Druhy nápojov z kávy a ich príprava

Stále si pýtate v kaviarňach presso alebo piccolo? Bohužiaľ tie slabšie kaviarne tieto názvy dokonca majú v nápojových lístkoch alebo jednoducho to akceptujú. I keď to nie je správne pomenovanie, splnia vašu objednávku. V tých lepších kaviarňach, ktoré si zakladajú na tom, aby boli kvalitné sa vás snažia naučiť tieto názvy vylúčiť z "kávového" slovníka. Dnes vás naučíme rozlišovať, akú kávu si v kaviarni môžete objednať a aký druh kávy vám bude chutiť. Zaručene prestanete používať slovné spojenia, malé/veľké presso a piccolo.

 

Ristretto

 

Ristretto pochádza z južného Talianska. Jeho objem je okolo 20 ml a je veľmi podobné espessu. Sú dva spôsoby, ako pripraviť ristretto.

  • extrakcia sa robí ako pri espresse, ale zastaví sa skôr, káva je rovnako hrubo namletá ako pri espresse
  • káva sa namelie jemnejšie, takže za rovnaký čas ako u espressa (cca 25 s) pretečie pákou menej vody

 

Espresso

 

Ako prvé, čo treba vyvrátiť - neexistuje veľké a malé espresso. Espresso má objem 30 ml a extrakcia trvá 25 sekúnd. Porcia kávy je 7 gramov. Pena (Crema) má orieškovú farbu. Ak si chcete objednať dve espressá, jednoducho si požiadate espresso doppio a množstvo kávy je tým pádom 14 g.

 

Odporúčame prečítať si: Inšpirujte sa 3 chutnými raňajkami z ovsených vločiek

Druhy nápojov z kávy a ich príprava

Zdroj: Shutterstock®

Espresso Macchiato

 

Macchiato vyzerá ako mini verzia cappuccina. V 80 ml šálke je pena doplnená až po okraj. Espresso je v objeme 30 ml. Macchiato môže byť ozdobené obrázkami (latte art).

 

Americano

 

Ak si zákazník požiada o veľké espresso, tak americano je jediné, čo ako tak spĺňa túto požiadavku. Jedná sa o espresso doplnené horúcou vodou. Zákazník si vodu dolieva podľa chuti. Servíruje sa do cappuccino šálky, ktorá má objem 150-180 ml, z toho 30 ml je espresso. 

 

Odporúčame prečítať si: 5 dôvodov prečo na čierny čaj nezanevrieť

Druhy nápojov z kávy a ich príprava

Zdroj: Shutterstock®

Cappuccino

 

Káva s celkovým objemom 150 až 180 ml, z toho je 30 ml espressa a teplé mlieko. Káva musí byť bez viditeľných bublín a hladina kopíruje okraj šálky. Na cappuccine by nemala byť škorica alebo čokoláda. 

 

Flat White

 

Pripravuje sa do skleneného pohára z dvoch dávok espressa a dolieva sa teplým mliekom s penou. Môže byť ozdobené obrázkami (latte art). Ak niekomu jedno espresso v mliečnom nápoji proste nestačí, tak toto je pre vás vhodný variant.  

 

Odporúčame prečítať si: Prečo sladiť kokosovým cukrom?

 

Druhy nápojov z kávy a ich príprava

Zdroj: Shutterstock®

Caffè latte

 

Caffè latte má objem okolo 250-330 ml. Rozdiel oproti cappuccinu je v celkovom objeme a v menšom podiele peny. Caffè latte sa pripravuje do šálky s uškom. 

 

Latte macchiato

 

Pripravuje sa do skleneného pohára s uškom. Spôsob prípravy je nasledovný. Najprv sa napení mlieko, ktoré sa naleje do pohára. Mliečna pena sa oddelí od mlieka a vytvorí na povrchu pevnejšiu vrstvu. Espresso sa naleje ako posledné. Často sa stáva, že sa vliatím espressa vytvoria 3 vrstvy. Skutočne použite celý názov, neobjednávajte si len "latte", pretože v niektorých kaviarňach to môžu zle pochopiť. Latte totiž znamená, že chcete mlieko.

 

Odporúčame prečítať si: Najlepšie dezerty z tekvice

Druhy nápojov z kávy a ich príprava

Zdroj: Shutterstock®

4 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

18.09.2016 09:01

dobrá kávička veru nie je zlá :-) a bez nej si neviem predstaviť ani jeden deň

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.09.2016 21:38

som kávičkárka, článok bol pre mňa užitočný

Vaše meno:

Lenka Lapuniková

Lenka Lapuniková

04.10.2016 11:15

Milujem vôňu a chuť kávy.

Vaše meno:

Zuzana Gážiková

Zuzana Gážiková

05.10.2016 11:23

Čerstvou kávičkou začínam každý deň,niet nad čerstvo zomleté espresso.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE