8 potravín, vďaka ktorým budete dlhšie sýty

Zaškvŕkalo vám v žalúdku niekedy v nevodnej chvíli? Alebo pociťujete hlad omnoho skôr, ako nastane čas obeda? V určitom okamihu každý jeden z nás pociťuje chuť do jedla, čo môže viesť k pojedaniu nevhodných a vysoko kalorických potravín úplne zbytočne.

 

Práve vďaka podobným potravinám so zvýšeným obsahom cukru, tuku a už spomínaných kalórií vaša váha začína narastať

 

Práve jedlo dokáže potlačiť vašu chuť na jedlo, stačí si len vybrať tie správne potraviny. 

 

Odporúčame prečítať: Famózne čokoládové brownies

8 potravín, vďaka ktorým budete dlhšie sýty

Zdroj: Shutterstock®

1. Vajíčka

 

Podľa najnovších štúdií z Pennington Biomedical Research Center v Baton Rouge vedci zistili, že ľudia raňajkujúci vajíčka pociťujú hlad omnoho neskôr oproti ostatným testovaným. Ľudia, ktorí jedli vajíčka mali nižšiu hladinu ghrelinu (hormón stimulujúci chuť do jedla) a zvýšenú hodnotu PPY (hormón, vďaka ktorému sa žalúdok cíti sýty). "Vajcia sú ideálnou kombináciou bielkovín a tuku, takže sú väčšinou uspokojivejšie ako ostatné raňajky," hovorí Julie Kaye, MPH, RD, CDN, registrovaná dietologička v New Yorku.

 

 

2. Avokádo

 

Zelené mäsité avokádo nie je len veľmi chutné, ale obsahuje aj veľa vlákniny a srdcu prospešné nenasýtené tuky. Inými slovami, avokádo môže byť ideálna potravina, ktorá dobre zasýti. "Potraviny s vysokým obsahom vlákniny a vysokým obsahom tuku je potrebné dlhšie tráviť, čo vám umožní pociťovať menší hlad, a prípadne prijať menej kalórií," hovorí Erin Palinski, RD, CDE, LDN, CPT, autor knihy „Diéta pre atrapy“.

 

Odporúčame prečítať: Chôdza alebo beh? Čo je pre vás efektívnejšie?

8 potravín, vďaka ktorým budete dlhšie sýty

Zdroj: Shutterstock®

3. Strukoviny

 

Porcia fazule, šošovice a cíceru vám dodá ten správny plný pocit. Komplexné sacharidy, dobré tuky a bielkoviny. Podľa Julie McGinnis, MS, RD, registrovanej dietologičky a certifikovanej bylinkárky výskumy ukázali, že toto trio môže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. "Stabilná hladina cukru v krvi znamená dostavenie a udržanie pocitu sýtosti," hovorí.

 

 

4. Červená paprika

 

Toto silné korenie je osvedčenou ingrendienciou pri varení jedál na potlačenie chute do jedla. Výskumníci z Purdue University vo West Lafayette zistili, že ľudia, ktorí pridali pol lyžičky červenej papriky do jedla, v nasledujúcom jedle prijali o 60 kalórií menej.

 

 

5. Voda

 

Existuje veľa dôvodov prečo zvýšiť množstvo prijímanej vody. H2O je rozhodujúce pre udržanie orgánov, kĺbov, tkanív a správne fungovanie tráviaceho systému. Podľa Elizabeth DeRobertis, MS, RD, CDN, CDE, registrovanej dietologičky voda dokáže potlačiť aj chuť do jedla. V skutočnosti jedna štúdia ukázala, že účastníci, ktorí vypili dve šálky vody pred jedlom zjedli až o 75 - 90 menej kalórií než ľudia, ktorí vodu nevypili. 

 

Odporúčame prečítať: Valéria Gazdová, marketingová manažérka značky Dermacol

8 potravín, vďaka ktorým budete dlhšie sýty

Zdroj: Shutterstock®

6. Grécky jogurt

 

Grécky jogurt je bohatý na vápnik, proteín a obsahuje veľmi málo cukru. "Proteín v potravinách je jedným z hlavných faktorov pri pocite sýtosti," hovorí Kaye. "Potraviny bohaté na bielkoviny tiež obsahujú určité množstvo tuku, ktoré vás tiež udržia plných dlhšiu dobu."

 

 

7. Polievka

 

Podľa posledných výskumov z Pennsylvania State University, čím viac polievky zjete, tým menšiu chuť na ďalšie jedlo máte. Ženy, ktoré v štúdii zjedli nízkokalorickú polievku s kuracím mäsom a ryžou (inak aj ryžová polievka, alebo slepačí vývar s ryžou) ako desiatu, na obed zjedli o 100 kalórií menej ako ženy, ktoré zjedli obyčajné kura s ryžou. V polievke sa nachádza veľké množstvo vody, vďaka ktorému sme sýti.

 

 

8. Mandle

 

Mandle sú veľmi zdravou surovinou, ktorá by jednoznačne nemala chýbať vo vašom jedálničku. Okrem ich pozitívneho vplyvu na srdce, obsahujú aj veľa vlákniny, vďaka ktorej ste sýtejšia. "Konzumácia asi 15 mandlí medzi obedom a večerou môže odvrátiť tento 4-hodinový energický vysilovač bez vyskúšania dobrej čokolády alebo cookies zo zásuvky vášho stola," hovorí Kaye.

 

Odporúčame tiež: Spoznajte príznaky úpalu a správne podanie prvej pomoci

 

4 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.08.2016 17:00

...všetko, čo mám rada

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

09.08.2016 17:54

všetko až na avokádo sa u nás je

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.08.2016 20:08

super potraviny

Vaše meno:

Lenka Lapuniková

Lenka Lapuniková

08.10.2016 07:25

Okrem avokáda sa všetko pravidelne nachádza na mojom tanieri.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE