Máš problém otehotnieť? Toto sú najčastejšie dôvody neplodnosti!

V mladosti nás tá predstava straší a keď sme staršie, tak sa na to tešíme. Tehotenstvo je vraj najkrajším obdobím každej ženy a každá, ktorá si tým prešla, to potvrdí. O to horšie sú obdobia, keď to tak ľahko nejde. Zo začiatku tomu nepripisujeme žiadnu dôležitosť, veď vyjde to nabudúce. Avšak časom začneme pochybovať a hľadať odpovede, či je problém v nás alebo v našom partnerovi a čo sa s tým dá urobiť.

Neplodnosť začína byť vážnym problémom. Riešenia sú často nákladné, v najhoršom prípade neexistujú a celá táto procedúra býva navyše extrémne stresujúca. Zistite, aké sú dôvody neplodnosti a ako sa im môžete vyhnúť a mať deti prirodzenou cestou!

Dôležitý je vek

Problém s počatím dnes trápi 1 zo 6 párov a počet neplodných ľudí rastie až príliš rýchlo. Doktori však tvrdia, že na problém existuje jednoduchá rada, ktorá je napriek tomu často nesplniteľná. Ideálny vek, kedy by žena mala počať prvé dieťa, je medzi 25. až 30. rokom života. Ženy, ktoré rodia po tridsiatke, tak majú oveľa väčší problém s otehotnením, než mladšie ženy. Rovnako to platí aj o umelom oplodnení, pri ktorom mladšie ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť otehotnieť, než staršie prvorodičky.

Reprodukčná prokrastinácia – odkladanie plodenia detí je dnes bežnou praxou u mnohých párov. Dôvody bývajú rôzne, niekedy to je nedostatok financií, dlhé rozhodovanie či práca. Avšak to je len jeden z faktorov, ktorý na neplodnosť vplýva. Za ďalší sa považuje hormonálna antikoncepcia, ktorá tlmí prirodzenú potrebu ženy otehotnieť. Dochádza k potlačeniu materského inštinktu, nad ktorým prevýši zvýšené libido. A ak sa k tomu pridajú ďalšie faktory, ako sedavé zamestnanie, chronický spánkový deficit, vyšší stres či hraničný spermiogram partnera, prirodzené otehotnenie predstavuje problém.

Zaujme ťa: Goji ako elixír mladosti: Poznáš toto zázračné ovocie?

liečba neplodnosti

Zdroj: Shutterstock®

Nielen ženy majú problém

Neplodnosť bola vždy považovaná za čisto ženskú vlastnosť, avšak dnes sa zvyšuje aj počet mužov s nekvalitnými spermiami. Lekári to konštatujú hlavne vďaka darcom spermií, ktorí majú spoločný zlý spermiogram a iba necelá štvrtina spermií potencionálnych darcov spĺňa všetky kritériá. Na rozdiel od žien, u ktorých sa neplodnosť pripisuje zvyšujúcemu sa veku, u mužov je problém v zlej životospráve. Riešenie teda rovnako nie je žiadnou záhadou – dostatočný pohyb, zdravá a pestrá strava, žiadny alkohol, cigarety alebo drogy.

„Iba“ toto stačí na to, aby bol muž plodný až do vysokého veku. Vývoj spermií trvá zhruba 3 mesiace, takže k zlepšeniu spermiogramu postačí necelý pol rok. Napriek tomuto jednoduchému návodu, len málo chlapov dokáže nadobro zmeniť stravu či prestať fajčiť, aj keď to je priamy dôvod ich neplodnosti. Opačným prípadom je aj nadmerná záťaž v podobe maratónov, ultra vytrvalostných disciplín, extrémneho posilňovania či dokonca užívania anabolík, ktoré rovnako znižujú kvalitu spermií.

darovanie spermií

Zdroj: Shutterstock®

Ako otehotnieť?

V prípade, že spĺňate všetky vyššie spomenuté veci – máte pod tridsať, stravujete sa zdravo, nefajčíte, máte dostatok pohybu aj sexu, môžete vyskúšať dve cesty – alternatívnu alebo lekársku. Tá lekárska využíva najčastejšie tri možnosti liečby neplodnosti, respektíve pomoc pri otehotnení. Na základe vyšetrení, ktoré vám váš lekár spraví, zistí, kde presne môže byť problém a na základe toho vám odporučí možnosti. Prvou je hormonálna liečba, ktorá napraví rozhádzané hormóny, ktoré môžu brániť otehotneniu.

Druhou najčastejšou metódou sú chirurgické a mikrochirurgické zákroky. Poslednou možnosťou sú metódy asistovanej reprodukcie, v prípade, že predošlé možnosti nepomohli. Našťastie, každým rokom sa úroveň diagnostiky a liečby neplodnosti posúva míľovými krokmi vpred, s čím sa zvyšuje aj pravdepodobnosť úspešnosti.

ako otehotnieť

Zdroj: Shutterstock®

Alternatívna cesta k počatiu

Ak sa vám stále nedarí otehotnieť a chcete vyskúšať najprv prírodné pomôcky, začnite s týmito! Vedci zistili, že nádejou pre neplodné ženy je látka, nazvaná inozitol (alebo tiež myo-inozitol), ktorá pozitívne ovplyvňuje ovuláciu. Nájdete ju v sóji, kapuste, hrozne, grapefruite, mlieku, celozrnnom pečive a v orgánoch, ako je pečeň či srdce. Ďalšou dôležitou látkou, hlavne pre ženy, ktoré nemajú problém otehotnieť, ale donosiť dieťa, je kyselina listová, ktorú nájdeme vo väčšine zeleniny.

Veľmi dôležité sú aj vitamíny B-komplexu. Vitamín B6 pomáha predlžovať plodné dni, zmierňuje menštruačné bolesti a dokonca zmierňuje rannú nevoľnosť u tehotných žien. Nedostatkom vitamínu B12 si môžete privolať neplodnosť, preto sa radšej pravidelne zásobujte sójou, morskými riasami, vajciami a mliečnymi výrobkami. Pre mužov je vhodné zvýšiť prísun zinku a selénu, ktoré zlepšia kvalitu spermií. Partnerovi okrem toho odporučte nosiť voľné prádlo a vyhýbať sa saune či vírivke.

2 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

07.06.2018 02:06

Musí to byť veľmi stresujúca záležitosť...a stres potom asi tiež robí svoje..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.06.2018 22:13

Našťastie toto sa ma už netýka.Mám 2 krásne,už dospelé deti,ktoré mi robia radosť...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE