Poznáte pita chlieb? Možno si aj vy s radosťou pochutnáte na dobrom kebabe v pita chlebe, plnom opečeného mäsa, rôznej zeleniny a, samozrejme, dobre ochuteného dresingu. Pita chlieb je tiež nazývaný aj ako arabský chlieb. Nie je len súčasťou kuchyne Blízkeho východu, ale tradične sa pripravuje i v stredozemnej kuchyni. Ide v podstate o druh pšeničného chleba.
Pita chlieb je pritom v rozličných regiónoch konzumovaný rôznorodými spôsobmi. Niekde sa k nemu podávajú omáčky či výživný hummus, inde je zase pita chlieb plnený a používaný na prípravu rozličných sendvičov a iných lahodných pokrmov. Napríklad v rámci gréckej kuchyne sa v pita chlebe často podáva souvlaki, čo je mäso grilované na špajdli.
Myslíte si, že pita chlieb je niečo, čo si môžete dopriať len na dovolenke v ďalekých destináciách, prípadne v stánkoch s rýchlym občerstvením? A čo tak si ho pripraviť doma? Upiecť pita chlieb vôbec nie je také náročné, ako by sa mohlo zdať. A domácemu jedlu sa predsa nič nevyrovná. Dnes vám preto prinášame jednoduchý recept na domáce pita placky, ktoré môžete podávať podľa vlastnej fantázie a chuti.
Naplňte ich napríklad kuracími kúskami s gyros korením, pridajte pikantný dresing, paradajky, kapustu, cibuľu a hoci aj ďalšiu obľúbenú zeleninu. Pokojne však môžete pita chlieb nakrájať na menšie kúsky a podávať s obľúbenou nátierkou. Pustíte sa do prípravy domáceho pita chlebu aj vy?
Budeme potrebovať:
- 3 šálky hladkej múky
- 1,5 šálky vlažnej vody
- 20 g droždia
- 1 ČL kryštálového cukru
- 1 ČL soli
- 1 PL olivového oleja
Postup prípravy:
- Ako prvé si pripravíme z vody, cukru a droždia kvások.
- V miske zmiešame múku, soľ, olej a pridáme i kvások. Vymiesime polomäkké a vláčne cesto.
- Bochník cesta vložíme do zľahka vymastenej misky, prikryjeme a necháme kysnúť aspoň hodinu.
- Následne si cesto rozdelíme približne na 8 menších bochníkov. Trochu ich v rukách povaľkáme a ešte necháme kysnúť 20 minút.
- Nakysnuté kôpky rozvaľkáme na placky s hrúbkou asi 1 cm a priemerom asi 15 až 20 cm.
- Rúru necháme vyhriať na teplotu 230 °C aj s plechom.
- Na vyhriaty plech s papierom na pečenie uložíme placky (maximálne 2 až 3) a dáme piecť.
- Pita chlieb pečieme asi 3 až 4 minúty z jednej strany a následne ďalšie 2 až 3 minúty po otočení.
- Doba pečenia je v závislosti na konkrétnej rúre asi 6 až 10 minút. Placky by mali byť po upečení zlatisté až hnedasté a nafúknuté.
- Upečený pita chlieb prekrojíme a naplníme obľúbenými ingredienciami. Dobrú chuť!
TIP: Placky je tiež možné opiecť na panvici s nepriľnavým povrchom a trochou oleja na strednom ohni. Postačia 2 až 3 minúty z každej strany.
Vychutnaj si pita chlieb s hummusom so sušenými paradajkmi
Hummus je pochúťka levantského pôvodu, ktorá má podobu kaše. Tradične sa pripravuje z cícera, sezamovej pasty tahiny, olivového oleja, soli, cesnaku a citrónovej šťavy. Tento pokrm sa často podáva ako dip práve s arabským pita chlebom. Dnes poznáme mnoho verzií hummusu, vyskúšať môžete napríklad tento so sušenými paradajkami.
Ingrediencie:
-
1 plechovka cíceru (400 g)
- 3 ČL sezamovej pasty tahini
- 1 PL olivového oleja
- 1 strúčik cesnaku
- 2 PL sušených paradajok
- 1 PL oleja zo sušených paradajok
- 1 KL mletej rímskej rasce
- 1/4 ČL kajenského chilli
- šťava z polky citróna
- hrsť čerstvého koriandru
- soľ a čierne mleté korenie
- voda podľa potreby
Postup: Cícer zlejeme, prepláchneme a dáme do mixéra. Pridáme aj pretlačený cesnak, olej, tahini, koriander, sušené paradajky, rascu, chilli, soľ a korenie. Pokvapkáme citrónovou šťavou a pridáme trošku vody. Začneme mixovať. V prípade, že zmes je veľmi hustá, pridáme ešte trochu vody alebo olivového oleja. Podľa potreby ešte osolíme alebo okyslíme. Hotový hummus pokvapkáme olivovým olejom a môžeme posypať sušenými paradajkami a čerstvým koriandrom.
Aktualizovaný článok: 4.4.2023