Odličovací olej: Vyčistí pleť rovnako ako voda alebo mlieko?

Hoci to znie možno trochu šialene, myšlienka používať prírodné oleje na čistenie pokožky je stále viac populárnejšia. Znamená to, že máme vyhodiť všetky micelárne vody, odličovacie vody a mlieka a zamerať sa len na použitie olejov na celé telo, vrátane našej pleti? Použitie prírodných olejov v špecifickej kombinácii na čistenie pleti so sebou, okrem iného, prináša aj prirodzené vyváženie olejov, nachádzajúcich sa v našej pokožke.

Ak máte suchú pokožku, produkcia prirodzeného mazu vo vašej pokožke by sa mala ustáliť, čo bude mať za následok vyživenejšiu a hydratovanejšiu pokožku. Odličovací olej preto vôbec nemusí byť strašiakom. Práve naopak, trendy nám naznačujú, že sa stane novým kozmetickým obľúbencom.

Ide o efektívny spôsob, ako rozpustiť makeup a nečistoty bez toho, aby ste narušili prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky, zatiaľ čo vyživujete pleť antioxidantmi.

Odporúčame: Ako použiť nimbový olej? Budeš sa čudovať, čo všetko dokáže!

čistiaci olej

Zdroj: Shutterstock®

Aj keď som vám sama priniesla už niekoľko informácií o olejoch či na vnútorné alebo vonkajšie použitie, voči tomu vonkajšiemu som boa stále mierne skeptická. Predsa len mám zmiešanú pleť, ktorá je raz suchá, raz mastná práve v oblasti T-zóny a navyše aj nesmierne citlivá. Experimentovať s produktami na čistenie pleti bolo pre mňa práve z tohto dôvodu niekedy veľmi problematické. Pritom v rámci olejov ide o jedni z najjednoduchších a najprírodnejších produktov, vďaka ktorým vieme nášmu telu pomôcť v mnohých smeroch. 

Základným princípom pri tomto druhu starostlivosti o pleť je vmasírovanie oleja do pokožky správnymi ťahmi, ktoré rozpustia mastnotu a nečistoty, usádzajúce sa v našich póroch. Čistiace oleje sú totiž ďalšou a navyše aj zdravou možnosťou, ako odstrániť makeup, povrchové nečistoty a prebytočný olej. Čo ich odlišuje, je to, ako fungujú v porovnaní s tradičnými, vo vode rozpustnými čistiacimi prostriedkami, ktoré majú krémovú, gélovú alebo penivú textúru.

Čistenie olejmi sa odporúča vykonávať najmä po tom, ako vyjdeme zo sprchy. Vlhkosť a para totiž pomáhajú lepšiemu rozpúšťaniu nečistôt a vďaka tomu nám na vyčistenie pleti stačí doslova kvapka odličovacieho oleja. Klin sa klinom vybíja. Aj tak by som nazvala čistenie pleti prírodnými olejmi. Prečo?

Pozri aj: Ako na sviežu pleť? Vďaka týmto tipom budeš žiariť počas celého leta!

čistenie pleti

Zdroj: Shutterstock®

Olej rozpúšťa olej. Jedným z najzákladnejších princípov chémie je práve vzájomná reakcia medzi olejmi. Najlepším spôsobom rozpúšťania nepolárneho činiteľa, ako je napríklad olej, nachádzajúci sa v pokožke, je použitie iného nepolárneho činiteľa, podobného svojim zložením.

Pomocou správnych olejov môžete vyčistiť póry od nečistôt a baktérií prirodzene, jemne a efektívne a nahradiť tak "špinavý olej" extraktmi z prírodných rastlín, zeleniny či ovocia, ktoré liečia, chránia a vyživujú pokožku. Pri správnom a opakovanom používaní môžete svoju pokožku uchrániť od problémov, ako je mastná pokožka, suchá či citlivá pokožka, čierne bodky a ďalšími problémami, spôsobenými miernym až stredne závažným akné, pričom vaša pleť zostane zdravá, vyvážená a správne hydratovaná.

A práve jeden takýto olej sa mi dostal do rúk. Obsahuje v sebe toľko druhov olejov, že som sa mu jednoznačne musela "pozrieť na zúbok".

Bude sa ti páčiť: Karanjový olej: Spoznaj jeho účinky, ktoré v lete určite využiješ

Nahradí olej klasické odličovače?

A tu prichádza práve tá časť, na ktorú som sa veľmi tešila. Rada skúmam, do všetkého vŕtam a študujem všetko, čo k nám do redakcie príde, aby sme vám vedeli prinášať overené a spoľahlivé informácie. A to platilo aj v prípade Couleur Caramel.

Bio marhuľový olej, Bio mandľový olej, Bio jojobový olej, Bio slnečnicový olej a Bio sezamový olej. Všetko to sú naše obľúbené oleje, ktorým sme sa už v našich článkoch zopárkrát venovali. Nájsť ich však v jednom balení, určenom na čistenie pleti, to sa nevidí len tak. V hlave sa nám vynorilo hneď niekoľko otázok. Naozaj sa všetky tieto oleje môžu používať spoločne? Nebude to príliš mastné? Odlíči takýto olej aj vodoodolný makeup? Je vhodný pre každý typ pleti? Nezareaguje moja pokožka negatívne na také veľké množstvo prírodných zložiek? Prečo ho mám používať práve so spomínaným druhom odličovacieho tampónu? Aj vám sa z toľkých otázok zakrútila hlava? Nebojte sa, všetky si postupne zodpovieme.

Bude sa ti páčiť: Neuveriteľné! Spoznaj 5 spôsobov, ako využiť čierne uhlie

odstránenie makeupu

Zdroj: Shutterstock®

Ako som spomínala, použitie odličovacích olejov sa primárne odporúča práve v sprche alebo napríklad počas relaxačného kúpeľa. Vlhkosť vám otvorí póry a pripraví ich na masáž a čistenie. Na tampón si nanesiete menšie množstvo oleja podľa vlastného výberu alebo napríklad ten, ktorý sme mali k dispozícii my od nášho nového partnera Couleur Caramel. Masírujte svoju pokožku jemnými pohybmi, až kým si nie ste istí, že vaša pokožka absorbovala dostatočné množstvo oleja. Prípadne olej nechajte na svojej pokožke pôsobiť pár minút a následne zvyšok vmasírujte krúživými pohybmi použitím bavlneného čistiaceho tampónu. Bavlnené čistiace tampóny pre opakované použitie sú šetrné k vašej pokožke aj životnému prostrediu. Po použití ich jednoducho vyperiete v jemnom mydle a necháte vysušiť. 

Ak si chcete pleť vyčistiť a nechcete to urobiť v sprche či vani, namočte menší bavlnený uterák do horúcej vody a na niekoľko sekúnd ho priložte na tvár. Tým sa v okolí pleti vytvorí jemná para, ktorá rozpustí nečistoty. Následne naneste olej na tampón, aby ste jemne odstránili všetky nechcené zložky. Nebojte sa, ak vám na pokožke zostane tenká vrstva oleja. Je to len prospešné. :-)

Nakoľko je každá pleť iná a každá z nás používa iný makeup, necháme na vás, akú rutinu si nakoniec zvolíte. Či už budete používať len olej alebo následne svoju pleť ešte dočistíte iným obľúbeným produktom, je to len vaša voľba. Nezabudnite, že aj napriek všetkým odporúčaniam odborníkov či množstvu článkov, vy sami ste tými najväčšími znalcami, ktorí najlepšie poznajú svoju pleť a vedia odhadnúť, čo sa jej páči a čo nie.

odličovacie tampóny

Zdroj: Shutterstock®

odličovanie olejom

Zdroj: Shutterstock®

Áno, niektoré druhy oleja sú naozaj vhodné pre všetky typy pleti. Ide totiž v prvom rade o správne zvolený postup samotného čistenia a výdrž. Pri určitých typoch pleti sa totiž môže stať, že chvíľu potrvá, kým sa stav vašej pokožky upraví do želaného stavu. Počas tohto úvodného obdobia sa tak môže stať, že vaša pokožka bude chvíľu viac mastná, prípadne sa na nej objavia nejaké vyrážky. Treba však vytrvať a nepodľahnúť nedočkavosti a panike. Trpezlivosť ruže prináša a v tomto prípade hneď viackrát. Pokiaľ je to možné, zažeňte v úvode nutkanie použiť aj iné produkty, prípadne dočisťovať pleť mliekami či vodami. Proces adaptácie oleja na našej pleti a preukázania jeho účinkov by sa v tomto prípade mohli nechcene predĺžiť.

Viac informácií nájdete na www.couleurcaramel.sk

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.08.2018 16:54

Spočiatku som bola pri používaní oleja tiež skeptická, no výsledok ma milo prekvapil.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.08.2018 19:22

nejako mi olej nesedí v týchto horúčavách, možno skôr v zime, určite otestujem

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE