Ktoré vyšetrenia muži zanedbávajú a nemali by? Zakroč ako partnerka!

Je štatisticky dokázané, že muži nedbajú na svoju zdravotnú starostlivosť v porovnaní so ženami, no opak by mal byť pravdou. Štatistiky totiž dokazujú aj to, že muži zomierajú vo všeobecnosti v mladšom veku ako nežné pohlavie! Práve preto by sa muži nemali vyhýbať základným vyšetreniam. Ktoré vyšetrenia muži zanedbávajú a nemali by? 

Obvodný nie je zbytočný

My, ako starostlivé partnerky, by sme mali mužom do hlavy dookola vtĺkať, že vždy je lepšie chodiť k lekárom preventívne, ako keď je už na prevenciu neskoro. A keďže u nás sa bez obvodného lekára nepohne ani lístok, tak ide zároveň aj o prvého odborníka, ku ktorému by muži mali chodiť na preventívnu prehliadku raz ročne. Obvodný lekár dokáže zhodnotiť veľa. Kontroluje tlak, berie krv a moč a predebatuje s vami problémy, ktorými trpíte. Dá vám aj výmenný lístok k odborným lekárom, takže u obvodného lekára si to s povinnou dochádzkou nepokazte!

Inšpiruj sa: Zúfalo hľadáš tip na darček pre muža? Poď, zachránime ti krk!

chlapské vyšetrenia

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia rakoviny

A teraz k tým odborníkom. Keďže rakovina kože je v súčasnosti na vzostupe, muži by sa mali raz ročne ukázať u dermatológa, a to najmä v prípade, keď sa vám na tele objavujú zvláštne znamienka. Tie by sa nemali zanedbávať a mali by byť pod odbornou kontrolou. A ako na ne nezabudnúť? Aspoň raz mesačne si urobte kontrolu doma pred zrkadlom, čím môžete znížiť riziko vzniku rakoviny až o 60 percent! Hľadajte nepravidelné znamienka, ktoré sú z jednej polovice iné ako z druhej, znamienka s nepravidelnými okrajmi, príliš vystúpené a veľké znamienka a znamienka so zvláštnou farbou. Akýkoľvek nález z vašej strany konzultujte s odborníkom v čo najkratšom čase.

Ďalšie vyšetrenie, ktoré by muži mali absolvovať minimálne raz za 365 dní, je podľa odborníkov vyšetrenie hrubého čreva na potenciálnu rakovinu tohto orgánu. Toto vyšetrenie by mali muži pravidelne absolvovať po štyridsaťpäťke. Nebojte sa, neznamená to, že musíte chodiť na kolonoskopiu každý rok. Existujú aj neinvazívne vyšetrenia hrubého čreva, ktoré lekárom o vašom zdraví poskytnú dokonalý obraz.

pravidelné vyšetrenia pre chlapov

Zdroj: Shutterstock®

Oči a zuby

Oči sú vraj oknom do duše, no zrak je aj zmyslom, ktorým vnímame okolitý svet a bez neho by sa nám žilo len veľmi ťažko. Nejde však len o meranie zhoršujúceho sa zraku (ktorý sa vekom zhoršuje veľmi často), ale aj o potenciálne ochorenia, ktoré vie očný lekár zistiť z vyšetrenia. Tak napríklad dokáže včas diagnostikovať zelený zákal (glaukóm), no aj vysoký krvný tlak či dokonca cukrovku. Ak nemáte prácu, ktorá vyžaduje dokonalý zrak, očné vyšetrenie absolvujte aspoň raz za dva roky. V opačnom prípade je na mieste navštíviť očného raz ročne! 

Podobne ako s očami je to aj s ústnou dutinou, ktorá dokáže prezradiť mnohé zákerné ochorenia. Preto je každoročná preventívna prehliadka u zubára veľmi dôležitá. Zistiť sa z nej dá nedostatok vitamínov v tele, cukrovka, ale aj oveľa vážnejšie choroby. Dentálna hygiena by sa mala praktizovať každý rok dvakrát a preventívna prehliadka raz ročne. Tak vám a ani vášmu lekárovi nič neujde a nebudete ani musieť o pár rokov vyhodiť majland za nový chrup.

Zaujme ťa: Vieš, čo je sarkoidóza? Dávaj si pozor na prejavy tohto ochorenia!

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.10.2019 07:12

Žiaľ, väčšina mužov sa naozaj vyhýba základným vyšetreniam a zväčša ani prosby na nich nezaberajú...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE