Vraví sa, že každá žena dokáže sama zistiť, kedy je čas na to, aby priviedla na svet svojich potomkov. Tzv. biologické hodiny tikajú takmer každej žene a kým niektoré ich prehliadajú, iné sa na plodenie deti vrhnú jedná radosť (obrazne povedané). Samozrejme, v tomto prípade veľkú rolu zohráva aj príroda – niekomu sa podarí splodiť dieťa na prvý šup, iní si musia prejsť tŕnistou cestou k vytúženému bábätku. Ak ste už jedno dieťa (poprípade aj viac) na svet priviedli, tak vám srdečne blahoželáme. A ak uvažujete nad ďalším tehotenstvom, tak vám držíme prsty.
Ak viete, že ďalšie bábätko chcete, nastáva tu teda otázka, aký je ideálny vekový rozdiel medzi deťmi. Popravde, v skutočnosti neexistuje žiadna správna alebo nesprávna odpoveď, pokiaľ ide o takéto rozhodnutie. Zvážte však osobné faktory, ktoré budú pre vás akýmsi odrazovým mostíkom. Aké sú vaše priority? Budete zvládať starostlivosť o ďalšieho člena rodiny? Aká je vaša ekonomická situácia?
Na druhej strane však na vekovom rozdiele medzi súrodencami naozaj záleží. Veľké a malé vekové rozdiely totižto môžu ovplyvniť vaše deti. Môže to mať vplyv na vzťah medzi deťmi samotnými. Preto sa hovorí o výhodách a nevýhodách medzi vekovými rozdielmi, ktoré môžu ovplyvniť aj vaše rozhodnutie.
Vekový rozdiel menej ako 2 roky
Mať deti hneď po sebe môže pre niekoho predstavovať istú výhodu, ale má to aj svoje nevýhody. Starší súrodenec môže žiarliť na toho mladšieho, pretože zrazu stredobodom pozornosti bude niekto iný. Tiež je potrebné počítať s vyššími nákladmi na starostlivosť o detí, pretože zrazu budete spotrebovávať viac plienok a budete potrebovať aj viac oblečenia.
Výhody:
- súrodenci sú si vekovo blízki, môžu mať podobné záujmy, dokážu sa spolu hrať dlhé hodiny,
- rýchlo vybudovaná rodina s rýchlejším prekonaním únavnejších rokov rodičovstva,
- deti sa budú od seba učiť – staršie dieťa bude odovzdávať zručnosti tomu mladšiemu,
- kŕmenie, prebaľovanie, zavinovanie budete mať v čerstvej pamäti, čo bude pre vás istou výhodou.
Nevýhody:
- zvýšené riziko problémov pri pôrode, keď je interval medzi tehotenstvami kratší ako 18 mesiacov,
- žiarlivosť starších súrodencov a vyššia súrodenecká rivalita,
- náročnejšie tehotenstvo v prípade, že už jedno batoľa máte doma a musíte sa mu venovať naplno,
- finančne nákladnejšie, pretože je menej pravdepodobné, že staršie dieťa vyrastie z niektorých potrebných „položiek“ – postieľka, stolička, kočiar,...
Vekový rozdiel 2 až 3 roky
Pre niekoho to môže byť náročné, emocionálne aj fyzicky, ale v tomto veku už starší súrodenec dokáže pochopiť, že väčšiu pozornosť potrebuje niekto iný. Síce sa nemusíte vyhnúť žiarlivostným scénam a vlastným výčitkám svedomia, keď sa nemôžete venovať a hrať so starším dieťaťom, ale vďaka rozhovoru deti dokážu pochopiť, čo sa deje. Dokonca pri takomto vekovom rozdiele dokážu byť súrodenci oveľa viac nápomocní.
Výhody:
- dostatok času pre vaše telo na zotavenie, vďaka čomu môže byť druhé tehotenstvo lepšie znášané a pôrod rovnako,
- nižšie finančné náklady spojené s kúpou výbavičky, keďže množstvo vecí už máte po staršom súrodencovi,
- starostlivosť o detí je o niečo jednoduchšia, nakoľko sa predpokladá, že staršie dieťa už chodí do jaslí alebo do škôlky.
Nevýhody:
Podľa American College of Obstetricians and Gynecologists je tento vekový rozdiel najmenej pravdepodobnejší, že bude mať nepriaznivý vplyv na matku a dieťa. Jedinou možnou nevýhodou je, že budete musieť prežiť detské roky s nezainteresovaným a náročným dvoj- alebo troj-ročným dieťaťom.
Zaujme ťa aj: Fázy spánku a bdenie u detí: Koľko spánku potrebujú bábätká?
Vekový rozdiel 4 a viac rokov
S takýmto vekovým rozdielom si budete užívať každé jedno dieťa plnými dúškami a budete mu venovať svoju pozornosť naplno. Starší súrodenec už je viac-menej zrelý a dokáže všetko pochopiť. Dokonca mu nerobí problém ani starostlivosť o mladšieho súrodenca.
Výhody:
- vyhnete sa rodičovskému vyhoreniu, ktoré môže vzniknúť pri starostlivosti o viac ako jedno malé dieťa súčasne,
- staršie dieťa bude v školskom veku, čo vám zaručí viac času na starostlivosť o novorodenca,
- je menšia pravdepodobnosť, že staršie dieťa bude žiarliť na to mladšie a súperiť s ním.
Nevýhody:
Výskumy ukazujú, že veľký vekový rozdiel môže viesť k rizikovejšiemu tehotenstvu. Údajne dlhé intervaly medzi tehotenstvom (60 mesiacov alebo viac) sú spojené s vyššou mierou pôrodu cisárskym rezom. Dokonca sa pri takto dlhých intervaloch hovorí aj o predčasnom pôrode či o nepriaznivých prenatálnych výsledkoch.
Vyšší vekový rozdiel tiež môže vytvoriť bariéru medzi súrodencami, nakoľko nemusia mať podobné záujmy. Je tiež možné, že súrodenci sa nebudú chcieť spolu hrať a tráviť spolu voľný čas.
Pozri tiež: Viacplodové tehotenstvo – čo zvyšuje šance na dvojičky či trojičky?