Blíži sa k nám plesová sezóna, preto začíname oprašovať slávnostné róby a, samozrejme, lodičky, respektíve noblesnejšie topánky na podpätku. Celá pretancovaná noc v objatí princa je balzamom pre dušu, ale aj bolesťou pre naše nohy.
Okrem toho, že nás môžu nohy bolieť, v dôsledku tesnejších topánok sa nám na nohách môžu vytvoriť bolestivé otlaky. Otlaky patria medzi poranenia, ktoré nespôsobujú závažné zdravotné problémy, avšak prispievajú k nepohodliu a spôsobujú bolesť.
No nezúfajte, máme pre vás skvelé prírodné triky, vďaka ktorým bolestivé pľuzgiere vyliečite a zabránite vzniku infekcií. Taktiež sa v článku pozrieme na to, prečo a ako vzniká otlak na prste či chodidle a aká je prevencia otlakov.
Prečo vznikajú otlaky?
Otlaky na nohách vznikajú z dôvodu tlaku alebo trenia na kožu, ktoré poškodzujú pokožku a podkožné tkanivo, najmä v oblastiach s vysokou záťažou alebo tam, kde obuv tesne prilieha.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k ich vzniku:
-
Príliš tesná alebo veľká obuv môže spôsobiť zvýšené trenie nôh alebo tlak na určité časti nohy, čo vedie k tvorbe otlakov.
- Nová obuv často spôsobuje otlaky, keďže ešte nie je dostatočne "rozchodená" a môže byť na niektorých miestach príliš tuhá.
- Dlhé obdobie chôdze alebo státia, najmä v nevhodnej obuvi, môže zvýšiť riziko vzniku otlakov v dôsledku nepretržitého tlaku a trenia na kožu.
- Zvýšené trenie: Trenie medzi nohou a obuvou alebo medzi prstami môže poškodiť kožu, čo vedie k tvorbe otlakov. Vlhkosť (pot alebo voda) môže situáciu ešte zhoršiť, pretože zvyšuje trenie a uľahčuje poškodenie kože.
- Anatomické faktory: Ľudia s určitými typmi nôh, napríklad s vysokým klenbou alebo plochými nohami, môžu byť náchylnejší na vznik otlakov v dôsledku nerovnomerného rozloženia tlaku pri chôdzi.
- Vyčnievajúce kosti a malé výstupky na nohách môžu byť náchylnejšie na trenie a tlak.
- Nadváha: Nadváha môže zvýšiť tlak na nohy, čo zvyšuje riziko vzniku otlakov, najmä pri dlhšej chôdzi alebo státí.
Pozri aj: Dlhodobý stres vplýva na fyzické zdravie. Tieto príznaky neignoruj!
Babské tipy, ako vyliečiť otlaky prírodnými pomocníkmi:
1. Aloe vera a kokosový olej – prvá pomoc pri otlakoch
Prírodný krém z týchto 2 ingrediencií ponúka základné živiny pokožke, ktoré zmierňujú pľuzgiere a pomôžu hojeniu otlakov. Oba sú antimikrobiálne, preto zabraňujú šíreniu infekcií a pomáhajú tkanivu rýchlejšie sa zregenerovať.
Potrebujete len 2 lyžice gélu z Aloe vera a 1 lyžicu kokosového oleja. Zmiešajte ich tak, aby vám vznikla jednotná masa, ktorú nanášajte na otlaky 2 alebo 3 razy denne dovtedy, kým vám pľuzgiere nezmiznú.
Pozri aj: Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!
2. Morská soľ a levanduľový olej môžu ošetriť otlaky
Kombináciou antiseptických vlastností morskej soli a regeneračnej sily levanduľového oleja získate ideálnu kúru pre ošetrenie bolestivých pľuzgierov od topánok.
Budete potrebovať 2 lyžice morskej soli, 2 lyžice levanduľového oleja a 5 šálok vody. Najprv zohrejte vodu a predtým, ako začne vrieť ju odoberte zo sporáka a pridajte soľ s levanduľovým olejom.
Zmes prelejte do nádoby, v ktorej si urobíte relaxačný kúpeľ nôh. Takýto kúpeľ si užite po dobu 20 minút aspoň 2 až 3-krát denne. Už v priebehu jedného dňa by malo dôjsť k ústupu bolesti.
Odporúčame: Prievan v hlave: Najlepšie tipy, ako ho rýchlo poraziť
3. Banán a avokádo pomáha na otlaky
Myslíte, že netradičná kombinácia? Ani veľmi nie. Avokádo a banán totižto obsahujú aminokyseliny, mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré stimulujú regeneráciu buniek a ošetrujú postihnutú oblasť.
Potrebujete len ½ zrelého banánu a ½ zrelého avokáda. Obe ingrediencie poriadne rozmixujte a vytvorte si prírodný krém. Ten naneste vždy večer na pľuzgiere a nechajte pôsobiť 20 minút. Následne opláchnite studenou vodou.
Poznáte aj iné prírodné látky/ingrediencie, ktoré dokážu rýchlo zahojiť otlaky?
Zdroj: Depositphotos
Ako zabrániť otlakom – tipy na prevenciu otlakov:
- Vhodná obuv: Noste obuv, ktorá dobre sedí. Doprajte nohám obuv, ktorá je dostatočne veľká, aby poskytovala dostatok priestoru pre prsty, ale zároveň dostatočne pevná, aby noha v nej nekĺzala. Výber veľkosti nepodceňte, aj to pomôže predchádzať pľuzgierom.
- Preferujte obuv z prírodných materiálov: Tieto materiály ako koža lepšie dýchajú a prispôsobia sa tvaru vašej nohy.
- Používajte kvalitné ponožky: Zvoľte ponožky bez švov alebo s plochými švami, aby ste minimalizovali trenie. Ponožky z materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť, pomáhajú udržať nohy suché a znižujú riziko vzniku otlakov.
- Použite ochranné produkty: Na miesta náchylné k otlakom aplikujte ochranné náplasti alebo gélové vhodné vložky, ktoré znižujú trenie. Pred fyzickou aktivitou použite špeciálne krémy alebo púdre na nohy, aby ste znížili vlhkosť a trenie.
- Postupná adaptácia na novú obuv: Nové topánky noste postupne, aby si vaše nohy mohli zvyknúť a predchádzali tvorbe otlakov. Ak cítite, že obuv začína tlačiť, použite na tieto miesta ochranné náplasti.
- Starostlivosť o nohy: Udržujte nohy v dobrej kondícii. Pravidelne si kontrolujte nohy na prítomnosť otlakov, pľuzgierov alebo iných poškodení. Udržiavajte kožu na nohách hydratovanú, ale vyhnite sa nadmernej vlhkosti medzi prstami.
- Prispôsobte svoje aktivity: Ak vykonávate činnosť, pri ktorej máte sklon k otlakom, zvážte použitie špeciálnej obuvi navrhnutej pre túto aktivitu alebo obmedzte dobu, počas ktorej sú vaše nohy vystavené tlaku a treniu.
- Zmeňte obuv počas dňa: Ak je to možné, počas dňa zmeňte obuv, aby ste znížili tlak a trenie na rovnakých miestach nohy.
Článok aktualizovaný 1.3.2024