Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

Je bežné, že ak nás čaká veľký výdavok, tak si ho premyslíme. Nechceme predsa zbytočne prísť o peniaze.

 

Pozrieme sa, aké sú možnosti a snažíme sa čo najlepšie rozhodnúť. Samozrejme, chceme za svoje peniaze dostať čo najviac.

 

A čo ak vám poviem, že vo vašej peňaženke šarapatia malí vykrádači. Sú takí malí, že si ich väčšinou ani nevšimnete. Ale suma, o ktorú vás pripravia vydá aj na nákup veľkej veci, ktorý by ste si inak dôkladne premysleli. O kom hovorím?

 

 

1. Malé odmeny

 

„Veď si zaslúžim..., Len taká maličkosť..., Musím si urobiť občas radosť...“ Všetci občas zatúžime urobiť si radosť. A niečo malé z času na čas ešte nikoho nezabilo, tak prečo si neurobiť život krajším.

 

Odporúčame tiež:  S.O.S. Výpredaje – Ako zachrániť svoju peňaženku?

Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

Zdroj: Shutterstock®

2. Pozývam

 

Je skvelé vybehnúť s kamarátkou, ktorú sme dlho nevideli na kávu. A keď príde na platenie, radi „zoberieme“ účet. Alebo keď ideme s priateľmi večer von, pri platením spoločného účtu dáme „niečo navrch...“, aby náhodou nebolo málo. K tomu ešte prepitné pre obsluhu, ktorá bola dnes príjemná.

3. Nemáš mi požičať?

 

Na každého z nás sa už niekedy obrátil známy, kamarát alebo člen rodiny s prosbou o požičanie peňazí. Mnohokrát ide o malé sumy, na lístok na MHD, na kino, na kávu. Alebo na prekonanie krátkeho času „do výplaty“. A my radi pomôžeme, veď dokopy o nič nejde.

 

Odporúčame tiež:  Prečo by ľudia trpiaci úzkosťou mali meditovať?

Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

Zdroj: Shutterstock®

V čom je problém?

 

Záludnosť týchto výdavkov je v tom, že ide o malé sumy, jednotky eur, niekedy možno pár desiatok. Preto ich neevidujeme v našej mysli a takmer okamžite po ich vydaní na ne zabúdame. Ak ich zrátame za mesiac, vytvoria sumu, ktorá už nie je taká nevinná. Napríklad káva zo sebou po ceste do práce za 1,50 € a zákusok po obede dvakrát do týždňa (dávame pozor na líniu :-) za 1,80 € znamenajú skoro 46 € mesačne. Ročne je to 552 €. A to je pekná letná dovolenka, výber ktorej by ste zvažovali dlhšie. Roztratená v množstve malých výdavkov, ktoré si už ani nepamätáte. Ako im teda zabrániť?

 

Odporúčame tiež:  Čokoládové dobroty, z ktorých sa nepriberá

Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

Zdroj: Shutterstock®

Nespúštajte ich z očí.

 

Prvým krokom je uvedomiť si, že tu sú. Ďalším, je získať prehľad a zrátať si, koľko peňazí na ne vynakladáte z dlhodobého hľadiska. Netvrdím, že si občas nemôžte niečo dopriať. Je to normálne, a dokonca aj potrebné. Náš život by mal byť aj o radostiach. Len nad nimi nesmiete stratiť kontrolu. Uvedomte si priority, čo chcete získať a čo ste preto ochotná obetovať. Chcete ísť na luxusnú dovolenku alebo si kúpiť tú úžasnú značkovú kabelku, ktorá by sa k vám skvelo hodila? Zbavte sa dvoch – troch výdavkov, ktoré možno robíte len zo zvyku, k tomu trochu trpezlivosti a garantujem vám, že sa ani nenazdáte a váš sen prestane byť snom.    

 

Odporúčame tiež:  4 dôvody, kvôli ktorým sa v oblečení necítiš ako vo vlastnej koži

Malí vykrádači – kam sa strácajú vaše peniaze?

Zdroj: Shutterstock®

Ako ste na to vy s malými vykrádačmi? Napíšte svoj názor do diskusie.

 

Ďalšie tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na: InteligentneNaFinancie.sk

Máte otázku? Chcete sa poradiť? Napíšte nám do diskusie pod článkom alebo na vitajte@inteligentnenafinancie.sk , radi vám odpovieme.

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.02.2016 17:18

je velmi dobre mat prehlad o svojich vydavkoch,asi by sme boli prekvapeni,kde co minieme

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE