Ako využiť cibuľu pre svoje zdravie? Týchto 5 trikov musíš vyskúšať!

Jarná cibuľka, biela cibuľa, červená cibuľa, šalotka... existuje toľko rôznych druhov cibule, ktoré sa využívajú v reštauráciách či domácnostiach, a my o nich (možno) ani nemáme zdanie. Naše staré mamy však poznali a využívali len jednu jedinú – bielu cibuľu a úplne si s ňou vystačili. A dokonca ju nevyužívali len pri varení! Staré mamy totiž najlepšie vedia o všetkých účinkoch tejto ingrediencie.

 

Určite nebudeme klamať, ak povieme, že cibuľa je takým všeliekom a je prospešná pre naše zdravie. Aj keď jej vôňa nie je veľmi príjemná a jej šúpanie je dojímavé, jej účinky stoja za to. Ako teda pôsobí na naše zdravie?

 

Pozri aj: Buď rebelka: Presvedč sa, že ružové vlasy nie sú tabu!

chrípka

Zdroj: Shutterstock®

5 využití cibule pre naše zdravie

  • skvelá na kašeľ – Obdobie chrípky nás dostihlo aj tento rok, preto sme zásobení rôznymi liekmi z lekárne. Ale čo tak skúsiť zásobiť sa prírodnými liekmi? Magický cibuľový sirup, ktorý si všetci predávajú z generácie na generáciu, vám poslúži bravúrne. Stačí len cibuľu nakrájať, pridať med a nechať odstáť. Po čase sa vylúhuje šťava, ktorú treba užívať 2-krát denne.
  • zmierni bolesť v krku – Najčastejšie sa vyskytujúci symptóm sprevádzajúci akékoľvek prechladnutie alebo chrípku. Zabudnite na pastilky. Siahnite radšej po cibuli, ktorú stačí uvariť vo vode a následne si týmto odvarom kloktať hrdlo.
  • horúčka – Podľa našich babičiek a overených trikov, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu, stačí priviazať kolieska cibule k chodidlám, natiahnuť na ne hrubé ponožky a nechať ich pôsobiť počas celej noci. Ráno z vás bude nový človek bez teploty.
účinky cibule

Zdroj: Shutterstock®

  • infekcia v uchu – V tomto prípade je skvelý aj cesnak. Ten stačí zabaliť do obväzu a vložiť do ucha. Rovnako však poslúži aj cibuľa. Nakrájajte ju na drobno, zabaľte do bavlnenej vreckovky (poprípade obväzu) a zložte do ucha. Cibuľa vyťahá všetku infekciu a zbaví vás problémov so sluchom
  • rany a štípance – O tomto využití určite viete. U nás sa v detstve prikladala cibuľa na bodnutie od včely. A najlepšie to fungovalo vtedy, keď sa cibuľa namočila do octu. Rovnako to funguje aj dnes. Stačí z cibule odrezať jedno koliesko a priložiť na boľavé miesto. Cibuľa má totižto antiseptické účinky, preto zmierni bolesť.

 

Neprehliadni: Čo spôsobuje nedostatok selénu? Doplň ho telu týmito potravinami!

11 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

27.02.2018 08:11

jedným slovom "mocná čarodejnica"

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

27.02.2018 10:06

cibula je vyborna pomocnicka v domacnosti

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.02.2018 13:00

aj u nás má cibuľa mnohoraké použitie, jednoducho TOP-ka

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

27.02.2018 13:32

dobre vedieť

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

27.02.2018 15:05

Luhovanie s medom som vzdy pouzivala ked bol syn maly

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

27.02.2018 18:00

Cibuľu máme radi , či už v kuchyni - na varenie , alebo ako liek ..!! Odmalička poznám ,cibuľový "kokteil" ,ked mi mamka dávala šťavu z cibule, moc mi to nechutilo ,ale pomohlo. Tiež dávame na postihnuté miesto ,ked nás niečo uštipne..

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

27.02.2018 20:22

Skvely clanok

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

27.02.2018 20:39

najlepší je chleba s domácou masťou a posypaný cibuľou,ale cibuľu využívam aj pri ochorení dýchacích ciest.Vtedy varím bylinkový čaj s cibuľou-výborný pri kašli.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.02.2018 22:50

Cibuľka má naozaj všestranné využitie.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

28.02.2018 20:15

Vylúhovanú šťavu z cibule s medom som podávala svojím deťom a teraz vnúčatám a pomáha to.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

11.03.2018 13:35

cibuľa je zázrak prírody

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE