Seitan: Dokonalá náhrada mäsa nielen pre vegetariánov

Vopred sa ospravedlňujeme všetkým poctivým mäsožravcom a tým, ktorí raňajkujú bravčové párky, obedujú hovädzí steak (no dobre, keď chcú mať diétku, tak prívarok so sekanou) a večerajú domácu pečenú klobásku, pretože nasledujúce riadky ich zrejme nenadchnú. Avšak toto jednoducho musíte poznať! Seitan alebo takzvané pšeničné mäso bude stredobodom pozornosti nášho článku. A ak nás budete čítať ďalej, pochopíte, prečo nás tak zaujal.

Veľa pomenovaní = jeden význam

Seitan je známy tiež ako pšeničný glutén či pšeničný lepok a keďže ani seitan a ani glutén či lepok nie sú úplne bežne používané pojmy, poďme si ich trošku rozmeniť na drobné. Ak chceme byť struční a vecní, povieme, že ide o múku, zbavenú škrobu. A aby sme boli konkrétnejší, dochádza k tomu rozmiesením pšeničnej múky s vodou. Po vyplavení ostatných látok zostáva takzvaná gluténová hmota a dá sa povedať, že gluténové mäso je na svete. Hovoríme tu o pšeničnej bielkovine v tej napoctivejšej forme, veď seitan obsahuje okolo 75 % bielkovín a to už naozaj nie je len taký hocijaký podiel!

 

Bude sa ti páčiť: Ako nepribrať? Tieto letné maškrty pod 100 kalórií musíš ochutnať!

pšeničné mäso

Zdroj: Shutterstock®

náhrada mäsa

Zdroj: Shutterstock®

Dokonalá alternatíva k mäsu

Napríklad v ázijských krajinách je seitan úplne samozrejmou súčasťou pokrmov, veď sa na klasické mäso nielenže podobá, ešte je od neho na nerozoznanie aj pokiaľ ide o chuť. Avšak, ako ste si už isto domysleli, keďže tu často skloňujeme slovo lepok, celiatikom sa v tomto prípade veľmi neodvďačíme. Milé dámy, nejete alebo chcete prestať jesť mäso, ale uvedomujete si, že bielkoviny vám len tak z ničoho do lona nespadnú? A sójové mäso alebo tofu vám príde ako príliš chabá alternatíva? Ak ste v oboch prípadoch odpovedali ÁNO, seitan bude pre vás to pravé bielkovinové.

pšeničný lepok

Zdroj: Shutterstock®

pšeničná bielkovina

Zdroj: Shutterstock®

V kuchyni s ním môžete doslova čarovať

Pšeničný lepok je vo veľkom využívaný predovšetkým v pekárenskom priemysle, pričom cenené sú jeho vlastnosti, ako krehkosť a pružnosť zároveň. Ak si však seitan zadovážite tiež, príprava pokrmov s ním bude pre vás hračka. Na konci budú ľahko stráviteľné pokrmy s minimom tuku, naopak, s bohatým obsahom hodnotných bielkovín. Vaše telo nebude po jedle, obsahujúcom seitan, nijako zaťažené, pokrm bude strávený raz dva, no napriek tomu sa budete cítiť sýte. V mäsiarstve sa na pšeničné mäso radšej nepýtajte, avšak bez problémov ho zoženiete v špecializovaných predajniach, bio obchodoch alebo na internete.

 

Neprehliadni: Všetko o tahini: Toto potrebuješ vedieť skôr, než ju ochutnáš!

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.07.2018 05:28

Zaujímavé; ešte som o ňom nepočula.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

26.07.2018 09:53

Nie som vegetarianka ,ale rada by som seitan vyskúšala.

Vaše meno:

Alzbeta Hartinikova

Alzbeta Hartinikova

26.07.2018 11:13

wau chlap by mi dal aj zo synom...........

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

26.07.2018 12:15

Tiež som o ňom ešte nepočula a rada vyskúšam, ak na ňu natrafím..som zvedavá na chuť.

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

26.07.2018 14:22

Pre mňa je to novinka, ale rada vyskúšam, syn veľmi mäso nemusí, určite by sa potešil:))

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

28.07.2018 17:44

rada by som ochutnala

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

11.08.2018 11:45

môže to byť chutné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE