Domáci nakladaný cesnak: Lepší a účinnejší než antibiotiká!

Cesnak je prírodným liekom číslo jedna. A my myslíme, že právom ho označujeme za prírodné antibiotikum, ktoré obsahuje množstvo liečivých zložiek. Jednou z nich je alicín, čo je zlúčenina síry, ktorá sa tvorí vtedy, keď je strúčik cesnaku rozžuvaný, nasekaný, rozdrvený – jednoducho, keď je spracovávaný. Práve táto látka je zodpovedná za jeho vôňu a chuť, ale tiež aj za liečivé účinky, ktorými cesnak disponuje. Okrem tejto zložky cesnak tiež obsahuje mangán, vitamín B6, vitamín C, selén, vlákninu a ďalšie stopové prvky – teda zložky, ktoré sú rovnako prospešné pre ľudský organizmus.

Pokiaľ sa jedna o cesnak, tak bolo vykonaných niekoľko štúdii, prostredníctvom ktorých vedci skúmali jeho účinky. V jednej z nich sledovali účinky cesnaku na prechladnutie. Štúdiou zistili, že tí, čo denne konzumujú cesnak majú o 63 % nižšiu pravdepodobnosť nachladnutia v porovnaní s tými, ktorí cesnak nekonzumujú. Vedci tiež zistili, že pri konzumácii cesnaku v období prechladnutia sa znižuje samotná doba liečby. Kým u tých, ktorí cesnak nekonzumovali, trvala nádcha v priemere 5 dní, u tých, ktorí cesnak konzumovali pravidelne sa doba liečby znížila na 1,5 dňa.

Odporúčame: Ako vyrobiť domáce droždie: V obchodoch ho nezoženieš, tak si ho priprav!

recept na nakladaný cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Účinky cesnaku

Kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovým problémom, ktorý patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia. K tomu sa určite pridáva vysoký krvný tlak, ktorý dokážete znížiť aj prostredníctvom cesnaku. Štúdiou tiež bolo preukázané, že cesnak znižuje hladinu cholesterolu, čím tiež prispieva k nižšiemu riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Aby sme teda boli presní, tak cesnak znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu v organizme, ktorý je rizikovým pri srdcových ochoreniach.

Mnohí cesnaku tiež pripisujú nielen zdravotné účinky, ale tiež hovoria o jeho účinkoch na celkový život. Údajne prospieva celému organizmu do takej miery, že dokáže predlžiť život. Samozrejme tento fakt vedci nedokážu vyvrátiť ani potvrdiť, ale mnohí veria, že vďaka účinkom cesnaku to je možné. Pôsobí ako prírodné antibiotikum, pôsobí proti infekčným chorobám, srdcovým ochoreniam, pomáha detoxikovať organizmus, znižuje krvný tlak, pôsobí proti cholesterolu, podporuje kosti, znižuje únavu a podporuje výkon, môže zabrániť vzniku Alzheimerovej choroby a demencie – a to už môže prispieť aj k dlhovekosti človeka.

domáci nakladaný cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Domáci nakladaný cesnak

Nakladaný cesnak je skvelým spôsobom ako cesnak „zakonzervovať“ a udržať jeho čerstvosť po dlhšiu dobu. Vďaka tomu, že si ho naložíte a necháte odležať, uchováte v ňom všetky dôležité látky, ktoré cesnak obsahuje. Na nakladaný cesnak tak budete potrebovať:

  • 200 g cesnaku
  • 2 dcl olivového oleja
  • 2 sušené chilli papričky
  • 1 bobkový list
  • 1 klinček
  • 3 kúsky celého čierneho korenia
  • rozmarín, tymian, šalviu, estragón,...

Najprv si olúpeme cesnak, ktorý vložíme do sklenenej fľaše (zaváraninovej nádoby). Pridáme čierne korenie, bobkový list, klinček, chilli papričky a bylinky podľa vlastného uváženia. Skvelý je rozmarín, no skvelo sa do tohto prírodného lieku hodí aj šalvia, estragón a pod. Nakoniec to celé zalejeme olejom a nádobu poriadne uzavrieme vekom.

Takto pripravený nakladaný cesnak necháme odležať aspoň mesiac – do chladničky. Po mesiaci nakladaný cesnak skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Užívame ho pri zdravotných problémoch, poprípade ho môžeme pridať do pripravovaných pokrmov. Skvelo využijete aj samotný olej, ktorý je ideálny do šalátov, môžete doň máčať chlebík a pod.

Neprehliadni: Intenzívne cviky na chudnutie: VIDEO tréning, ktorý stojí za vyskúšanie!

3 komentárov
Kristína Dická

Kristína Dická

30.04.2020 20:02

Nakladaný cesnak som ešte neskúšala, takže ďakujem za recept, keď bude toho roku veľa cesnaku, tak vyskúšam :-)

Vaše meno:

Marcela Mantičová

Marcela Mantičová

03.05.2020 03:22

Cesnak konzumujeme pravidelne,receptík je zaujímavý:-)

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

03.05.2020 18:28

Nakladaný cesnak som niekedy veľmi dávno robila, ale nechutil nám. Uprednostňujem čerstvý, lebo v dnešnej dobe sa dá vždy kúpiť, hoci nie vždy kvalitný. Cesnak používame ako pochutinu, ale aj ako prírodný liek - antibiotikum už 35 rokov, nikdy nás nesklamal.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE