Huby sú pre človeka všeobecne prospešné, no nie každý ich má v obľube. Niektoré druhy majú typickú silnú hríbovú vôňu a chuť, ktorá mnohých odrádza od ich konzumácie. Hlivu ustricovú by však dokázal zjesť aj ten, kto hríby neznáša. Jej chuť je skôr neutrálna a nemá ani tú typickú arómu.
Hliva patrí medzi obľúbené druhy najmä kvôli jej účinkom na naše telo. Obsahuje betaglukán, ktorý aktivuje imunitný systém a bráni telo pred infekciami. Aj preto sa používa ako doplnok pri rôznych často aj vážnych ochoreniach vrátane rakoviny.
Odporúčame prečítať: Huby sú zdravé, ale môžu aj uškodiť
Vypestujete si ju jednoducho aj doma
Hliva ustricová prirodzene rastie na kmeňoch stromov, z ktorých čerpá všetky živiny. Je to lupeňovitá huba sfarbená dosiva, rastie v bohatých nad sebou radených trsoch. Dnes ju už dostanete kúpiť asi v každom obchode, no bez väčších problémov si ju môžete vypestovať aj doma. Existuje niekoľko spôsobov je pestovania v domácich podmienkach. Buď využijete klátiky dreva, ktoré však nesmú byť zrezané dlhšie ako pol roka a bude tak simulovať jej prirodzené podmienky.
Jednoduchšie je jej pestovanie v mechu buď pomocou slamy alebo pilín. Slamu musíte aspoň dvakrát preliať horúcou vodou a nechať trochu vyschnúť, nie však úplne a zmiešate ju so sadbou, ktorú kúpite v záhradkárskych potrebách. Naplníte igelitové vrece, do ktorého urobíte malé dierky a necháte asi mesiac pri teplote 20-25°C. Keď sa ukážu malé trsy hlivy, ideálna teplota na jej rast je 18°C. Zbierať môžete v priebehu ďalšieho mesiaca.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Obsahuje vzácny betaglukán
Je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, obsahuje vitamíny skupiny B, D, C, K a z minerálov napríklad zinok, jód, železo, meď či sodík. Hubová vláknina má vplyv na správne fungovanie čriev a uvoľňuje usadené škodlivé látky. Obsahuje tiež proteíny, nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi.
Odporúčame prečítať: Pozor pri zbieraní hríbov, týmto sa určite vyhnite!
Najvzácnejšou látkou je však betaglukán. Je to polysacharid, ktorý aktivuje obranné bunky, ktorých hlavnou funkciou je zneškodniť choroboplodné organizmy. Betaglukán zvyšuje odolnosť proti baktériám a vírusom, posilňuje imunitu. Najviac je obsiahnutý v stopke. Je to veľmi stabilná látka, preto sa jej vlastnosti nezničia varením alebo inou tepelnou úpravou.
Hliva ustricová má množstvo priaznivých účinkov
- Podporuje imunitný systém, zvyšuje jeho aktivitu – prevencia vírusových i bakteriálnych ochorení
- Pôsobí ako prevencia proti nádorovým ochoreniam a pri chorobe je vhodným doplnkom stravy
- Znižuje hladinu cholesterolu a chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, posilňuje srdce a cievy
- Pomáha regulovať funkciu čriev, upravuje vylučovanie, podporuje metabolizmus a pôsobí ako probiotikum
- Pomáha hojiť chronické infekcie a zápaly, napríklad zápaly kĺbov, regeneruje bunky a urýchľuje hojenie rán
- Zmierňuje únavu a stres, spomaľuje starnutie kože, pomáha pri akné, ekzémoch a kŕčových žilách
- Pomáha aj pri chudnutí, je vhodnou potravinou do diétneho jedálnička, môžu je jesť tehotné, dojčiace ženy, diabetici aj celiatici
Na to, aby sme v plnej miere pocítili tieto účinky by sme ju museli jesť často a vo veľkom množstve. Vyrába sa aj ako výživový doplnok, kde je obsah jej účinných látok oveľa vyšší ako v jednej porcii jedla. Určite je však vhodné ju zaradiť do pravidelného jedálnička, pokiaľ ste tak ešte neurobili.
Zdroj foto: Shutterstock.com