Magnézium v tehotenstve: Prečo je nutné nepodceňovať jeho príjem?

Je všeobecne známe, že práve stravovanie počas tehotenstva má na jeho priebeh a vývoj dieťatka výrazný vplyv. Všade sa hovorí o potrebe budúcich mamičiek prijímať dostatočne veľa magnézia, ale viete, prečo je to vlastne tak? Naozaj má magnézium až takú moc, že pri jeho nedostatku sa tehotenstvo nemusí vyvíjať úplne tak ako by sa malo? Magnézium v tehotenstve je téma, na ktorú sa často poukazuje, avšak my sa dnes pozrieme na to, prečo to tak vlastne je. Zostaňte s nami!

Nevieme si ho vytvoriť samy

Magnézium, ktoré poznáme tiež ako horčík, je jedna z najpotrebnejších látok pre náš organizmus, čo v období tehotenstva platí dvojnásobne. Magnézium si naše telo nevie vytvoriť samo. Pre zaujímavosť, je známe, že mimo tehotenstva majú najmenej magnézia ženy, užívajúce hormonálnu antikoncepciu. Nie je ničím prekvapivým, že práve v období tehotenstva podlieha organizmus ženy mnohým zmenám. Práve horčík je to, čo dokáže žene, predovšetkým na začiatku tehotenstva, pomôcť v boji proti ranným nevoľnostiam a kŕčom.

 

Pozri aj: Preeklampsia v tehotenstve: Vážne ohrozuje život matky aj dieťaťa

strava v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Prečo ho potrebujeme počas tehotenstva?

Hlavne v ranom tehotenstve dokáže magnézium zabrániť riziku potratu. Počas tehotenstva vás ďalej magnézium ubráni pred tvrdnutím bruška a tiež nedostatočnou funkciou placenty. Nedostatok magnézia v tele (nielen budúcej mamičky) spôsobuje slabosť, nervozitu, bolesti hlavy, stuhnutosť šije, kŕče v nohách, dýchavičnosť, zrýchlený tep, srdcovú arytmiu, hnačku, zvracanie a poruchy koncentrácie, v najhoršom prípade aj kómu. V neposlednom rade jeho nedostatok zapríčiňuje zhoršenie kvality zubov, vlasov aj nechtov. A práve v tele budúcej matky stúpa potreba magnézia až o približne dvadsať percent. Nielenže ho telo potrebuje viac, ale aj ho tiež viac spotrebuje a vylučuje.

čo treba jesť v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Zohráva obrovskú úlohu pri vývoji jednotlivých orgánov, nervovej sústavy a tvorbe kostí. Stará sa tiež o stabilný rytmus srdca a stimuluje hormonálny systém. Ak žena – budúca mamička nemá v tele dostatok horčíka, jej maternica môže vykazovať zvýšenú činnosť, čím často dochádza k predčasnému pôrodu, v najhoršom prípade k potratu. Nedostatok magnézia v tehotenstve môže spôsobiť aj vznik vrodených chýb. Práve magnézium je to, na čom býva postavená liečba takzvanej preeklampsie a v potrebnom množstve tiež dokáže predísť predčasnému pôrodu.

v čom sa nachádza magnézium

Zdroj: Shutterstock®

Dokáže odstrániť kŕče v nohách, vysoký krvný tlak a opuchy. Vzácne na ňom je, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Magnézium však žena nepotrebuje len počas tehotenstva, ale aj v čase dojčenia. Odporúčaná denná dávka býva najčastejšie stanovená lekárom, ale vo všeobecnosti sa pohybuje niekde medzi 350 a 400 mg. Magnézium nájdete najmä v špenáte, mangolde, fazuli, hrachu, sójových bôboch, šošovici, celozrnných obilninách, najmä ovsených vločkách, banánoch a v orechoch, predovšetkým mandliach. Pre dostatočný príjem horčíka treba konzumovať aj mak a kakao. Vhodným doplnkom sú aj minerálne vody s obsahom tejto dôležitej látky. Ak užívate magnézium vo forme tabliet, nezapíjajte ho mliekom!

 

Zaujme ťa: Cisársky rez: Pohodlný pôrod alebo nebezpečný trend?

2 komentárov
Anna Kristova

Anna Kristova

01.12.2018 20:57

magnézium je dobrý pre každého

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.01.2019 08:40

Asi je potrebný v každom veku a hlavne v tehotenstve

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE