Dobré rady ako sa naučiť správne oddychovať

Rýchly životný štýl a stres dokážu človeka poriadne vyčerpať. Kvalitný spánok a odpočinok však dokážu telo zregenerovať a dodať nám potrebnú energiu.

 

Problém ale nastáva vtedy, ak nevieme správne oddychovať a často nás trápi vyčerpanosť, únava a nespavosť. Naučiť sa oddychovať je preto v dnešnej dobe jeden zo základov kvalitného života. 

 

Nekonečné možnosti relaxu

 

Oddychovať neznamená len spánok a ležanie v posteli. Prečistiť si hlavu a prejsť na iné myšlienky môžete aj pri čítaní obľúbenej knihy, maľovaní, prechádzke v prírode alebo počúvaní hudby. Tráviť svoj čas pri obľúbenej činnosti môže byť skvelým každodenným oddychom pre každého z nás. 

 

Odporúčame prečítať: Nebaví vás beh? Vyskúšajte rýchlu chôdzu

Naučte sa správne oddychovať

Zdroj: Shutterstock®

Oddych neznamená lenivosť

 

Naše okolie v nás často vytvára pocit, že keď oddychujeme, robíme tým niečo zlé. V dnešnej uponáhľanej dobe sa kladú vyššie nároky na ľudí v práci, doma a aj v spoločnosti. Čím viac je človek zaneprázdnený a pracovne vyťažený, tým viac je v spoločnosti vnímaný ako dôležitá osoba.  

 

Je správne pracovať na sebe a snažiť sa robiť veci čo najlepšie, ale všetko má svoje hranice. Vyčleniť si istý čas na oddych a relax by mala byť pre každého rovnaká súčasť života ako ranná hygiena. Vplyv dlhodobého stresu negatívne vplýva na celý organizmus a môže spôsobiť až závažné ochorenia. 

 

 

Odporúčame prečítať: Čokoládové dobroty, z ktorých sa nepriberá

Naučte sa správne oddychovať

Zdroj: Shutterstock®

Ako zrelaxovať za 5 minút

 

Nie vždy sa dá nájsť toľko času, aby sme mohli vybehnúť do prírody či sa na hodinku ponoriť do rozčítaného príbehu. V tomto prípade sú ideálne krátke relaxácie, pri ktorých uvoľníte všetky svoje svaly, necháte telo aj myseľ oddýchnuť a po 5 minútach môžete pokračovať ďalej v práci.

 

Jednou z možností je skúsiť autogénny tréning, v ktorom sa naučíte uvoľňovať postupne svoje svalstvo. Pozostáva zo šiestich uvoľňovacích cvikov - pocit tiaže, tepla, uvedomenia si dýchania, tepu srdca, pocit tepla v brušnej dutine a chladu na čele. Všetky tieto cviky sa nacvičujú postupne a v prvých týždňoch by ste ich mali vykonávať aj 3x denne. Je to však len jeden z mnohých tipov na to, ako môžete svoje telo zrelaxovať.

 

 

Odporúčame prečítať: Prečo si dopriať detoxikáciu s pomocou žihľavy?

Naučte sa správne oddychovať

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.03.2016 13:57

Fajn clanok, urcite vyskusam a urcite suhlasim, ze sa musime naucit relaxovat, nase telo a mysel si to zasluzia. Je to jediny najvacsi majetok, ktory mame a je nasou povinnostou sa on starat.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

06.04.2016 22:04

pekný článok, toto musím dať prečítať mojej mamine, lebo tá veru oddychovať moc nevie

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

20.05.2016 21:05

snažím si vždy urobiť chvíľku pre seba,jednoducho vypnúť a relaxovať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE