Poznáš spôsoby, ako využiť peroxid vodíka v domácnosti? Skús tieto triky!

Peroxid vodíka je z chemického hľadiska zlúčenina vodíka a kyslíka, ktorá našla rôznorodé uplatnenie. Známy je napríklad 3-percentný vodný roztok peroxidu vodíka, ktorý sa v medicíne využíva na dezinfekciu. Bežne je ho možné dostať v každej lekárni. V domácom prostredí sa tento roztok používa najmä na čistenie rán. Možno je i vo vašej domácej lekárničke. Stojí zopár drobných a vždy je dobré ho mať poruke. Možno však ani netušíte o mnohých ďalších spôsoboch jeho použitia. Môže byť užitočný pri podpore zdravia ústnej dutiny, praní či čistení plôch v domácnosti. Viac sa už dozviete v článku!

Odporúčame: Ako na mole v domácnosti? Pomôžu ti osvedčené babské triky

ústna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o ústnu dutinu

V rámci medicínskeho uplatnenia je možné 3-percentný vodný roztok peroxidu vodíka využívať aj pri starostlivosti o ústnu hygienu. Roztok stačí v pomere 1:1 zmiešať s vodou a máte dokonalú ústnu vodu. Na vyplachovanie úst a kloktanie ju neváhajte použiť pri stomatitíde či gingivitíde. Ústnu dutinu zbavíte mikróbov, ktoré sú často zodpovedné za zápach z úst. Navyše, týmto spôsobom podporíte i belosť zubov.

Umývanie ovocia a zeleniny

Peroxid vodíka je ďalej skvelým pomocníkom pri čistení a dezinfikovaní ovocia a zeleniny, ktoré ste si priniesli z obchodu. Ak chcete tieto potraviny zbaviť baktérií a zvyškov pesticídov, napustite kuchynský drez čistou vodou a pridajte asi štvrť šálky roztoku peroxidu vodíka. Zeleninu a ovocie nechajte chvíľu ponorené, potom ich umyte a poriadne prepláchnite čistou vodou. Zvyčajne to pomôže predĺžiť aj ich čerstvosť.

pleseň na rastlinách

Zdroj: Shutterstock®

Odstránenie plesne na rastlinách

Peroxid vodíka sa doma oplatí mať i v prípade, že ste vášnivým pestovateľom izbových rastlín. Siahnuť po ňom môže napríklad vtedy, keď objavíte pleseň v pôde či na listoch. Do jedného litra vody na polievanie pridajte asi 20 až 25 ml 3 % roztoku peroxidu vodíka a toto domáce hnojivo používajte na zalievanie rastlín. Zničíte tak nežiaduce plesne a dokonca i podporíte rast rastliny. Predídete koreňovým chorobám a rôznym škodcom.
 

Dezinfekcia rôznych povrchov

Vodný roztok peroxidu vodíka je skvelý nielen na dezinfikovanie ovocia a zeleniny, ale aj rôznych povrchov. Je ideálny na čistenie dosky na krájanie, na povrchu ktorej môže sídliť množstvo baktérií. Vhodné je takto dezinfikovať dosky, na ktorých krájate napríklad surové mäso. Okrem toho môžete roztokom dezinfikovať vnútro chladničky, pričom sa zbavíte i zápachu, taktiež kuchynskú linku či stôl. Rovnako je vhodný na dôkladné očistenie detských hračiek.

bielenie nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Vybielenie nechtov

Ak vás trápia zažltnuté alebo inak sfarbené nechty, čo sa často stáva napríklad pri pravidelnom lakovaní nechtov, rovnako neváhajte siahnuť po 3-percentnom roztoku peroxidu vodíka. V pomere 1:1 zmiešajte vodu a peroxid v menšej miske a nechty v nej nechajte ponorené aspoň 10 až 15 minút. Túto procedúru budete počas nasledujúcich dní musieť párkrát zopakovať, no zakrátko sa budete tešiť z krásnych a čistých nechtov.

Odstránenie škvŕn

Roztok peroxidu vodíka pomôže vyčistiť nielen nechty, ale aj oblečenie, bielizeň, obrusy či iné tkaniny a látky. Je totiž skvelým pomocníkom pri odstraňovaní rôznych druhov škvŕn. Belosť prádla podporíte pridaním 1 dcl peroxidu do práčky. Peroxid tiež môžete pridávať i priamo na rozličné fľaky. Je skvelý napríklad na škvrny od krvi, trávi či dezodorantov. Vhodné je ho používať hlavne pri čistení bielych látok.

Pozri aj: Najlepšie psy do rodiny s deťmi: Ktoré plemená sú správnou voľbou?

3 komentárov
Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

20.04.2020 09:59

Veľmi dobré rady...

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

20.04.2020 11:03

Zaujímavé a užitočné rady.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

22.04.2020 18:56

Ďakujem za super typy, nakoľko doteraz som peroxid používala iba na prečistenie odpadov :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE