Vitamín C, kyselina listová či kyselina askorbová. Všetky tri názvy slúžia na pomenovanie jednej a tej istej látky, ktorú si naše telo nevie vytvoriť, a preto ju musí pravidelne prijímať. Patrí k vitamínom rozpustným vo vode, čo znamená, že sa v tele rýchlo resorbuje, a tak je veľmi dôležité zabezpečiť jeho trvalý prísun v potrave. V opačnom prípade, ľudský organizmus svoje zásoby rýchlo vyčerpá a dá to najavo viacerými príznakmi, ktoré nájdeme aj v ústnej dutine.
Odporúčame tiež: Akné na krku a dekolte - čo to znamená?
Úloha kyseliny listovej v organizme
Každý vitamín musí zabezpečiť svoje špecifické úlohy, ktorými zaistí, aby ľudské telo fungovalo tak, ako má. Úloha vitamínu C spočíva v tvorbe kolagénu, adrenalínu, žlčových kyselín i steroidov, ďalej pomáha pri vstrebávaní železa a funguje tiež ako antioxidant. Tvorba kolagénu predstavuje jednu z najhlavnejších funkcií. Kolagén sa nachádza v stene krvných ciev, najmä vlásočníc či takisto vo väzivovom aparáte zuba. Okrem týchto funkcií sa podieľa aj na správnej tvorbe červených krviniek v kostnej dreni.
Odporúčame tiež: Domáci milkshake v 5 rôznych príchutiach
Kde sa s vitamínom C stretávame
Denný príjem kyseliny askorbovej do organizmu by mal byť 75 – 90 mg pre dospelého človeka a 50 – 100 mg u detí. V detstve a puberte je potrebný vyšší prísun, pretože ide o obdobie rýchleho rastu, kedy je spotreba vitamínu C zvýšená. Kyselinu listovú príjmame vo forme zeleniny, ovocia, citrusových plodov či šípok. Šípky ako jeden z najbohatších zdrojov dodajú telu až 2000 mg vitamínu C v 100 gramoch. Nezabúdajte ale, že varením či sušením potravín sa stráca 50 – 60% vitamínu.
Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?
Keď vitamín C chýba ústnej dutine
Rozlišujeme stav, kedy vitamín C telu chýba úplne a stav, ak je vitamínu málo. Nedostatok – hypovitaminóza sa môže prejaviť behom týždňov až mesiacov, napríklad ako zdurenie a zvýšená krvácavosť ďasien. Keďže stenám ciev chýba dostatok kolagénu, sú labilné a krv z nich ľahšie vyteká. Kolagén však chýba aj väzivovému aparátu zuba, ktorý má udržať zub v zubnom lôžku. Pri stále väčšom nedostatku vitamínu C dochádza k avitaminóze, zub sa začína kývať a môže dôjsť až k jeho vypadnutiu. V tomto stave je telo náchylnejšie na infekcie.
Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?
O avitaminóze hovoríme, ak vitamín C v tele chýba úplne. S ňou sa spája ochorenie skorbut, v ústnej dutine pozorovateľné ako veľké zdurenie ďasien, ktoré môže prekryť aj celé korunky zubov. Iným prejavom je aj anémia (chudokrvnosť). Napriek anémii ďasno hubovitej konzistencie ľahko krváca a neskôr dochádza až k tvorbe vredov, rozpadu ďasien i alveolárnej kosti, čo napokon vedie k strate zubov.
Dôvody nedostatku vitamínu C
Nedostatok vitamínu C v tele vzniká najmä z nutričných dôvodov. Iný dôvod je stav, ak si organizmus z nejakého dôvodu berie viac vitamínu než obyčajne. Robí to napríklad v detstve a puberte – obdobiach rastu, pri vývoji plodu v tehotenstve, pri nádorových ochoreniach alebo pri kožných ochoreniach so zvýšenou tvorbou najvrchnejšej vrstvy kože. V týchto obdobiach je vhodné zvýšiť príjem vitamínu C a vyhnúť sa nepríjemným príznakom, ktoré so sebou nedostatok tohto dôležitého vitamínu prináša.
Odporúčame tiež: 3 netradičné druhy (náhrady) kávy