Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia takmer každú ranu!

Je úplne bežné, že sa občas poraníme, a to aj v prípade, keď si najviac dávame pozor. Samozrejme, každá rana zabolí. Či už je to výchovná rana života alebo iná, z každej sa vždy poučíme. Dnes sa však budeme venovať poraneniam, ku ktorým môže dôjsť pri neobozretnom používaní ostrých predmetov a podobne.

Či už sú to rezné rany, popáleniny, odreniny, rany po chirurgickom zákroku, škrabance, všetky zanechávajú na tele nejaké stopy.

U mužov sú tieto rany a jazvy mužné, avšak pre nás žienky sú tieto jazvy neestetické ozdoby, ktorých sa chceme čo najskôr zbaviť. My sme si posvietili na bylinky, ktoré dokážu urýchliť proces hojenia pokožky, a teda dokážu rýchlejšie zaceliť každú, aj tú najmenšiu, ranku. Ktoré bylinky podporia hojenie? Ako na hojenie rán prírodnými prostriedkami?

Pozri aj: Zmenšenie pier: Šialený trend nových plastík je tu!

Harmanček pravý

Zdroj: Shutterstock®

TOP bylinky urýchľujúce hojenie rán:

1. Harmanček pravý – skvelý pomocník na hojenie rán

Známy pre svoje úžasné relaxačné vlastnosti. Harmanček (rumanček kamilkový) je navyše jednou z najstarších liečivých rastlín známych ľudstvu. Vysušené kvety obsahujú množstvo terpenoidov a flavonoidov, čo sú silné bylinné lieky.

Dokonca, štúdie preukázali, že harmanček obsahuje kortikosteroidy, vďaka ktorým je hojenie rán oveľa rýchlejšie. Najlepšie je využiť sušený harmanček - nasypte ho do bavlneného vrecúška, zalejte prevarenou vodou a nechajte chvíľku lúhovať.

Následne vrecúško vyberte z vody, mierne ho vyžmýkajte a priložte na postihnuté miesto. Obviažte gázou a nechajte pôsobiť. Alternatívou tiež môžu byť dostupné harmančekové tinktúry alebo prírodné mastičky. 

Odporúčame: Pridajte tieto 3 KORENINY do RANNEJ KÁVY na zrýchlenie metabolizmu!

Nechtík lekársky

Zdroj: Shutterstock®

2. Nechtík lekársky – bylinka proti zápalom

Táto pomerne malá rastlinka má protizápalové vlastnosti a je mierne antimikrobiálna a má dezinfekčné účinky. Svoju najväčšiu silu preukazuje vo forme mastičiek, ktoré si môžete vyrobiť sami doma alebo si ich môžete kúpiť v lekárni.

V takejto forme ju môžete aplikovať na ranu (škrabance, kožné infekcie a podobne) bežne ako akýkoľvek iný krém alebo mastičku. Avšak, nechtík lekársky je určený aj na vnútorné použitie, hlavne na liečbu slizníc. Stačí, ak si z čerstvých kvetov pripravíte čaj – jedna šálka prevarenej vody a jedna polievková lyžica nechtíka. 

Odporúčame: Výber kvalitného šampónu: Čo by vlasová kozmetika nemala obsahovať?

Kostihoj lekársky

Zdroj: Shutterstock®

3. Kostihoj lekársky – podporí aj zdravý proces hojenia zlomenín

Ktoré ďalšie liečivé bylinky majú hojivé účinky? Už samotný názov tejto liečivej rastliny naznačuje, že dokáže zahojiť rany. A veru, je to tak aj v skutočnosti. Kostihoj obsahuje látku nazvanú alantoín, ktorá pomáha bunkám rásť rýchlejšie, a tak zlepšuje hojenie zlomenín, ale tiež napomáha rýchlejšiemu zaceleniu rán či uzdraveniu popálenín.

Ak sa porežete, poškrabete alebo si spôsobíte nejakú inú ranu na pokožke, vytvorte si obklad z kostihoja lekárskeho. 

4. Repík lekársky – pomáha ošetriť ranu

Repík lekársky je tradičná liečivá rastlina, ktorá sa dlhodobo využíva v ľudovej medicíne na celom svete, a to aj na ošetrovanie rany a urýchlenie hojenia. Jeho použitie pri liečbe rán je podporené jeho antiseptickými, protizápalovými a hemostatickými (zastavujúcimi krvácanie) vlastnosťami.

Tieto účinky sú pravdepodobne spôsobené prítomnosťou zložiek ako sú alkaloidy, flavonoidy, taníny a esenciálne oleje, ktoré repík obsahuje. Tradične sa čerstvé listy môžu priamo aplikovať na malé kožné poranenia alebo škrabance. Listy sa najprv umyjú a jemne rozdrvia, aby sa uvoľnili účinné látky, a potom sa aplikujú na postihnutú oblasť.

Na pripravenie výluhu sa sušený alebo čerstvý repík zaleje vriacou vodou a nechá sa lúhovať. Po vychladnutí sa tento výluh môže použiť na čistenie rán alebo ako obklad na zmiernenie zápalu a podporu hojenia.

Ďalšie bylinky na podporu hojenia rán:

 • arnika horská
 • ľubovník bodkovaný
 • kapsička pastierska
 • alchemilka obyčajná (alchemilka žltozelená)
 • deväťsil lekársky
 • yzop lekársky
 • skorocel kopijovitý
 • nátržník vzpriamený

Pozri tiež: Kumkvat: Počula si už o tomto ovocí? Ak nie, tak určite ochutnaj!

Prírodné suroviny

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie tipy na zlepšenie hojenia rán:

 • Med - skvelý spôsob, akým urýchlite hojenie rán. Vraj je dokonca účinnejší než antibiotiká! Med a jeho zložky dokážu zničiť väčšinu bakteriálnych buniek, a tak zabrániť vzniku infekcií. Ak ním chcete zaceliť nejakú ranku, tak ho naneste na gázu a priložte na ranu. Vďaka enzýmom začne ozdravovať poškodené tkanivo.
 • Zemiak - určite ste si pomysleli, že je to nejaký výmysel. Avšak nie je! Zemiaky obsahujú látky, ktoré dokážu zabrániť vzniku infekcie alebo zapáleniu pokožky v okolí rany. Vytvorte si surový zemiakový obklad zo strúhaného zemiaku. Ten priložte na ranu a previažte obväzom. Obklad si ale nezabudnite každé štyri hodiny vymeniť.
 • Aloe vera (Aloe pravá) – nesmieme zabudnúť ani na rastlinu, ktorá je najúčinnejšou zbraňou asi na všetko. Lieči popáleniny, rezné rany či škrabance. Jednoducho dužinu z tejto rastliny priložte na ranu a nechajte ju chvíľku pôsobiť.

Článok aktualizovaný 26.2.2024

4 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.09.2017 07:44

Ja som verná Forever Aloe First..... nikdy ma ešte nesklamal..... či už som sa pomálila, oškrela ..... akurát ked mi spadol nechet z veľkého prstu na nohe, tak som si ho umývala odvarom s repíka....

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

14.09.2017 12:47

Aloe first mám aj ja.. ešte pár byliniek by som k nim pridala, čo sa tu spomeuli, ale dobre vedieť ;)

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

14.09.2017 19:01

Veru, pre bezproblémovejšie hojenie rán aj ja neraz používam bylinkové odvary, niekedy jednoducho odtrhnem skorocel či inú liečivku a priložím na ranku :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.09.2017 08:36

harmanček, repík, skorocel, očianka, kostihoj, máme pozitívne skúsenosti...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE