Hyperaktívny močový mechúr: O aký problém ide a ako sa prejavuje?

Hyperaktívny močový mechúr predstavuje súbor rozličných problémov s močením a uskladňovaním moču. Najvýraznejším prejavom tohto syndrómu je však veľmi častá potreba vyprázdňovať mechúr. Tento problém sa pritom netýka len staršej populácie a dozaista netrápi len ženy. Postihuje veľké množstvo jedincov, no hovorí o ňom len veľmi málo z nich. V dnešnom článku vám prezradíme, čo sa skrýva pod pojmom hyperaktívny močový mechúr a aké sú možnosti liečby tejto diagnózy.

Ako sa prejavuje hyperaktívny močový mechúr?

Hyperaktívny močový mechúr, tiež známy ako syndróm OAB (z anglického overactive bladder), predstavuje celý komplex príznakov, spojených s uskladňovaním a vylučovaním moču. Definovaný bol v nie tak ďalekej minulosti a to v roku 2002. Toto chronické postihnutie dolných močových ciest sa prejavuje najmä urgentným nutkaním na močenie, ktoré je skutočne intenzívne, v podstate neodkladné a objavuje sa náhle. K tomu sa často pridáva i polakizúria a noktúria. Pod pojmom polakizúria rozumieme močenie častejšie, ako osemkrát denne a to i za predpokladu, že príjem tekutín je počas dňa v norme.

Noktúria zase predstavuje časté močenie počas noci. Pacient sa pritom môže počas noci niekoľkokrát zobudiť priamo kvôli potrebe ísť na toaletu. Celkový objem vylúčeného moču však môže byť nakoniec i menší, ako u zdravého jedinca. V niektorých prípadoch sa v spojitosti s týmto syndrómom vyskytuje u pacienta aj inkontinencia, čiže samovoľný únik moču. Ak je prítomný aj tento príznak, lekári často hovoria o takzvanom mokrom hyperaktívnom močovom mechúre. V prípade, že pacienta inkontinencia netrápi, hovoríme o suchom hyperaktívnom močovom mechúre.

Pozri aj: Ako a prečo vznikajú pigmentové škvrny? Ako ich jednoducho odstrániť?

prejavy hyperaktívneho močového mechúra

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú rizikové faktory tohto syndrómu?

Výskyt hyperaktívneho močového mechúra je v súčasnej dobe pomerne vysoký. Zo štatistík vyplýva, že ním, minimálne v určitej fáze života, trpí pokojne aj viac, ako 10 % populácie. V niektorých krajinách sa pritom tento syndróm umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najrozšírenejších chronických ochorení. Týka sa mužov i žien. U mužov sa však častejšie vyskytuje suchý hyperaktívny močový mechúr a u žien je, naopak, typickejší syndróm, ktorý je sprevádzaný aj inkontinenciou. Jeho rozvoj môže súvisieť s pribúdajúcim vekom, no nepovažuje sa vyslovene za prejav starnutia. Postihuje totiž i oveľa mladších jedincov, z rôznych vekových skupín.

Medzi rizikové faktory OAB zaraďujeme, okrem iného, aj zlú životosprávu a obezitu, genetiku, predchádzajúce opakované alebo neliečené zápaly dolných močových ciest a zápaly ženských pohlavných orgánov. Mnohí pacienti s týmto zdravotným problémom pociťujú náhle a spontánne sťahy svalstva močového mechúra, čo ich práve núti vylučovať moč. Ďalší jedinci sú zase oveľa citlivejší na stav naplnenia mechúra. Hoci tento syndróm nepatrí medzi vážne ochorenia, môže výrazne znížiť kvalitu života jedinca. Práve preto nie je vhodné spomínaný problém ignorovať.

liečba hyperaktívneho močového mechúra

Zdroj: Shutterstock®

Ako tento problém riešiť?

Pri vyššie spomenutých problémoch s častým močením je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Uvedené ťažkosti, ako je časté nutkanie na vylučovanie moču, nadmerné močenie i počas noci a prípadne aj inkontinencia, totiž môžu byť symptómami mnohých ďalších ochorení. Podobne sa zvyknú prejavovať infekcie močových ciest, nádorové ochorenia a choroby nervovej sústavy, problémy s prostatou či cukrovka. Pri diagnostike hyperaktívneho močového mechúra je teda nevyhnutné vylúčiť možnosť, že za častým močením stojí práve nejaké závažnejšie ochorenie.

V rámci diagnostiky tohto zdravotného problému je, okrem rozličných vyšetrení, dôležité i vedenie akéhosi denníka močenia, v ktorom si postihnutý zaznamená množstvo prijatých tekutín aj objem vylúčeného moču a frekvenciu močenia. Po stanovení diagnózy lekár odporučí vhodnú liečbu, ktorá by mala byť zameraná na potláčanie prejavov OAB. Môže ísť o farmakologickú liečbu, no vhodná je i úprava stravovania a pitného režimu. Okrem toho je v mnohých prípadoch nápomocné aj posilňovanie svalov panvového dna.  

Odporúčame: Najzdravší spôsob, ako konzervovať potraviny: Už si ho vyskúšala?

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.11.2018 06:26

Tento nepríjemný problém sa, žiaľ, naozaj netýka len staršej populácie.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

08.11.2018 10:43

zaujímavé

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

08.11.2018 17:12

nepríjemná choroba

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

10.11.2018 11:50

pre mna dost znama problematika...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE