Sedem otázok, ktoré vám pomôžu nájsť zmysel života

Poznáte svoj životný cieľ? Mnoho ľudí si zarobí na slušné živobytie, ale úspech považujú za viac ako peniaze. Pre mnohých je to tiež o šťastí, pozitívnych vzťahoch a schopnosti prispievať k niečomu, na čom im záleží.

 

 

Tu je 7 otázok, ktoré by ste si mali položiť, ak sa snažíte objaviť zmysel svojho života.

 

 

 

 1. Do čoho ste boli zanietení v detstve?


Čo vás dokázalo emocionálne naplniť, keď ste boli mladší? Od písania po stavanie modelov, sú deti aktívne povzbudzované v tom, aby sa zaujímali o svoje záľuby. Bohužiaľ veci, z ktorých sme boli nadšení ako deti, však často prestávame robiť. Veľa ráz je to pre nedostatok času, alebo tlaku zo strany spoločnosti, aby sme sa venovali niečomu čo prináša často finančnú odmenou. Zamyslite sa nad svojimi záľubami z detstva: ešte stále cítite nadšenie? Ak nie, prečo? Cítili by ste stále vášeň z rovnakých vecí aj teraz?

 

Bude vás zaujímať: Motivácia ako súčasť každého vášho dňa

 

 

Sedem otázok, ktoré vám pomôžu nájsť zmysel života

Zdroj: Shutterstock®

 2. Ak by ste nemali prácu, ako by ste sa rozhodli naplniť  voľný čas?


Ak by ste nemuseli pracovať a nesmeli by ste zostať doma, ako by sa rozhodli stráviť ten čas? Kam by ste išli? Vo večerných hodinách, mnohí ľudia radi relaxujú a odpočívajú. Ale neobmedzený voľný čas však často nabáda ľudí, aby ho vyplnili produktívnym spôsobom. Zapíšte si niekoľko možností, ako by ste strávili svoj voľný čas a potom jeden z nich vyskúšajte počas najbližšieho voľného dňa.

 

 

3. Vďaka čomu zabudnete na svet okolo seba?

Ak napĺňate zmysel svojho života, často úplne stratíte pojem o čase. Ľudia často nevnímajú plynutie času a môžu dokonca zabudnúť jesť a piť, kým to nedokončia. Kedy ste v poslednom čase niečo také zažili?
 

Odporúčame prečítať: Katarína Ježovicová: Uvedomila som si, že za svoj život som zodpovedná iba 

 

Sedem otázok, ktoré vám pomôžu nájsť zmysel života

Zdroj: Shutterstock®

 4. Aké veci si držíte blízko pri srdci?


O akých témach si chcete prečítať? Premýšľajte o tom, čo vás najviac zaujíma v správach, na webe, alebo v oblasti, ktorú milujete. Skúste hľadať v okolí nové recepty, pretože mnohí ľudia objavia v sebe aj také vášne, ktorých si ani neboli vedomí. Ak si nie ste istí, môže to chvíľu potrvať, aby ste si uvedomili, čo u vás vyvolá nadšenie. Strávte nejaký voľný čas tým, že budete robiť niečo, čo považujete za príjemné a produktívne a nakoniec možno objavíte aj váš životný cieľ.

 5. Aký druh rozhovorov vediete so svojimi najbližšími  priateľmi?


Väčšinu času, keď ste so svojimi najbližšími, diskutujete len o témach, ktoré samozrejme považujete za zaujímavé a zábavné. Nájdu sa medzi nimi témy, ku ktorým ste sa opakovane vracali? Často bývajú veľkým indikátorom vášho zmyslu života. Rovnako ako témy o ktorých radi diskutujte, premýšľajte o tom, kedy si vaši priatelia prišli k vám po radu. To tiež poukazuje na oblasti, v ktorých vás vaši priatelia považujú za cenný zdroj poznania – môže to byť niečo, čo ste si ani neuvedomili, že ste v tom dobrí!

 

Bude vás zaujímať: Vorkoholičky, naučte sa oddychovať

 

Sedem otázok, ktoré vám pomôžu nájsť zmysel života

Zdroj: Shutterstock®

 6. Čo je na vašom zozname prianí?


Čo chcete dosiahnuť skôr, než zomriete? Vytvoriť si zoznam želaní je skvelý spôsob, ako objaviť svoj zmysel života, pretože zoznam vám ukáže činnosti, ktoré považujete za dôležité a emocionálne napĺňajúce.

 

Odporúčame prečítať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí

 

Sedem otázok, ktoré vám pomôžu nájsť zmysel života

Zdroj: Shutterstock®

 7. Ak ste mali sen, mohli by ste ho naozaj zrealizovať?


Mnohí ľudia snívajú, ale nerozhodnú sa pre ich naplnenie vzhľadom na finančné riziká, alebo strachu z neúspechu. Začnite premýšľať o svojom sne v pozitívnejšom svetle, položte si otázku: „Ako to môžem dosiahnuť?” Namiesto toho, aby ste si hovorili, že to nedokážete. Skúste zanechať negatívne myšlienky, ktoré by vás mohli brzdiť pri dosiahnutí vášho životného cieľa. Namiesto toho skúste každý týždeň urobiť niečo, čo vám pomôže naplniť vaše sny.

Viac sa dočítate na: www.spravnyden.sk

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

07.07.2015 21:28

zaujímavé otázky a veru na niektoré z nich som odpovedať nevedela

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

07.07.2015 22:06

Aj ked si ich nepíšem, dost z nich som si už par krat položila :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.05.2016 20:57

dobry clanok, ma zmysel

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE