Chceš prestať jesť mäso? Nevynechaj tieto najdôležitejšie živiny!

Bezmäsité stravovanie začína byť veľkým trendom a zároveň aj zdrojom financií pre obchodníkov. Počet vegetariánov, či vegánov vzrástol napríklad v Anglicku až o neuveriteľných 360%!

 

Avšak, tak ako pri každom stravovacom pláne, aj pri tomto je potrebné zabezpečiť, aby vaše telo dostalo všetky najdôležitejšie živiny. Najmä tie, ktoré sú za normálnych okolností dostupné v mäse. Či už ste úplný vegán, alebo len občasný, prezradíme vám, ako zabezpečíte svojmu telu prísun všetkého potrebného.

 

Odporúčame: Varená alebo surová zelenina – ktorej by si mala dať prednosť?

rozdiel medzi vegetariánom a vegánom

Zdroj: Shutterstock®

Železo a vitamín D

Nedostatok železa vie byť pre naše telo veľmi vážnym problémom. Zvlášť pri prechode na takýto druh stravovania nám to vie narobiť poriadnu šarapatu. Aby ste sa uistili, že vám tento kľúčový minerál nechýba, nezabúdajte na dostatok zeleniny, ktorá je nabitá železom. Voľte najmä špenát, brokolicu a huby. Železo prispieva k správnemu metabolizmu, k zníženiu únavy a stresu. Jednoduchým riešením na udržanie požadovanej hladiny železa je jeho denné dopĺňanie. Uvidíte, vaše telo sa vám odvďačí.

Vitamín D je rovnako rozhodujúci. Najmä pre absorbovanie vápnika a na podporu rastu kostí. Prírodné zdroje vitamínu D nie sú tak časté. Nachádza sa v rybách a vajciach, či obilninách. Najmä v zime by sme si ho mali dopriať každý deň. Ak vám teda chýbajú doma potraviny, v ktorých by sa nachádzal, zvoľte výživové doplnky. No a nezabúdajte na častý pobyť na slnku, ktoré nám ho dodá v hojnom množstve. :)

 

Pozri aj: Trápi ťa upchatá sprchovacia hlavica? Takto ju vzkriesiš

vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Keď väčšina z nás myslí na bielkoviny, zvyčajne si predstavíme mäso, ako je napríklad steak alebo kuracina. Zdravá strava by mala pozostávať zo zhruba 46 gramov bielkovín denne pre priemernú ženu a 56 gramov pre priemerného muža. Pri nežnom pohlaví by tak išlo o jednu dávku mäsa a polovicu vajíčka k tomu, aby získala svoju potrebnú dennú dávku. Vegetarián, hľadajúc rovnaké množstvo denného množstva proteínu, by musel zjesť napríklad určité množstvo mandlí a časť tofu. Quinoa, ryža a fazuľa sú tiež dobrou voľbou. Ak však stále hľadáte dostatočný zdroj proteínu, skúste proteínový prášok na rastlinnej báze. Môže sa používať na prípravu jkoktailov a tiež sa pridávajú napríklad do polievok, či kaše.

 

Vitamín B12 je dôležitý pre zdravie nášho nervového systému a proti únave. Nachádza sa v obilninách, ovsenom, kokosovom, či mandľovom mlieku.

 

Bude sa ti páčiť: Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

proteínový prášok

Zdroj: Shutterstock®

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

12.02.2018 11:31

nemusim ho mat kazdy den na tanieri, ale mam ho rada

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.