Chutí vynikajúco a o jej zdravotných benefitoch nemožno ani len na sekundu pochybovať. Sezamová pasta tahini je v súčasnej dobe, kedy je moderné zdravé a zároveň exotické stravovanie, ingrediencia číslo jedna a do jedálnička by ste ju mali jednoznačne zaradiť aj vy. Pýtate sa, čo je na tejto hutnej paste čudnej farby také dobré? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko o tahini!
Čo je tahini?
Poďme pekne po poriadku a najprv si ozrejmime, čo to presne to tahini je. Ako už bolo naznačené vyššie, ide o sezamovú pastu, takže hlavnou ingredienciou tejto pasty bude, samozrejme, sezam. Tahini pasta sa vyrába z mletého sezamu a je vynikajúca ako prísada do slaných aj sladkých jedál, najmä pre svoju neutrálnu chuť.
Tahini je bežnou ingredienciou vo východnej gastronómii, odkiaľ aj pochádza. Jej korene siahajú do starovekej Perzie, odkiaľ cestovala do Izraela. Najčastejšie túto pastu nájdete práve v izraelských, tureckých a gréckych jedlách, no používa sa aj v krajinách Blízkeho východu a dokonca zriedkavejšie aj v Ázii. Tahini poznáme dvojaké - jeden druh sa vyrába z celého sezamu, druhý z lúpaného sezamu, pričom tahini z celého sezamu sa považuje za kvalitnejšie.
Zaujme ťa: Kyselina pantoténová: Ako doplniť telu tento antistresový vitamín?
Všestranný pomocník
Pasta tahini je považovaná za všestranného pomocníka práve preto, že sa hodí aj k slaným aj k sladkým pokrmom. My ju poznáme v prvom rade ako prísadu obľúbenej pochúťky menom hummus alebo ako dip na zeleninu. Mali by sme ju však konzumovať oveľa viac, pre jej skvelé zdravotné benefity. Hodí sa aj na šaláty a ako príloha k mäsám aj ku grilovanej zelenine.
Zdravotné benefity tahini
- Nutričné hodnoty. Keďže sezam je naozaj bohatý na zdravý tuk, ktorý nájdete aj v avokáde či vajciach, je významnou ingredienciou v rôznych diétach. Jediná lyžica tahini obsahuje 1 gram vlákniny a 3 gramy proteínov, pasta je bohatá aj na vitamíny E, B1, B2, B3, B5 a B15.
- Antioxidanty. Pasta tahini je nimi doslova preplnená. Tieto zložky bojujú proti voľným radikálom a v konečnom dôsledku aj proti chorobám, ako je rakovina.
- Minerály. V prvom rade sa v tahini nachádza meď, ktorá dokáže uvoľňovať bolesť a pôsobí proti opuchom. Nápomocná je meď aj pri liečbe reumatoidnej artritídy aj astmy. Astmatikom vyhovuje aj magnézium, ktoré taktiež zmierňuje príznaky tohto ochorenia. Imunitný systém ocení z tahini kombináciu železo, selén a zinok. V jedinej lyžici tahini dostanete 9 až 12 percent odporúčanej dennej dávky týchto minerálov.
- Omega-3 mastné kyseliny. Tahini ich obsahuje veľa, čo prospieva najmä zdraviu srdca. Odhaduje sa, že 4 lyžice tahini by mali obsahovať 6 až 9 percent dennej odporúčanej dávky omega-3.
Okrem týchto benefitov z tahini prosperuje aj pečeň, na ktorú pôsobí detoxikačne. Konzumácia tahini je dobrá aj na pleť, svaly, rast a vývoj zdravých buniek a je taktiež významným zdrojom vápnika, ktorý potrebujú kosti aj zuby.
Spravte si dresing z tahini!
To, že tahini patrí do hummusu, už vieme. Ale to, že si z pasty môžete pripraviť vynikajúci dresing, je novinka. Ide o veľmi jednoduchý recept a ak si dresing dáte na čerstvý šalátik, neoľutujete. Pripravte si zatvárací pohárik, do ktorého pridajte 2 lyžice tahini, šťavu z menšieho citróna, 5 lyžíc olivového oleja a jeden prelisovaný strúčik cesnaku. Dochuťte soľou a čiernym korením. Zavrite a zatrepte. Podávajte s obľúbeným šalátikom, na grilovanej zeleninke alebo ako polevu na Budha misku.
Pozri aj: Overené rady: Ako predĺžiť životnosť rezaných kvetov vo váze?