Bolesti v okolí panvy: Vieš, ktoré vážne choroby signalizujú?

Bolesti v okolí panvy charakterizujeme ako bolesť v oblasti medzi pupkom a začiatkom dolných končatín, teda nôh. 

Vo veľa prípadoch ide o celkom neškodné nepríjemné pocity, ktoré u žien často jednoducho vyjadrujú to, že sú plodné, napríklad v období ovulácie alebo menštruácie.

Niektoré prípady sú však závažnejšie, ako iné a vyžaduje sa, aby ste im venovali dostatočnú pozornosť. Pozrime sa spoločne na to, kedy bolesť v okolí panvy netreba ignorovať a čo nám môže naznačovať!

Zápal močových ciest

Zápaly močových ciest či mechúra sú pomerne časté ochorenia, ktoré je však potrebné riešiť. Môžu ich spôsobiť baktérie alebo rôzne iné spúšťače. V každom prípade sa budete potýkať s bolesťami v podbrušku, sprevádzanými častým močením.

Keď však dobehnete na toaletu, napriek vysokému tlaku z vás vychádza len veľmi málo moču. Vo väčšine prípadov tieto zápaly dajú do poriadku správne antibiotiká. Ani takýto, napohľad obyčajný zápal by sa však nemal nikdy podceňovať, preto neodkladne navštívte lekára!

Viac o tejto téme: Praslička roľná: Akých bolestí a zdravotných problémov vás zbaví?

čo znamenajú silné menštruačné bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Endometrióza

S kŕčmi v podbrušku tesne pred alebo počas menštruácie sa stretáva pravidelne každý mesiac mnoho žien. Ak sa však bolesti zhoršujú a vy pre kŕče už ani nevidíte, je veľmi pravdepodobné, že niečo nie je v poriadku.

Takéto ostré bolesti, ktoré sú neporovnateľné s bolesťami, ktoré zažívajú vaše kamarátky, môžu byť predzvesťou endometriózy. Toto ochorenie je veľmi nebezpečné najmä pre ženy, ktoré by ešte rady mali deti, preto je dôležité problém ihneď riešiť.

Cysty

Obdobie, kedy je žena plodná a pripravená na oplodnenie a počatie dieťatka, sa nazýva ovulácia. Počas neho mnoho žien pociťuje slabé pichanie, ktoré signalizuje, že zrelé vajíčko opustilo vaječníky a hľadá spermiu, ktorá by ho oplodnila. Tieto mierne bolesti si ale netreba zamieňať s bolesťami oveľa vážnejšími, ktoré môžu signalizovať často nebezpečné cysty.

Niekedy sa cysty len pozorujú, no v prípade, že sa stávajú väčšími a bolestivejšími, vyžadujú chirurgický zákrok. Ak sa podcenia, môžu dokonca ohroziť život ženy. Podobné problémy, teda okrem bolestí aj neprestávajúcu a silnú menštruáciu a navyše aj problémy s močením, môžu spôsobovať aj myómy. Tie, podobne ako cysty, treba sledovať a nastaviť im liečbu podľa potreby.

Zápal slepého čreva (zápal apendixu)

Intenzívne bolesti v oblasti panvy môžu poukazovať aj na zápal apendixu, teda červovitého prívesku slepého čreva, čo hovorovo nazývame zápal slepého čreva. Na túto náhlu brušnú príhodu, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, poukazuje najskôr bolesť v strede brucha, respektíve okolo pupka, ktorá sa následne presúva do oblasti panvy, konkrétne pravého podbruška. 

Ďalej sa dostavuje nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie, plynatosť, zvýšená telesná teplota, zrýchlený tep a sťažené dýchanie. Tieto symptómy sa rozvíjajú do 24 až 48 hodín a nastupujú spravidla z plného zdravie. 

Vyskúšaj recept: Bezlepková ríbezľová torta s makom: Budeš sa zalizovať až za ušami!

ako sa prejavuje zápal slepého čreva

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie ochorenia spôsobujúce bolesť panvy

Bolesti v okolí panvy sú teda často predzvesťou vážnych zdravotných problémov. Okrem vyššie uvedených chorôb môžu signalizovať mimomaternicové tehotenstvo, pohlavné choroby, hlboký zápal panvy či chronickú bolesť malej panvy.

V každom prípade je naozaj nutné navštíviť lekára a identifikovať príčinu bolestí včas. Neignorujte ani často prehliadané bolesti pri pohlavnom styku, ktoré môžu viesť ku ktorejkoľvek z chorôb opísaných v tomto článku!

Aktualizovaný článok: 25.8.2023

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.08.2018 16:52

Nepríjemné bolesti, nech už sa týkajú ktorejkoľvek z opísaných chorôb.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

01.08.2018 22:20

kedysi som mavala boleti a silné pri menzese a doktorka ma odbyla vraj to máme každá

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE