Myslíte si, že už máte v malíčku všetky dostupné oleje, prospešné nášmu zdraviu alebo kráse? Omyl! Je ich ešte celá škála (a to je dobre), o ktorých sa budeme postupne dozvedať. Karanjový olej je jedným z nich. Pozrite sa s nami na jeho silné stránky! Prezradíme, že ich nie je málo a už vôbec nie zanedbateľných.
Jedinečný olej ako dar z prírody
Karanjový olej vás zrejme nebude zaujímať, ak hľadáte tuk, vhodný na zdravé vyprážanie. Určite vás však zaujme, ak chcete spoznať vzácne oleje priamo z prírody, ktoré sa dokonale postarajú o zdravie a krásu vašej pokožky. Dalo by sa povedať, že sme v jednej vete zhrnuli všetky benefity karanjového oleja. Lepšie však predsa len bude, ak to trošku rozmeníme na drobné.
Karanjový olej alebo tiež karanja olej je skutočne vzácny olej svetlogaštanovej farby; za studena lisovaný. Pochádza z plodov indického buku (nie, buk nemáme len my) a jeho obrovská hodnota spočíva v prírodnom SPF faktore. Áno, čítate dobre – karanjový olej má skutočne prirodzenú schopnosť chrániť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia a vôbec na to nepotrebuje umelo vytvorené zložky.
Pozri aj: Biele škvrny po opaľovaní: Vieš, prečo vlastne vznikajú?
Prispieva k zdravej a mladej pokožke
Karanjový olej, ako vidíte, je veľký dar od prírody, preto stojí za našu pozornosť. A práve schopnosť chrániť pred UV žiarením z neho robí silného bojovníka proti starnutiu pokožky, ku ktorému slnko (konkrétne teda UV žiarenie), značne prispieva. Karanja olej vďačí za túto jedinečnú schopnosť obsahu dôležitých flavonoidov a karoténov, ktoré by sme inde len márne (alebo naozaj ťažko) hľadali.
Vyššie sme spomenuli indický buk, z ktorého plodov karanjový olej pochádza. Treba preto spomenúť, že každý jeden plod tohto stromu v sebe skrýva len dve semená (a niektoré ani to nie!), obsahujúce karanja olej. Tento fakt mu výrazne pridáva na hodnote a vzácnosti. Nie je teda náhoda, že karanja olej, ako milovníčky zdravej pleti a všetkého, čo k nej prispieva, doslova ospevujeme.
Na telo, tvár i vlasy
Popri ochrannej schopnosti má karanjový olej aj schopnosť pokožku ošetrovať, hydratovať, zvláčňovať a upokojovať. Má zároveň antimikrobiálne a protiplesňové schopnosti. Dokonca výrazne prospieva vlasom – dodáva im hebkosť, výživu a lesk. Nuž, kratšie by nám trvalo vymenovať to, čo nedokáže. Býva súčasťou kozmetických prípravkov, ale zakúpiť si ho môžete aj ako olej na opaľovanie, väčšinou obohatený aj o iné vzácne oleje a vitamíny alebo ako 100 %-ne čistý olej na výrobu domácej kozmetiky (krémy, mlieka, balzamy, masážne oleje).
Bude sa ti páčiť: Babasový olej: Zázrak, stojaci v tieni známejších olejov. Čo dokáže?
Zoženiete ho predovšetkým v bio obchodoch alebo v špecializovaných kozmetických predajniach, najmä však na internete. Vhodný je na citlivú i problematickú pleť a dokonca aj na detskú pokožku. V žiadnom prípade ho však nepoužívajte vnútorne!