Divné, nechutné, nehygienické, na výsmech. Možno aj vás napadnú podobné výrazy, keď vám niekto povie, že nakupuje v „sekáči". Je pravda, že veľa ľudí sa tým nerado chváli, lebo i oni sami to považujú za podradné. Väčšinou sa nakupovanie v second handoch spája s tým, že ľudia si nemôžu dovoliť nakupovať drahé, značkové alebo jednoducho nové oblečenie. V dnešnej dobe je to však úplne o niečom inom. Nakupovanie z druhej ruky sa stalo veľmi populárnym a dokonca i hollywoodske hviezdy ako Sarah Jessica Parker, Anne Heataway, Julia Roberts, Helen Mirren či Drew Barrymore, ktorá v roku 2010 zažiarila na červenom koberci v šatách zo second handu za 25 dolárov, podľahli čaru týchto obchodov. Vedeli ste, že nakupovanie v sekáčoch má niekoľko výhod? Ak ste teda ešte v žiadnom z nich nenakupovali, my vás presvedčíme o tom, že je najvyšší čas začať!
Ušetrite peniaze
Ako sme už vyššie spomenuli, ľudia väčšinou nakupujú v second handoch z finančných dôvodov. V prepočte dokážete ušetriť celkom slušné peniaze, ktoré môžete použiť na iné, dôležitejšie veci. Ceny sa, samozrejme, líšia, záleží od jednotlivých obchodov a takisto od kvality oblečenia. Ak máte radi ručné práce, nekupujte drahé látky, zájdite do second handu. Niektoré z nich ponúkajú okrem oblečenia i bytový textil, doplnky do domácnosti a dokonca robia výpredaje, mávajú akcie, takže látky, obrusy si môžete zaobstarať za zlomok ceny a použiť ich na výrobu originálnych návlekov na vankúše, podsedákov do altánu a pod.
Pozri aj: Dámske lodičky ako základ šatníka: Vsadiť na štýl či pohodlie?
Udržateľná móda
Nakupovanie v sekáčoch je formou propagácie udržateľnej módy. Ak si nekúpite nové šaty, ale tie zo second handu, prispievate k znižovaniu dopytu po módnych kúskoch. Dnes značky doslova vypľúvajú jednu lacnú kolekciu za druhou a my sme si zvykli na to, že oblečenie je jednoducho vecou, ktorá je ľahko nahraditeľná. Tým, že nakupujeme z druhej ruky, spomaľujeme dopyt, celkový tok textilného priemyslu a prispievame k ochrane životného prostredia.
Napríklad francúzska značka obuvi J.M. Weston uviedla na trh nový koncept s názvom „Weston Vintage,“ ktorý je založený na obnove starých, obnosených topánok svojich zákazníkov a ich následného predaja. Vytvorenie takéhoto cyklu v obchode ponúka spotrebiteľom možnosť predávať oblečenie, ktoré už nenosia a predĺžiť ich životnosť v priemere o ďalších deväť mesiacov používania, čo by podľa oficiálnych údajov dokázalo znížiť uhlíkovú stopu, odpad a spotrebu vody až o 20 až 30%.
Jedinečné úlovky
Väčšina kúskov, ktoré nájdete v sekáčoch je jedinečná. Len málokedy sa stane, že stretnete na ulici niekoho, kto má to isté sako s kvetinovou podtlačou ako vy. Niektoré z obchodov sa zameriavajú na vintage módu, takže pri troche šťastia sa vám môže podariť zohnať oblečenie, ktoré sa už nevyrába. V sekáčoch môžete tiež natrafiť na značkové, dizajnové kúsky. Veľa oblečenia, ktoré sa vyrába teraz sa kvalitou ani zďaleka nevyrovná tomu, ktoré sa vyrábalo v minulých rokoch, takže nielenže za pár drobných si môžete uchmatnúť super kúsok, ktorý vám budú závidieť všetky kamarátky, ale tiež získate kvalitu, ktorú možno ešte znosia i vaše deti.
Neprehliadni: Home officeové outfity: inšpirácie na každý deň alebo ako vyzerať šik na videohovore
Z druhej ruky nenakupujeme len oblečenie. Ľudia bežne kupujú autá, nábytok v bazároch, starožitnosti, detské kočíky, dekorácie a rôzne ďalšie predmety. Ako sa vraví: „Pre jedného odpad, pre iného poklad."