toho, čo hovorí druhý, len časť a ostatné pustia „druhým uchom von“.

Otvorená a vzťah posilňujúca komunikácia býva často náročnou cestou. Vyžaduje si čas, koncentráciu, snahu pochopiť druhého i schopnosť robiť ústupky pri tvorení kompromisov – to všetko by však dvaja milujúci sa ľudia mali do vzťahu s ochotou vložiť.

problémy vo vzťahu

Zdroj: Shutterstock®

Žiarlivosť zabije aj vrelé city

So žiarlivosťou sa spájajú silné, no dalo by sa povedať, že až toxické emócie. Určite netreba veriť tvrdeniu, že „kto nežiarli, ten nemiluje“, pretože žiarlivosť dokáže za sebou zanechať poriadnu spúšť.  Chorobný žiarlivec svojho partnera takpovediac „dusí“. Nedá mu možnosť slobodne sa nadýchnuť a robiť niečo bez jeho kontroly.

Žiarlivý človek v podstate lipne na svojom partnerovi a bojí sa jeho straty, no svojím konaním vzťah de facto pochováva. Stáva sa, že žiarlivými sú tí ľudia, ktorí už v živote zažili sklamanie a podraz zo strany bývalého partnera, no nemusí to byť pravidlom. Dve veci však majú títo ľudia spoločné – a to je strach zo straty a v istom zmysle aj pocit menejcennosti. Ľudia, ktorí sú si sebou istí a vedia o svojej hodnote, väčšinou netrpia prílišnou žiarlivosťou.

Odborníci odporúčajú ísť na žiarlivosť racionálnym spôsobom, teda žiarlivý človek by mal mať ochotu hľadať príčinu svojho nepríjemného konania a uvedomiť si neopodstatnenosť svojich predstáv, ktoré ho vedú k žiarlivosti. Taktiež si je nutné uvedomiť, aké hlboké trhliny žiarlivosť na vzťahu zanecháva. Ide o to, že dôvera v druhého je jednou z kľúčových zložiek partnerstva a ak jeden z dvojice cíti, že mu nie je preukazovaná dôvera, ale práve naopak, môže tým byť výrazne zasiahnutý, sklamaný a vzťah sa stáva nestabilným.

žiarlivosť

Zdroj: Shutterstock®

Rozpad vzťahu kvôli nedostatku financií

Aj keď sa pravá láska nedá kúpiť a dostatok peňazí nie je zárukou spokojného a dlhotrvajúceho vzťahu, predsa len finančné problémy stoja za krachom mnohých partnerstiev. 

V súvislosti s financiami vystupuje do popredia napríklad neschopnosť partnerov dohodnúť sa na primeranom prerozdelení výdavkov na domácnosť. Problémom tiež býva, ak jeden z partnerov príde o prácu a je dlhodobo nezamestnaný, ale niekedy so sebou napätie prináša aj veľký rozdiel v príjme partnerov. Aj prílišné lakomstvo alebo dlhy jedného z partnerov patria medzi príčiny rozchodov a rozvodov. Finančné problémy sa čiastočne môžu týkať aj ďalšieho „klinca do truhly“ vzťahu, a tým je závislosť. Či už ide o závislosť na alkohole, drogách alebo herných automatoch – to so sebou okrem iných vážnych problémov prináša aj nedostatok financií, pretože závislý ich míňa závratným a neuvážlivým spôsobom.

V niektorých z uvedených prípadov je rozchod naozaj nevyhnutný, no iné sa dajú riešiť, čomu napomôže nielen už spomínaná otvorená komunikácia, ale aj základná finančná gramotnosť, ktorá by mala fungovať aj ako prevencia pred problémami s peniazmi.

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Ako zvýšiť nádej 13 spôsobmi?

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.12.2019 06:35

Úskalia, ktorým sa treba rozhodne vyhnúť!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.12.2019 08:41

Skúšky vzťahu....

Vaše meno:

Matej Varga

Matej Varga

27.12.2019 18:05

Komunikácia je základ..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.12.2019 21:46

Každý vzťah je o dôvere, kompromise, komunikácii

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.12.2019 18:32

žiarlivosť a závisť sú veľmi zlé vlastnosti, som vďačná, že ich nemám nadelené

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

09.08.2020 22:12

Z vlastnej skúsenosti, kedy som sa poučila na chybách som dospela k názoru, že naozaj všetkého veľa škodí - čo sa týka tej žiarlivosti, prehnanej starostlivosti, vynucovania si pozornosti (neustálej) a pod. Najideálnejšie je si to vydiskutovať a nájsť kompromis, prijať rozhodnutia toho druhého a nechať mu vlastný priestor - slobodu. Kontrolór-ka, policajt-ka vo vzťahu je nežiadúca pozícia pre partnera, cíti sa neslobodne a nie je sám sebou. Samozrejme treba mu dať najavo aj to, že na niektoré veci skrátka žiarli, ale v konečnom dôsledku sa musí rozhodnúť on, čo chce.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE