Viete, čo je hummus? Nie, nemáme na mysli úrodnú vrstvu pôdy. Reč je o exotickej pochúťke z cícera, ktorú sa rozhodne oplatí zaradiť do každého zdravého jedálnička. Tento pokrm je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín aj cennej vlákniny.
Je nabitý mnohými účinnými látkami a predstavuje dobrú prevenciu pred rozličnými zdravotnými ťažkosťami. V nasledujúcom článku vám prezradíme, odkiaľ hummus pochádza a aké má účinky. Ako si pripraviť krémový domáci hummus a s čím hummus podávať?
Čo je to hummus?
Hummus je pokrm, pochádzajúci zo Stredného východu, ktorý sa tradične pripravuje z uvareného roztlačeného cícera a sezamovej pasty, zvanej tahina alebo tahini. Okrem toho sa táto zmes zvyčajne dochucuje olivovým olejom, soľou, cesnakom i citrónovou šťavou. Konzumuje sa za studena a to vo forme nátierky, dipu či kaše.
Názov tohto chutného pokrmu pochádza z arabčiny a v preklade znamená cícer. História tejto pochúťky siaha ďaleko do minulosti. Najstaršie známe recepty na pokrm, veľmi podobný hummusu, pochádzajú už z 13. storočia. Napríklad v Egypte išlo o obľúbené jedlo ľudu, pretože na jeho prípravu boli potrebné ľahko dostupné a najmä lacné ingrediencie.
V súčasnej dobe je hummus tradičným pokrmom napríklad v Turecku, Sýrii, Libanone či na Cypre. Popularitu si však získal i v Severnej Amerike či Európe. U nás ho bez problémov zoženiete vo väčších obchodoch či predajniach so zdravými potravinami.
Pozri aj: Ako odstrániť vodný kameň či iné nečistoty? Skús tento trik!
Prečo konzumovať hummus?
Stogramová porcia hummusu predstavuje okolo 150 kalórií. Ak si tento chutný pokrm naservírujete na tanier, svojmu telu doprajete veľkú dávku dôležitých bielkovín aj vlákniny. Ďalším plusom je i obsah zdravých tukov. Okrem toho hummus v sebe skrýva veľké množstvo železa. Doplní vám aj vápnik, horčík či draslík. Rovnako je zdrojom vitamínu C a mnohých vitamínov skupiny B.
Hummus nepredstavuje hrozbu pre naše trávenie. Naopak, prečistí tráviaci trakt a podporí pravidelné vyprázdňovanie. Taktiež má vplyv na zrýchlenie metabolizmu. Konzumáciu hummusu rozhodne ocení vaše srdce i cievny systém. Tento pokrm sa oplatí zaradiť do jedálnička v prípade, že potrebujete znížiť hladinu cholesterolu.
Hummus predstavuje vhodnú prevenciu nielen pred vysokým cholesterolom, ale aj stále rozšírenejšími civilizačnými ochoreniami. Vitamíny a minerálne látky, ktoré sú v ňom ukryté, navyše napomáhajú udržiavať v dobrom stave našu pokožku i kosti. Táto nátierka z cícera je skvelým zdrojom energie a človeka zasýti na dlhú dobu.
Pozri aj: Šupky z cibule a ich zázračné účinky: Odteraz ich už nevyhodíš!
Ako pripraviť výborný domáci hummus?
Ak chcete mať istotu, že ste si na tanier naservírovali skutočne zdravý, kvalitný a chutný hummus, pripravte si ho sami. Verte, že ani zďaleka nejde o žiadny zložitý proces. Na túto pochúťku budeme potrebovať približne:
- 2 šálky cícera,
- 4 až 5 lyžíc olivového oleja,
- pasta tahini (sezamová pasta) – asi 3 až 4 lyžice,
- 2 strúčiky cesnaku,
- soľ a korenie,
- šťavu z 1 citróna.
Postup: Cícer najskôr namočíme do vody a necháme odstáť, najlepšie počas noci. Ďalší deň z neho vodu scedíme, poriadne ho prepláchneme a v hrnci ho zalejeme čistou vodou. Následne ho varíme do úplného zmäknutia, čo môže trvať aj 2 hodiny.
Varený cícer zmiešame s ostatnými surovinami a dôkladne rozmixujeme do jednotnej hladkej hmoty. Výsledná hustota hummusu závisí aj od vás, môžete tento dip spraviť redší aj hustejší.
TIP: Tradičný recept môžete ozvláštniť aj o sušené rajčiny či čerstvé bylinky, hrášok, tiež sušené čili, olivy a iné suroviny.
Ako podávať hummus?
Tento pokrm sa bežne konzumuje s pita chlebom. Môžete ho však použiť ako nátierku na akékoľvek pečivo alebo ako dip k nakrájanej zelenine či slaným sušienkam. Hummus je tiež vhodnou prílohou k mäsu alebo grilovanej zelenine.
TIP: Skúste aj ochutený hummus z červenej repy
Ingrediencie:
-
1 plechovka cíceru
- 2 menšie uvarené cvikly
- 2 strúčiky cesnaku
- tahini pasta (asi 3 PL)
- 3 PL olivového oleja
- šťava z 1/2 citróna
- 1/4 ČL soli
- 1/2 ČL mletej rasce
- petržlenová vňať
Postup: Do mixéra dáme plechovku cíceru aj s trochou nálevu a začneme mixovať. Pridáme aj nakrájanú cviklu a postupne aj ďalšie suroviny. Hummus s cviklou môžeme pred podávaním posypať čerstvo nasekanou petržlenovou vňaťou. Podávame napríklad ako dip k nakrájanej zelenine alebo ako nátierku s čerstvým pečivom.
Aktualizované na 08. 10. 2023