Ženské vynálezkyne, ktoré nám uľahčili život. Pozri, ako!

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kto vlastne vymyslel podprsenku alebo plienky? Ak áno, tak mnohé objavy pripíšete ženám. A vôbec nepochybíte! Obyčajné ženy v domácnosti, ktoré svoj voľný čas premenili na úžasné objavy, bez ktorých si nevieme predstaviť život.

Dokázali by ste také niečo vymyslieť aj vy? Inšpirujte sa a vyskúšajte šťastie! Predstavujeme vám veľké ženy, ktoré sa zapísali do histórie svojimi objavmi. Nechajte sa uniesť ich príbehmi a poprípade aj strhnúť do víru nápadov!

Odporúčame: Penový valec: Prečo je nenahraditeľnou pomôckou pri cvičení?

podprsenka

Zdroj: Shutterstock®

Podprsenka naša každodenná

Všetko to začalo, ako inak, jednoduchým nápadom. V roku 1910 sa Mary Phelps Jacob chystala na ples a tak, ako každá žena v tom období, nosila korzet. Ten ju však už omrzel a navyše jej prekážali kostice, ktoré jej trčali spod šiat. A takto jednoducho sa zrodila podprsenka, bez ktorej si mnohé z nás nedokážu predstaviť život.

Vzala dve látkové vreckovky, ktoré zošila dokopy tak, aby sa dali obviazať okolo hrudníka. Spôsobila tým revolúciu, nakoľko o pár rokov neskôr si dala svoj vynález patentovať. Bohužiaľ svoj úžasný nápad predala za pár dolárov firme, ktorá na tom nesmierne zbohatla. V priebehu nasledujúcich 100 rokov sme sa dočkali toľkých zmien, že dnes nemáme problém si kúpiť akýkoľvek typ či farbu podprsenky, ktorá splní všetky naše potreby.

Pozri aj:  Ako vyčistiť laminátové podlahy? Takto predĺžiš ich životnosť!

umývačka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Umývačka riadu

Joshepine Cochrane je dôkazom toho, že odborné vzdelanie nie je podmienkou a dobrý nápad môže napadnúť každému z nás. Počas bohatých večierkov, ktoré usporadúvala spolu s manželom, si uvedomila, že služobníctvo nestíha umývať riad. Začala preto rozmýšľať nad spôsobom, ktorým by bol riad rýchlejšie čistý a ktorým by sa ho rozbilo čo najmenej.

Spolu s technikom, ktorý jej pomáhal pri konštrukcii, vyrobili prvú umývačku riadu. Tá mala osobitné priehradky pre taniere, šálky a príbor. Všetko bolo pripojené ku kolesu vo vnútri medeného kotla, ktoré bolo otáčané pomocou motora a na riad zospodu striekala mydlová voda. Jej vynález bol prijatý a postupne sa z reštaurácií dostal aj do domácností. Za umývačku riadu získala najvyššie ocenenie.

stierače na okná

Zdroj: Shutterstock®

Stierače na okná

Autá stále patria medzi tabu témy medzi nami dievčatami. I keď ich používame, nevyznáme sa v nich tak dobre ako muži a ani sa o ne príliš nezaujímame. Napriek tomu bola medzi nami jedna, ktorá dokázala preniknúť do mužského sveta a vylepšiť ho. Reč je o Mary Anderson, ktorá vymyslela stierače na autá.

Nápad vznikol po tom, ako si všimla, že šoféri električiek musia často vystupovať a čistiť si predné sklo, aby lepšie videli. Doma sa preto pokúsila vyrobiť prvý stierač. Použila kuchynskú stierku, na ktorú upevnila drôt, ktorý sa pretiahol do kabíny šoféra. O jej nápad nebol vôbec záujem, až o skoro 20 rokov neskôr ho kúpila firma Cadillac.

Zaujme ťa: Trik na nezaplatenie: Nauč sa, ako otvoriť konzervu bez otvárača!

plienky

Zdroj: Shutterstock®

Detské plienky

Marion Donovan, žena, ktorá si zaslúži asi najväčší potlesk. Ako prvá prišla s neprekonateľným nápadom, a to s detskými plienkami. Mladú vynálezkyňu už totiž nebavilo neustále pranie špinavých látkových plienok a posteľnej bielizne po svojej malej dcérke. Použila nepremokavý záves zo sprchy a zošila ho dokopy.

Vytvorila tak vodotesné „nohavičky“, ktoré boli mimoriadne praktické. Neskôr svoj vynález zdokonalila a vymyslela jednorázové plienky. Podarilo sa jej tak nielen udržať čistú domácnosť, ale aj zabrániť vzniku nepríjemných vyrážok či zaparenín svojich a našich detí.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.04.2018 14:01

Šikovné žienky, moja poklona!

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

07.04.2018 18:23

Ženy sú šikovné, mnohé pracujú vo výskumoch. Môj obdiv vždy patril Marie Curie - Sklodowskej.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.04.2018 20:50

Vdaka šikovnosti žien-vynálezkýň máme zjednodušený život...a to je fajn.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE